Küçük Bir Tesla Coil Deneyi

indo

Üye
merhaba arkadaşlar

Tesla rezonans trafosu hakkında bir çalışma ile ilgili bilgileri ve görüntüleri sizlerle paylaşmak
istedim.yaptığım çalışma biraz amatörce oldu fakat yinede size bir rezonans trafosu hakkında fikir verebilir.
aşağıdaki şekil sistemin anafikrini anlatmaktadır.

Sistemin anafikri kondansatör ve bobin arasındaki doğal rezonans frekansında gerçekleşen salınımdan faydalanarak.Tank devreleri aracılığıyla yüksek frekanslı akımlar elde edip,bunu aynen trafolardaki sistem gibi çevirme oranını yüksek tutup,daha yüksek gerilimler elde etmek. Çünkü trafolarda frekans çıkış gerilimini etkileyen en önemli faktörlerden birisidir.
Tesla rezonans trafosu genelde hava çekirdekli yapılyor.farklı bir çekirdek denene bilinirmi acaba çünkü havanın manyetik akı yoğunluğu düşük olduğundan oluşan tank akımının trafonun primer sargısı olan L bobininde yarattığı akı sekonder sargılara boşluk aracılığıyla iletildiğindenyüksek gerilimlere ulaşmak için primer gerilimini yüksek tutmak gerekiyor.?

yukardaki sistem benim kurduğum sistem biraz iptidai oldu ama aceleci yapımdan dolayı fazla büyük bir sistem kurmadım sistemde besleme trafosu olarak 220v 50 hz 10kv 350w neon lamba trafosu kullanıldı.kondansatör olarak 0,35 mm mikalı presbant ve alüminyum folyo kullanarak herbiri 5kv gerilime dayanıklı iki adet kondansatör grubu oluşturuldu. 0,35 mm mikalı presbant 6kv gerilimde güzel izolasyon yapıyor.bizzat denendi fakat ateşe karşı sonderece dayanıksız.İki grup kondansatörü seri bağlayarak yaklaşık 12kv 40 nF kondansatör elde edildi.

Anahtarlama elemanı olarak spark gap. Bir ac motorun çevirdiği basit bir anahtarlama düzeneği.Motorun devir sayısı bir invertörle kontrol edilyor. Böylece sistem besleme gerilimi olan 10kv 50 hz alternatif gerilimin artı veya eksi periyodlarında anahtarlama yaparak senkronizasyon sağlanıyor ve rezonans akımında maksimum seviye elde edilmeye çalışılyor.paralel bağlı bir bobin ve kondansatör grubuna dc bir gerilim uygularsak ilk anda
doğal rezonans frekansında sönümlü bir salınım yapar aynı şekilde uyguladığımız gerilimi kesersek yine salınım yapar spark gap burda bu gerilim uygulama ve kesme işini yapmakta.

spark gap çalışırken

rezonans trafosunun primer sargısı olan L bobini doğru düzgün çalışmalarda geniş yüzeyli iletkenlerden seçiliyor.bunun sebebi oluşan yüksek tank akımına dayanması birde ve yüksek frekanstan dolayı oluşan deri olayını (skin effect)bertaraf edebilmek için yüzeyleri geniş tutmak gerekiyor.ben pek iyi olmayan bir işçilikle buzdolapçıdan aldığım eski 6mm bakır boruyla elle sardım.işçilik biraz kötü oldu.sekonder sargıyı oluşturan ortadaki sargıda yaklaşık 3cm çapında 30 cm boyunda karton rulo üzerine
yanyana sarılmış 0,40 mm emaye bakır tel en uğraştırıcı kısım.sargılar mecburen yanyana olmak zorunda çünkü korona olayı sargılar arasında atlamaya sebeb verebilir.ayrıca sekonder sargının bir ucunu sağlam topraklamak lazım fakat ben bu imkandan yoksundum

doğru düzgün topraklama olmadığından oluşan yüksek gerilimler kendini her yerde gösteriyordu

sistemde kullanılan giriş trafosuna bir varyakla gerilim uygulayarak sistemi istediğimiz gerilim seviyesine ayarlayabiliriz

aşağıda diğer görüntüler

sistem çalışırken radyo frekansında yüksek gerilimler üretildiğinden spark gapın devrini ayarlayan invertör sıksık devre dışı kalıyordu.ayrıca bilgisayar kapandı bulunduğum yerde gerçek toprak hattı olmadığından nötüre bağlantı yapmam mümkün olmadı bende sekonder sargının iki ucu arasında çıkış gerilimini izledim.

Tesla coil olarak bilinen rezonans trafosunun çalışması hakkında yapılan bu uygulama meraklı arkadaşlara bir fikir vermiştir umarım.Eğer deneyi uygulamaya kalkarsanız biraz daha düzgün işçiliğe dikkat edin,kondansatör bulamassanız 2000v 1uf kondansatörler piyasada mevcut.bunları seri paralel kombinasyonlarla istediğimiz gerilim ve kapasiteye ayarlayabiliriz.izolasyon bayağı önemli,ayrıca söz konusu gerilimler yüksek olduğundan extra dikkat gerekiyor

herkese işlerinde başarılar.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
çok güzel olmuş teşekkürler. Denemeye değer birşey

emeğine sağlık dostum
Nicola teslanın diğer deneylerini de görmek isteriz

tesekkürler bunun sayesinde bi ders gececegim herhalde
:)

bende denemeyi düşünüyorum gerçekten güzel çalışma...

Şimdi bunun çıkışında yüksek gerilim oluşurken çıkış akımı ile giriş akımı arasındaki fark ne oluyor.

evet oldukça güzel çıkış gerilimi ne civarlarda (tahminen tabiki)

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri