Elektrik Sayacının Ekranı Görünmüyor!

ustacalu

Üye
Kullandığım Makel marka elektrik sayacının ekranındaki veriler görünmüyor, sayaç çalışıyor ancak ışık tutulduğunda veriler görülebiliyor. Ekran çok zayıflamış. Acaba pili mi zayıfladı? Ayedaş faturayı sayaç okunamadığı için kesmemiş. Bu durumda ne yapmam gerekiyor? Sayaç aslında çalışıyor ama okumaya gelen görevli dikkatli bakmayın göremiyor. Bu arada sayaç değişimi için ne yapmam gerekiyor?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Dostum ben elektrik kurumunda çalışıyorum. Sayacın bozulmuş. Pil ile alakası yok. Pil sadece elektrik kesildiğinden devreye girer. Sayacın değişmesi gerek ve değişmesi için bağlı bulunduğun elektrik kurumu'ndaki fen servisine dilekçe vermelisin. Yapman gereken bir tane artık monofaze veya trifaze sayaç alman. Hangisi takılı ise onu elektrikçiden satın al ve kuruma git. Sıfır kutusunda götürdüğün sayacı memurlar bilgisayara işler ve götür elektrikçiye taktır der. Eskisini söküp bir yerde muhafaza et. Memurlar yeni sayacı mühürlemeye gelince eskisini de alırlar. Bozuk olan sayacın kurumun elektronik laboratuarına gider ve en geç 2 ay sonra sonuç gelerek içinde kalan kilovatının ücretini yeni sayacına yansıtırlar ve o yansıttıkları ay biraz fazla gelir ve fazla gelen miktar faturada ilave ek tenzil tüketim yerinde yazar. Kolay gelsin.

bende elektrik kurumunda çalışıyorum ama sayacı kurumun kendisi değiştiriyor eski sayacıda kurum alıyor tedaşta elektrikçiden sayacı ve gerekli evrakları alıp kuruma teslim edilio sonra kurum sayacı gidip kendi değiştiriyor ben bulunduğunuz yerin işletme şefliğine bi sorun derim

İlgili kurum AYEDAŞ, İstanbul Anadolu yakası elektrik dağıtım işini yapıyor. Ben elektrikçi çağırıp yeni bir sayaç taktırsam ve aldığım eski sayaçla AYEDAŞ'a gitsem onlar da sonra gelip mühürleseler olur mu? Ya da böyle bir şey mümkün mü?
Bir de yeni sayaç artı elektrikçi ücreti ortalama ne kadar tutar? Kazıklanmayalım:)
Bir de ek olarak şunu sormak istiyorum, fatura okunamadığı için elektriği kesme gibi bir durum yaşanır mı? Kaç gün içinde değiştirmem gerekiyor...?

dostum kendin mühürü söküp sayacı alabilirsin.fakat bunu yapmadan öncee kuruma dilekçe vermelisin durumu anlatan bir dilekçe..akabinde yeni sayacı taktır mühürlemeyegelirler..sayaç bir fazlı akıllı sayaç ise 40 lira civarı artı bir para vermezsin.sen elktrikçiysen sen bile takarsın..

bende elektrik kurumunda çalışıyorum ama sayacı kurumun kendisi değiştiriyor eski sayacıda kurum alıyor tedaşta elektrikçiden sayacı ve gerekli evrakları alıp kuruma teslim edilio sonra kurum sayacı gidip kendi değiştiriyor ben bulunduğunuz yerin işletme şefliğine bi sorun derim

Kurumun taktığı sayaçlar işe yaramaz. Çok çabuk bozuluyor. İşin hızlanması için sayaç al ve git kayıt ettir dedim. Kurum sayaç değiştirmeye geç geliyor. Bizim komşunun bile sayacını ben değiştirdim ve 15 gün oldu mühürlemeye gelen yok.

Kurumun taktığı sayaçlar işe yaramaz. Çok çabuk bozuluyor. İşin hızlanması için sayaç al ve git kayıt ettir dedim. Kurum sayaç değiştirmeye geç geliyor. Bizim komşunun bile sayacını ben değiştirdim ve 15 gün oldu mühürlemeye gelen yok.

kurumun sayaç alma yetkisi yok kişi kendisi alır kurum sadece sayaç tavsiyesinde bulunabilir
sadece eğer sayaçlarda problem varsa bu sayacı kullanamazsınız diyebilir

Son düzenleme:

arkadaşında söylediği gibi vatandaş sayacı kendisi alıyor herhangi bi piyasa elektrikçisinden kuruma getiriyor elektronik sayaçlar zaten çabuk bozuluyo mekanik sayaçlara göre hele dağlık bi bölgede ise yıldırımı çok alan en fazla ömrü 5 6 yıl mekanik sayaçlara gelince 20 yıllık ve daha fazla ömürlü sayaç söküldüğü oluyor

Merhaba; Sayacı abone elektrikçisine değiştirtebilir ancak yeni sayaç garanti belgesi,eski sayaç ve kopan mührü abone veya elektrikçisi çalıştığım kuruma geri getirir bu ancak özel durumlarda geçerli oluyo normal prosedür abone dilekçe ile başvuru yapar sayacı biz takarız,isterse sayacını alır bize teslim eder onu takarız.

Forum istatistikleri

Konular
128,155
Kullanıcılar
449,898
Son üye
KINGYuSuf

Yeni konular

Geri