Tek bir adi anahtarla 2 lamba ayrı ayrı yakılıp söndürülebilir mi?

özgün36

Üye
mrb ustalar forumda yeniyim elektirikte de kalfa sayılırım daha sorum bir adet tekli anahtarla 2 ayrı lambayı yakıp söndürme ile ilgili anahtarı açınca lambanın biri yanacak kapatınca diğeri yanacak yapılabilir mi mümkünse nasıl??

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Anahtarı açınca lambanın biri yanacak kapatınca diğeri yanacak demişsin. Peki, diğer lamba yanınca ilk yaktığın lamba sönecekmi ?
Cevabın, evet lambanın biri yanarken diğeri sönecek, sönük olanı yakınca yanık olan sönecek dersen, bu işi tekli adi anahtarla değilde vaviyen anahtarla yapabilirsin. Faz girişini anahtarın orta klemensine giriyorsun, üst ve altta kalan klemenslere de lambalara giden kabloları bağlıyorsun. 1. lamba yanıyorken 2. lamba sönüktür. 2. lambayı yakınca 1. lamba söner.
Ama bu sistemde her iki lambayı tamamen söndüremezsin. Lambalardan biri sürekli yanıyor olacaktır.
Tabii nötr lambalara direk gideceğini biliyorsundur.

evet arkadaş doğru söylemiş,adi anahtarla olmaz. vaviyen anahtarla olur.

syn ustalarım vaviyen ile yapılan ayrı onu biliyorum ben adi anahtardan bahsediyorum olmaz mı diyorsunuz yani?

ŞEF hocam bilgilerin içinde ayrıyeten tşk ederim.

syn ustalarım vaviyen ile yapılan ayrı onu biliyorum ben adi anahtardan bahsediyorum olmaz mı diyorsunuz yani?
1 adet yardımcı kontaktör kullanırsın.kontaktörün NC ucuna 1, lamba NO ucuna diğer lambayı bağlarsın.
anahtar açık iken 1.lamban sürekli yanar. kapalı iken kontaktör çeker ve 2.lamban yanar 1. lamban söner.

1 adet yardımcı kontaktör kullanırsın.kontaktörün NC ucuna 1, lamba NO ucuna diğer lambayı bağlarsın.
anahtar açık iken 1.lamban sürekli yanar. kapalı iken kontaktör çeker ve 2.lamban yanar 1. lamban söner.
doğru ama sistemin vaviyenden bir farkı kalmaz bunun yerine vaviyen daha hesaplı ve pratik olur arkadaş eline bi adi anahtar almış siz ne derseniz diyin ya sadece anahtarla olmaz mı diycek:D

kullanılan ampuller normal akkor flamanlı ve wattları farklı olursa belkide olabilir.

syn ustalarım sadece bir adi anahtar ve 2 adet lambadan oluşan basit bi tesisat diyorum şimdi çoğunuz bu ne saçmalıyor diyorsunuz ama oluyor işte ben bu soruyu elektirik mühendisine sordum adam en başta şaşırdı ama 3gün sonra düzerneği kurup getirdi.demek ki oluyormuş diye... Bende inşaatta bağlantı yaparken rastgele buldum böyle bişeyi en başta bende şaşırdım ama kime sorduysam üstüme güldü bende uygulamalı gösterince onların halini siz düşünün artık...

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri