Anahtar Kapalıyken Lamba Yanıp Sönüyor.

kdrkzc

Üye
Bir kaç gün önce bir arkadaşım telefonla arayarak evindeki, ampulun anahtar kapalıyken yanıp söndüğünü anahtar açık ken normal yandığını söyledi.

anahtarı adi anahtar ışıklı .

lamba tasarruf ampulü 18w.

Ben,adi anahtar üzerindeki neon lambanın buna sebeb olabileceğini düşünüyorum ve sizlerinde görüşlerni almak istedim . Teşekkür ederim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
anahtar üzerinden nötürü geçirmişlerdir faz direk lambaya gider tasarruf ve floresan lambalar karanlık olunca belli belirsiz yanar.sen anahtar üzerinden fazı geçir sorun düzelir

Tasarruflu ampüllerde aynı şeyi yaptığına ben de şahit oldum. Ampül tamamen yanmıyor da hafifçe flaş çakar gibi yapıyor.
Şu anda evimi tamir ediyorum, bütün tesisatı yeniledim. Öyle fazı direk götürüp, nötürü anahtara filanda girmedim.Odalardan önce salonu bitirip, geçici olarak salonda yattım. Işığı kapattıktan bir süre sonra hafifçe yanar gibi oldu. Sonra izlemeye başladım ve tahmini 2-3 dakika ara ile sürekli çakmaya başladı. Gene de tesisatı kontrol ettim, farklı birşey yoktu.

Daha sonra bizim odayı bitirip, odaya geçtim, aynı şeyi orada da gördüm. Artık alıştım yadırgamıyorum. Ya normal akkor flamanlı ampül takacağım ya da idare edeceğiz artık.

Yalnız dikkatimi çeken bir şey oldu, onuda belirteyim. Anahtar kapalı iken, yani lamba yanmayacak pozisyonda iken lamba kablosunu kontrol ettiğimde kabloda ölü elektrik vardı. Belki bundan olabilir.

Son düzenleme:
Ürün kalitesi ile alakalı olan bir durum benim tüm odalarda tasarruflu ampul var philips hiç böyle bir sorun yaşamadım. Kalitesiz ürünlerde benzer sorunlar yaşanıyor.
Işıklı anahtar ile kullanımda durum farklı çok minik wattlı bir ampul olduğundan anahtara paralel bağlandığı için anahtarada faz geldiği için o minik akım tasarruflu ampul üzerinden nötr'e ulaşıp ışımaya yada küçük çakmalara neden olabiliyor.Anahtar kapanınca kısadevre olduğundan sönüyor. Tasarruflu ampulle kullanımda eğer anahtar yerini bulmak zor oluyorsa görünmüyorsa ışıklı anahtar değilde fosforlu modeller tercih edilmeli.

Son düzenleme:
Tasarruflu ampüllerde aynı şeyi yaptığına ben de şahit oldum. Ampül tamamen yanmıyor da hafifçe flaş çakar gibi yapıyor.
Şu anda evimi tamir ediyorum, bütün tesisatı yeniledim. Öyle fazı direk götürüp, nötürü anahtara filanda girmedim.Odalardan önce salonu bitirip, geçici olarak salonda yattım. Işığı kapattıktan bir süre sonra hafifçe yanar gibi oldu. Sonra izlemeye başladım ve tahmini 2-3 dakika ara ile sürekli çakmaya başladı. Gene de tesisatı kontrol ettim, farklı birşey yoktu.

Daha sonra bizim odayı bitirip, odaya geçtim, aynı şeyi orada da gördüm. Artık alıştım yadırgamıyorum. Ya normal akkor flamanlı ampül takacağım ya da idare edeceğiz artık.

Yalnız dikkatimi çeken bir şey oldu, onuda belirteyim. Anahtar kapalı iken, yani lamba yanmayacak pozisyonda iken lamba kablosunu kontrol ettiğimde kabloda ölü elektrik vardı. Belki bundan olabilir.

merhaba ŞEF:
öncelikle seni paylaşımların'la bu sayfalarda yeniden görmek beni mutlu etti .
tasarruflu ampullerin içinde elektrolitik kondansatör kullanılmaktadır.Bu kondansatör ölü elektrik diye tabir ettiğiniz bir gerilimle dolup tekrar anlık boşalabilir buda tasarruflu ampulünüzün elektronik devresinin yıpranmasına ısı oluşup fena temaslara sebebiyet verecektir.Bu ölü elektrik diye tabir ettiğiniz gerilimler genel olarak ev aletlerinin parazit filitrelerin'den vede daimi çalışan buzdolapların'dan,tv'lerden nötr'e kaçmakta bu cıhazlarının fişini çekerek hangisinden geri dönüş olduğunu tesbit edebilirsiniz

Bir kaç gün önce bir arkadaşım telefonla arayarak evindeki, ampulun anahtar kapalıyken yanıp söndüğünü anahtar açık ken normal yandığını söyledi.

anahtarı adi anahtar ışıklı .

lamba tasarruf ampulü 18w.

Ben,adi anahtar üzerindeki neon lambanın buna sebeb olabileceğini düşünüyorum ve sizlerinde görüşlerni almak istedim . Teşekkür ederim.

o anahtarlar diğer arkadaşların dediği gibi ışıklı anahtar devresinden kaynaklanan sızıntı akımı ile oluşmaktadır.yıllar önce evin zil butonuna bir led ve bir dirençle led(beyaz)takmıştım.ışık sönünce yolumu bulayım diye..iyi oldu ama kanarya zil değişik zamanlarda çalar oldu.bakıyorum kimse yok.yine çalınca bu defa aşağıdan çocuklar basıyor diye kızardım.meğerse zil butonuna taktığım direnç ve led yapıyormuş.çocukların günahını boş yere almışım.sızıntı akımı

florasan lambaların elektronık balantslı olanlar ve tasarruflu lambalar bu anlık yanıp sönme işini yapıyor içindeki kondanstörlerlerden olabilir benim evde de çok gördüm ama akım çekmediği için pek aldırmadım

balanstlı ve trafolu bu tİp lambalar bu sorunu yapıyor sayacı döndürmez karanlık olunca rahatsız eder

Kaliteli ampüllerde yapmıyor.Tekfen marka da yapmıyor diye duydum.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri