Sokak Aydınlatma Gerilim Düşümü

mtferk

Üye
Arkadaşalar sokak aydınlatmasında 20 adet projektör kullanacam ve birinci projektöre R fazı ikinciye T fazı ve üçüncüye S fazı olarak bu şekilde R S T R S T diye dağıtılacak şimdi sorum şu ben burda gerilim düşümünü nasıl hesaplayacam.Teşekkürler.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
bununla ilgili forumda birkaç tane konu vardı, bi arama yaptırtıp bak istersen. (en uzaktaki projektör'e hangi faz geliyorsa ona göre hesap yapılacağını hatırlıyorum, ayrıntılı olarak güzel bir konu vardı ama bulamadım şu anda forumda :S )

Forumumuza,Analizör arkadaşımız tarafından konulmuş olan ekli programdan yararlanabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• 25 direk tek faz ayd..rar
    8.4 KB · Görüntüleme: 1,038
Konuları araştırdım ve okudum. Ama Analizör arkadaşın oluşturduğu tabloyu anlayamadım. Ayrıntılı bilgi için konu açtım.

megep'in 'dış aydınlatma projeleri' diye pdf'i var, bayağı bi yardımı dokunur.(özellikle sayfa 50'den sonra)
link'i forumda var, google'dan aratsan da bulabilirsin.

Şimdi burada 2 husus var 1. Fazlar dengeli mi dağılıyor .Yani R ile başlayıp T ile bitiyormu bu durumda koyduğum 1. hesaba göre yapılır

Eğer R-S-T-R-S-T-R-S-T-R gibi ise R fazındaki dengesizlikten dolayı hat boyunca Nötr de gerilim düşümü olacaktır ki bu toplam hesaba katılmalıdır...

S ve T fazlarında 600 W toplam yük görünürken R fazında 800 W lık güç sözkonusu...
Buradaki referans hesap fazımız R olmalı bir öncekinde T idi çünkü en uzaktaki lambanın beslemesi T fazından idi ...

NOT: Hesaplarda matematiksel hatalar olabilir .Zira ,hızlıca düzenleyiverdim...Genel kurala bakınız...

GER DÜŞÜMÜ.GIF

Ekli dosyalar

• GERİLİM HESAP MESUT.rar
    496 KB · Görüntüleme: 791
Son düzenleme:
Arkadaşlar çok tşekkür ederim. Verdiğiniz bilgiler ışığında aydınlandım. Tekrar tekrar teşekkür ederim.

Merhaba arkadaşlar, otoyol aydınlatma projesi ödevi çiziyorum. Refujde 20 adet çift konsol, sağ kenarda 20 adet tek konsol ve sol kenarda da 20 adet tek konsol var. Beslemelerini sag sol ve orta olarak ayırdım. Sağ hat R fazi ile Sol hat S fazi ile ve Orta hatta T fazi ile beslenmektedir. Her bir armatür gücü 250 w. Simdiye dek yaptıklarım bunlar eğer yanlış yaptıysam belirtin lütfen ve Bunun gerilim düşümü hesabını bulamadım bilen arkadaşlar yardımcı olabilirler mi?

Bir hatta 20 adet ayd var ise 3 faz ile dengeli dağıtılması gerek yoksa faz kesiti normalden fazla büyük çikar

Şimdi burada 2 husus var 1. Fazlar dengeli mi dağılıyor .Yani R ile başlayıp T ile bitiyormu bu durumda koyduğum 1. hesaba göre yapılır

Eğer R-S-T-R-S-T-R-S-T-R gibi ise R fazındaki dengesizlikten dolayı hat boyunca Nötr de gerilim düşümü olacaktır ki bu toplam hesaba katılmalıdır...

S ve T fazlarında 600 W toplam yük görünürken R fazında 800 W lık güç sözkonusu...
Buradaki referans hesap fazımız R olmalı bir öncekinde T idi çünkü en uzaktaki lambanın beslemesi T fazından idi ...

NOT: Hesaplarda matematiksel hatalar olabilir .Zira ,hızlıca düzenleyiverdim...Genel kurala bakınız...

Ekli dosyayı görüntüle 10342
Hocam nötr hattı gerilim düşümü değerinin toplam gerilim düşümüne eklenmesi gerçekten nört hattının sıkıntısız çalışmasını sağlayacak mıdır kaygılarım var. Bunu şu sebeple söylüyorum eski tip sodyum buharlı ac sistemlerde pek bir sıkıntı olmuyordur, ancak yeni led projektörlü sistemlerde sistemin nötr dönüşünden kaynaklı sıkıntı olduğu duyumlarını alıyoruz. Bu konuda bir öneriniz var mıdır? Ayrıca toprak konusu senelerdir yaşadığımız sıkıntı en az 16mm2 isteniyor siz faz kesitinde çekmişsiniz sıkıntı yaşamıyor musunuz?
Merhaba arkadaşlar, otoyol aydınlatma projesi ödevi çiziyorum. Refujde 20 adet çift konsol, sağ kenarda 20 adet tek konsol ve sol kenarda da 20 adet tek konsol var. Beslemelerini sag sol ve orta olarak ayırdım. Sağ hat R fazi ile Sol hat S fazi ile ve Orta hatta T fazi ile beslenmektedir. Her bir armatür gücü 250 w. Simdiye dek yaptıklarım bunlar eğer yanlış yaptıysam belirtin lütfen ve Bunun gerilim düşümü hesabını bulamadım bilen arkadaşlar yardımcı olabilirler mi?
mesutelb hocamın paylaştığı hesaplamayı referans alabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri