İç Tesisat

maho-g

Üye
aydınlanma linyesi ve aydınlanma sortisi nedir?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
aydınlanma linyesi ve aydınlanma sortisi nedir?

Soru sormadan önce sitede arama yapmanızı ayrıca iç tesisler yönetmeliğimizi okumanızı tavsiye ederim.

Ana Kolon hattı :İşletmeye ait besleme noktasından (ana buat) tüketicinin ilk dağıtım noktasına (ana tablo, sayaç) kadar olan besleme hattıdır.
Kolon Hattı:Tüketiciye ait ilk dağıtım noktası ile öteki dağıtım noktaları arasındaki yada tablolar arasındaki hatlardır.
Linye Hattı:Dağıtım Kablosundan son aydınlatma aygıtı (armatürü) yada prizin bağlandığı kutuya (buat) kadar olan hatlardır.
Sorti Hattı:Linye hattı ile aydınlatma aygıtı yada priz arasındaki bağlantı hattıdır.

uozfbQjcJ8Y8ISg5CfEHaxZlBAjWm_wumOAIYef-R3J6V5w7vw.png

Anladım ustam sağolasın. şimdi her odanın aydınlanma kablosunu ayrı ayrı sıgorta kutusundan 1,5 Nya ile çeksem NAsıl olur ? her kablo sadece 1 lamba yakacak

Anladım ustam sağolasın. şimdi her odanın aydınlanma kablosunu ayrı ayrı sıgorta kutusundan 1,5 Nya ile çeksem NAsıl olur ? her kablo sadece 1 lamba yakacak

Elektrik iç tesisler yönetmeliğini mutlaka okuyun sn teknik elemanlar. Sağdan soldan duyduklarınıza itimat edip iş yapmayın. Allahın ilk emri (ikra) yani oku'dur.Sıva altı normal tesisatta, Aydınlatma ve priz linyeleri 2,5mm2 NYA kablodur, priz sorti 2,5mm2NYA,aydınlatma sorti 1,5mm2 NYA'dır.
1 priz linyesine maksimum 7 priz sortisi, 1 aydınlatma linyesine maksimum 9 aydınlatma sortisi bağlanabilir.

Elektrik iç tesisler yönetmeliğini mutlaka okuyun sn teknik elemanlar. Sağdan soldan duyduklarınıza itimat edip iş yapmayın. Allahın ilk emri (ikra) yani oku'dur.Sıva altı normal tesisatta, Aydınlatma ve priz linyeleri 2,5mm2 NYA kablodur, priz sorti 2,5mm2NYA,aydınlatma sorti 1,5mm2 NYA'dır.
1 priz linyesine maksimum 7 priz sortisi, 1 aydınlatma linyesine maksimum 9 aydınlatma sortisi bağlanabilir.
Ne güzel konustun ustam ağzına sağlık. zaten sormadan araştırmadan uygulama yapmıyorum . Elimde kırmızı 2,5 nya ,kahverengi 2,5 nya, siyah 2,5 nya,siyah 1,5 nya, mavi 2,5 nya sarıyeşil2,5 nya war. bu nyaları nerlerde kullanayım tesisatımız 3 fazlı we her fazın rengini ayrı yapmak istıyorum .

Son düzenleme:
Ne güzel konustun ustam ağzına sağlık. zaten sormadan araştırmadan uygulama yapmıyorum . Elimde kırmızı 2,5 nya ,kahverengi 2,5 nya, siyah 2,5 nya,siyah 1,5 nya, mavi 2,5 nya sarıyeşil2,5 nya war. bu nyaları nerlerde kullanayım tesisatımız 3 fazlı we her fazın rengini ayrı yapmak istıyorum .

Elektrik İç tesislerinde iletkenler için aşağıdaki renk kodları kullanılacaktır:
- Koruma iletkenleri için Yeşil sarı
- Orta iletkenler ve nötr iletkenler için Açık mavi
- Faz iletkenler için Yürürlükteki kablo standartlarına uygun olmak üzere her faz için farklı renkler Aydınlatma tesisatında anahtardan geçen iletkenin kırmızı, va-e-vien anahtarın bacakları arasındaki iletkenlerin pembe renkli olması tavsiye edilir.

3fazlı besleme dediğine göre her faz için ayrı renk kullanman gerekecek. Priz linye kablolarında 3 renk olmalı, 2,5'luk priz linye renkleri kahverengi,siyah birde gri alabilirsin,priz linye ve sorti nötr 2,5mm2 mavi. Aydınlatma linyesi için kırmızı 2,5mm2, aydınlatma sorti faz için 1,5mm2 kırmızı,aydınlatma sorti nötr için 1,5mm2 mavi. Uygundur.

Anladım ustam yardım ettiğiniz için Allah razı olsun . şimdi mutfak tarafını kahverengi 2,5 nya ile çektik diyelim özel prizlerimiz hangi renkte olsun .

mutfağa üç fazınıda götür bütün prizleri onlardan eşit şekilde dağıt .nötr mavi, toprağıda sarı yeşil kullan fazlarıda diğer renklerde kullanabilirsin hangi faza hangi renk kabloyu kullandıysan tüm tesisatta aynı renkleri kullan

mutfağa üç fazınıda götür bütün prizleri onlardan eşit şekilde dağıt .nötr mavi, toprağıda sarı yeşil kullan fazlarıda diğer renklerde kullanabilirsin hangi faza hangi renk kabloyu kullandıysan tüm tesisatta aynı renkleri kullan
3 fazı eşit şekilde dağıtmak nasıl oluyor?öle yaparsak özel priz nasıl olcak

3 fazı eşit şekilde dağıtmak nasıl oluyor?öle yaparsak özel priz nasıl olcak

Özel(bağımsız) linye 3 adettir bulaşık makinası, çamaşır makinası ve fırın. Her özel linyeye bir faz vereceksin. Diğer priz linyelerine de fazları böleceksin. Sana çizdiğim pano detayındaki gibi.

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Geri