3 Hp Motora Kaçlık Kablo Çekilir Kaç Amper Çeker?

jargon123

Üye
arkadaslar 3 sorum olacak yardım edersenız cok sevinirim.. 1-) 3 hp motora kaçlık kablo çekilir kaç amper çeker ? 2-) 132 Kw motor kaç amper çeker yıldız üçgen kaçlık kablo baglanmalı ? 3-) Kaç Kw'tan sonra motora yıldız-üçgen yol verilir neden ?.. Şimdiden cok tşkr ederim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
abicim o kadarını bilmem de akülü deniz motorları var 3-5 hp güçlerine dek olanları var. zannediyorum 54 lbs dedikleri motorun gücü 3 hp lik motor. saatte yaklaşık 25-30 amper çekiyorlar. onları bir araştır derim. onların kullandığı kablolar ve ekipmanlar işini görür. yerli üretim yapan GOPaşada kahraman elektrik var internetten telini bulabilirsin. onlara bir sor derim. yardımcı olurlar.

kaplo kesit hesabı yapmak için motorun tüm özelikleri bilinmesi gerekir bilinmesse yanıltıcı bilgi verilebilir.

Güç. 3.hp (2.2.kw)
Volt 380.v
cosfi 0.8
Akım 4.Amper
mesafe. 20.metre
Kaplo kesidi. 3x1mm2
bu değerlere göre 3x1.mm2 kaplo yeterli bunun yerine 3x1.5.mm2 kaplo kulanılır

güç 132.kw
volt 380.v
cosfi 0.8
akım 250.Amper
mesafe 20.metre
Kaplo kesidi 3x120.mm2
bu değerlere göre 120 mm2 kaplo 282 amper akım taşıma kapasitesine uygundur

motorları yıldız üçgen çalıştırmadaki sebebep kalkış yolverme akımını düşük tutmak için genelde 5.kw üzeri motorlar yıldız üçgen çalıştırılır.
şimdi artık yıldız üçgen terçih edilmiyor solfstarter ile yol veriliyor veya sürücü kulanılıyor.

Teknik şartnamelere göre hiçbir motora 2,5 mm2 den küçük kesitte kablo kullanılamaz. Bu durumda 3hp motora kullanacağın kablo kesiti motor tek fazlıysa 3x2,5 mm2 eğer motor üçfazlıysa 4x2,5 mm2 olabilir.

5,5 kw güçten büyük motorlara yıldız üçgen bağlantı teknik şartnamelere göre zorunludur. (Forumda daha açık bilgiler var)

Motor etiket değerlerini net olarak bildirmen daha net verilere ulaşmanı sağlayabilir.

4* 1.5ve masimum 4ile5amper çeker 132kw ise besleme kablosu 3*95 ve yıldız üçgen için iki tna*3*35 yeter maksımum motor 250 amper çeker 5.5 ten sonra yıldız üçgen yol verilir yüksek kw motorlar gerilim düşümü problemini yaratmasın diye

132kw motor için soru yetersizdir.Motorun yol alma biçimi ,pano motor arası mesafe,yük altında kalkıp kalkmadığı ve sıklığına göre değişiklik gösterir.
Elektrik iç tesisleri yönetmeliğine göre:
Motorlara en az 2,5mm2 kablo kullanılır
Doğrudan çalıştırılabilecek motor gücü;Köylerde 7,5kw ,kasabalarda ise alçak gerilim dağıtım hattı havai ise 15kw,yer altı ise 30kw'dır
Bu güçler aşılıyorsa Y/Ü veya benzeri yollarla yolalma akımının sınırlanması gerekir.
Kendine ait tarafolu aboneler ;%5'den fazla gerilim düşümüne sebep olmayacaksa istedikleri güçte motoru doğrudan çalıştırabilirler.(Diğer yükler devredeyken)

132kw motor için soru yetersizdir.Motorun yol alma biçimi ,pano motor arası mesafe,yük altında kalkıp kalkmadığı ve sıklığına göre değişiklik gösterir.
Elektrik iç tesisleri yönetmeliğine göre:
Motorlara en az 2,5mm2 kablo kullanılır
Doğrudan çalıştırılabilecek motor gücü;Köylerde 7,5kw ,kasabalarda ise alçak gerilim dağıtım hattı havai ise 15kw,yer altı ise 30kw'dır
Bu güçler aşılıyorsa Y/Ü veya benzeri yollarla yolalma akımının sınırlanması gerekir.
Kendine ait tarafolu aboneler ;%5'den fazla gerilim düşümüne sebep olmayacaksa istedikleri güçte motoru doğrudan çalıştırabilirler.(Diğer yükler devredeyken)

ek olarak;
motorun üreticisi ile görüşmeniz gerekebilir. genelde yıldız üçken ile sürme taraftarı değiller. motora zamanla arıza verme gibi durumları var.

İnternet e yazın yıldız üçgende kablo kontaktör seçimi orda kw ve metraja göre seçimi var elektrobankın görseli görsellere bakarsanız aradığız zaman görürsünüz 3 x 120 + 70 değil yanılmıyorsam 3 x 150 + 70 diye biliyorum orda yazıyor zaten

peki 100metre kuyudaki 20hp dalgıç için 700 metre kablo çekilmesi gerekiyor bu kablo kaçlık olmalı
3fiya aldım 16.000 ile 22.000arası acaba bu işlerde bukadar tolerans bulunurmu

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri