Klima İçin Elektrik Tesisatı

azzurro

Üye
arkadaşlar güneydoguda askerlik için görev yapıyorum buradaki misafirhaneye sıcak oldugu için klima döşencek 38 adet( 7000btu luk klima) fakat var olan hat eski sadece klima için hat cekmeyi düşündüm. ana panodan trafonun oldugu panoya var olan uzaklık 110metre yani ben ne kullanarak kaçlık kablo kesitleri kullanarak bu işi yaparım astegmen oldugum için iş üstüme kaldı yardım ederseniz cok sevinirim..

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
kablonun gidece ği güzergah önemli tabi toprktanmı yada kanaldamı.
kimaların hepsinin aynı anda devrede olacağını var sayarsak.
klimaların devreye girip çıkmaları,
3x50+35 ttr
3x70+35 nyy

allah yardımcın olsun umarım basarılı olusun kdrkzc nickli üyenin yazdıkları doğru kolay gelsin

ben her odaya klima için 10 amperlik sigorta düşündüm odalardan da tali panoya 4x2.5 kablo ile cekicem ayrı ayrı her klima için tali panodan ana panoya ve ordan da 110m uzaklıktaki trafo panosuna 3x35 lik düşündüm sadece klimaları calıstırcak yorum yaparsanız cok sevinirim

ben her odaya klima için 10 amperlik sigorta düşündüm odalardan da tali panoya 4x2.5 kablo ile cekicem ayrı ayrı her klima için tali panodan ana panoya ve ordan da 110m uzaklıktaki trafo panosuna 3x35 lik düşündüm sadece klimaları calıstırcak yorum yaparsanız cok sevinirim
10 amperlik sigorta yalnızca iç ünite için mi kullanılacak?4x2,5 kablo yazmışsınız 7000btu'luk klima büyük ihtimalle tek fazlıdır.

Son düzenleme:
10 amperlik sigorta yalnızca iç ünite için mi kullanılacak?4x2,5 kablo yazmışsınız 7000btu'luk klima büyük ihtimalle tek fazlıdır.
10 amperlik sigorta sadece klima için olucak yanında aç kapa diye düşündüm. tecrübesizim bu konuda askerde dinlemiyorlar:(
bana bana 110 metre 3x50 lik kurtarır diyor bazı arkadaslar kafam allak bullak oldu:S

10 amperlik sigorta sadece klima için olucak yanında aç kapa diye düşündüm. tecrübesizim bu konuda askerde dinlemiyorlar:(
bana bana 110 metre 3x50 lik kurtarır diyor bazı arkadaslar kafam allak bullak oldu:S

Klima için kullanılması gereken sigorta tipini ve amperajını üretici firma belirtmiştir.Sizin yapmanız gereken bu sigortadan önceki tesisatı hazırlamak, basit bir bina krokisi çizebilirseniz iyi olur.Buradan yorum yapmak çok zor oluyor.38 klimanın her biri birbirinden bağımsız 38 ayrı odada mı ana panonun yeri nerede?Otel gibi bir yerse dağıtım panosu katın ortasında olabilir.
Bir de tam olarak anlaşılmayan bir husus var.Bu 38 klimanın elektrik bağlantıları şu an yapılmış ve bir panoda toplanmış durumda mı, yani siz sadece hazır olan pano ile trafo arasına kablo mu çekeceksiniz?

şuan var olan hattan ayrı bir şekilde trafonun oldugu panoya(trafo direktipi) hat cekilcek 38 adet ayrı ayrı odalarda klima olucak subay astb. misafirhanesi. şu an yapılmamıs durumda malzeme listesi vermemi istiyorlar. ayrı ayrı klimalardan panoya hat ordan da trafoya hat cekmem gerekli.

kablonun gidece ği güzergah önemli tabi toprktanmı yada kanaldamı.
kimaların hepsinin aynı anda devrede olacağını var sayarsak.
klimaların devreye girip çıkmaları,
4x50+35 ttr tabi monu faz yani tek faz ise 4x35+25 al kabloyu 3 faza eşit şekilde dagıt yükü hafifletirsin

şuan var olan hattan ayrı bir şekilde trafonun oldugu panoya(trafo direktipi) hat cekilcek 38 adet ayrı ayrı odalarda klima olucak subay astb. misafirhanesi. şu an yapılmamıs durumda malzeme listesi vermemi istiyorlar. ayrı ayrı klimalardan panoya hat ordan da trafoya hat cekmem gerekli.
Bunun için klimaları besleyecek panonun yerini belirlemeniz lazım ki mesafeye göre gerilim düşüm hesabı yapabilesiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri