şehir elektriğinin direnci nasıl ölçülür?

şehir elektriğinin direnci nasıl ölçülür?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
böyle bişey olamaz ve direnç enerjide bulunmaz,Elektrik devrelerinde akımın geçişini zorlaştıran etkiye direnç denir buda sargı vs. dir

eğer sormak istediğin böyleyse;
i.halilercin kardeş doğru söylüyor.
ama sormak istediğin başka bir şey ise tekrar yaz.

gerilim düşümünü biz bu yüzden yapıyoruz.

1)yüksek ac ve dc gerilim nasıl ölçülür(100kv)?
2)yüsek ac ve dc akım nasıl ölçülür(20ka)?
3)Şebeke gerilimi(220v,50hz) direnci varmıdır?varsa kaç ohm'dur?ölçme esasları nelerdir?

arkadaşlar staj yapıyorum ve sorular bunlar,başka hiç bir açıklama vermediler.şimdiden teşekkürler.

3)şebeke gerilimi(220v,50hz) direnci varmıdır?varsa kaç ohm'dur?ölçme esasları nelerdir?

arkadaşlar staj yapıyorum ve sorular bunlar,başka hiç bir açıklama vermediler.şimdiden teşekkürler.
1)her türlü yüksek gerilim ve akım ona uygun olan akım ve gerilim trafolarıyla ve yıne bu trafolara uygun ampermetre veya voltmetre ile ölçülür.bu ölçü aletlerinin skalaları bu işlemler için uygun olarak üretilmiştir.Birde şu var gerilim yükseldikce cekılen akım düşer.
2)şebeke geriliminin direncı diyede birsey yoktur.direnc bir seye karsı gosterılen zorluktur.elektrıgı bır yerden bıryere gonderırız bunda dırenc vardır ama bu tasıma sıstemının dırencıdır ki buda kesite ve kullanılan malzemeye göre degısır.

açıklamalarınız için çok teşekkür ederim.

Şehir elektriğinin direnci derken kastedilen dağıtım trafosundan prize gelene kadar ki kısımdaki iletken ve trafo sargılarının direnci ise bu iletkenlerin özdirenci bellidir; km ye göre hesaplayabilirisiniz ve trafonun sargı direncini üreticiden öğrenbilirisiniz.

3)şebeke gerilimi(220v,50hz) direnci varmıdır?varsa kaç ohm'dur?ölçme esasları nelerdir?

1) yüksek gerilim, devreye paralel bağlanan gerilim trafosunun belli bir oranda küçülterek gerilimi voltmetreye göndermeyle ölçülür.
2) yüksek akım, devreye seri bağlanan akım trafosunun bell ibir oranda küçülterek ampermetreye göndermesiyle ölçülür.
3) 220v 50hz potansiyel bir enerjidir. yani yüksüzdür. yüklü olduğu zaman bir direnç gösterir.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri