**ELEKTRİK ÇARPMASI**

kurtuluss

Üye
Bugun beni elektrik çarpti fakat hiç etki yapmadı.eskiden carptiğinda baya bi etkilerdi ama yaklaşık 4 sanıye kadar akıma maruz kaldim hiçbirşey olmadı neden acaba?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
alışmış kudurmuştan beterdi hocam :)

şaka bir yana öncelikle geçmiş olsun. Herşeyden önce dikkat etmek gerekir şakaya gelmez. Nedenine gelince, giydiğin ayakkabı vs gibi yalıtkanlık oluşturan durumlar fazla etkilenmeni engellemiş olabilir diye düşünüyorum.

Ecuadorm'un söylediklerine katılıyorum Birde maruz kalmış olduğun akım büyüklüğü önemli

öncelikle geçmiş olsun başımdan geçen bir durumu anlatayım elektrikçi ayakkabıları ile bastığım topraklı metal sehpa üzerinde çarpıldığımda çok az etkilenmiştim aynı yerde dizlerimin üstünde iken çarpıldığımda sizlere anlatmakta güçlük çektiğim bir etkiye maruz kaldım tüm damarlarım şişti nefes alamaz oldum yer çekiminin etkisiyle kolum aşağı düştü ve kurtuldum yarım saat kendime gelememiştim sizlerede tavsiyem şartlar öyle gerektirsede ayaklar mutlaka yere basmalı ve elektrikçi ayakkabısı kullanmanızdır (bilmeyenler için burnu kesinlikle metal olmamalı korumasızda olmamalı TOP RETURN olmalı taban direnci 400V için minumum 1000mohm olmalıdır. )

herşey olabilir :))

ciddiyetsiz bir sekilde hersey olabilir diyorsun ama sunu unutma ki bizim meslekte pek fazla hata yapma lüksümüz yok.
birgün mesai arkadasım havai hatta 34.5 kv çarpildi,ozaman orada olsaydın anlardın işin ciddiyetini...
o zaman ne yeminler ettim bu işi yapmayacagim diye ama gel gör ki ekmek parasi.

ben o anlamda solememişdim ama gene de k bakmayin..

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri