Havalandırma Fanı + Isıtıcı YARDIM...

muratka42

Üye
Arkadaşlar merhaba; bir malzeme ihtiyacım var fakat ne kullanacağımı bulamadım.
Arkadaşlar sistem şu şekilde 1adet hız anahtarı var fanı kontorol ediyor ve 1 adetde termostat var kanalda fanın önüne takılı ısıtıcıyı devreye sokup çıkartıyor.

Burda gerekli olan fan çalışmadan ısıtıcı çalışmayacak,

- Fanın hız anahtarı sadece fanı kontrol ediyor kontak ucu yok,
- Isıtıcı fan çalışmadan termostat açılınca çalışıyor çalışmaması gerekli,

İhtiyaç; Hız anahtarı açılınca 0-220 V ile fanı çalıştırıyor, hız anahtarını açtığım zaman elektriği algılayıp bana 1adet kontak ucu verecek sadece bu ihtiyacım.

Tecrübeli ve bilgili arkadaşlar bu konuda yardım ederseniz sevinirim, malzeme önerileriniz ve katalog ihtiyacım var şimdiden ilgilenenlere teşekkür ederim.

Hız anahtarı: 0-220V 0,60kW
Fan : 220V 0,36kW
Termostat : 220V 3,836kW
Isıtıcı : 220V 3kW

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Arkadaşlar merhaba; bir malzeme ihtiyacım var fakat ne kullanacağımı bulamadım.
Arkadaşlar sistem şu şekilde 1adet hız anahtarı var fanı kontorol ediyor ve 1 adetde termostat var kanalda fanın önüne takılı ısıtıcıyı devreye sokup çıkartıyor.

Burda gerekli olan fan çalışmadan ısıtıcı çalışmayacak,

- Fanın hız anahtarı sadece fanı kontrol ediyor kontak ucu yok,
- Isıtıcı fan çalışmadan termostat açılınca çalışıyor çalışmaması gerekli,

İhtiyaç; Hız anahtarı açılınca 0-220 V ile fanı çalıştırıyor, hız anahtarını açtığım zaman elektriği algılayıp bana 1adet kontak ucu verecek sadece bu ihtiyacım.

Tecrübeli ve bilgili arkadaşlar bu konuda yardım ederseniz sevinirim, malzeme önerileriniz ve katalog ihtiyacım var şimdiden ilgilenenlere teşekkür ederim.

Hız anahtarı: 0-220V 0,60kW
Fan : 220V 0,36kW
Termostat : 220V 3,836kW
Isıtıcı : 220V 3kW

İhtiyacınız olan bir adet kontaktör, hız anahtarı üzerinden kontaktör bobini enerjilendirilecek. Hız anahtarı açıldığında fan ile birlikte kontaktör çekip ısıtıcıyı devreye sokacak.

Hocam kontaktör burada iş görmez,

220V Bobinli kontaktör koysam hız anahtarı kontaktörü çalıştırmaz, hız anahtarı voltajla oynuyo çünkü çalışmaz.

Hocam kontaktör burada iş görmez,

220V Bobinli kontaktör koysam hız anahtarı kontaktörü çalıştırmaz, hız anahtarı voltajla oynuyo çünkü çalışmaz.

Hız anahtarını açtığınızda kontaktör çekecektir mühürlemesini direk fazdan yapacaksınız yani (NO) kontağı direk fazdan alacak fan devresinin etkilenmemesi içinde (NC) normalde kapalı kontağını koyacaksınız okey.

Yani hız anahtarını açtığınızda kontaktör bobini enerjilenip açık kontağını kapatarak direk fazdan beslenecek, kapalı kontağını açarak fan devresinin direk fazdan etkilenmemesi sağlanacak. Burada direk şebekeden mühürleme için kapalı kontağın geç açılması lazım ana kontaktör çektikten sonra enerjilenen bir mini röleni kapalı kontağı kullanımalı.

Arkadaşım hız anahtarının düğmesini kapat, kontaktör kapanırsa işimi görür :) bunun gibi farklı olasıklıkları çalıştım fakat olmuyo bir algılayıcı şart kuru kontak verecek fakat malzeme ismi cismi bilmediğimden bilen arkadaşlarımdan bilgi istiyorum teşekkürler.

hız anahtarının markasını modelini yolla yardımcı olayım..

hız anahtarı sabit değiştiremiyoruz. sadece faz nört giriş ve faz nört çıkış mevcut.

2 altarnatif var birincisi hız anahtarının öne 1 pako şalter yerleştirmen ve resistans fazınıda pakonun çıkısından alman. ikinci altarnatif ise geniş bant aralıkla calısan 1 elektronik adaptör ile 12v veya 24v dc elde edip onuda 12v veya 24v dc röleye baglayıp kontaktörü calıştırman ama bu bant aralıgında çalısan adaptör bulman zor. ama led sürücüleri 100v ile 220v arası calısıyor istersen bunu dene.

input: 100-240V AC 0.15A 50/60Hz
output: 2-12V DC 350mA
özel olarak adaptörü yaptırırsan bu işi çözersin. kolay gelsin.

Hız anahtarı nötr'üde kesiyorsa ; Kontaktör bobinine direk faz verip nötrünü hız anahtarı çıkışına bağlasan bu iş olur sanki ne dersin?

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri