Elektrik sayaçları

CEVDET ÇALIK

Profesyonel Üye
Arkadaşlar,

Elektrik projelerinde zaman zaman görüyorum. 63A sigorta konulmuş. Sayaç ise 30A.

Sayacın sigorta akımına uygun seçilmesi gerekmiyormu? Sigorta 63A olduğu için sayaç üzerinden 63A'lık akım geçmesi muhtemel 30A yükten sonra sayaç zarar görmez mi?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
bu sayaç muhtemelen 10(30)A kısa süreli 30A geçebilir ancak dediğiniz gibi sayaca zarar gelebilir.

ancak eğer bu sayaç x5 ise bir trafonun ucuna takılmalı doğrudan bağlıyamazsın

bence tek hat şemanızı takip edin

Konuyla ilgili olarak yapmış olduğum araştırmalarda örneğin3x10(60)sayacın üzerinden 60A yük'ü sürekli olarak geçirebildiğini öğrendim.

İlgili sayaclar için uluslar arası standartlara göre sayacın maksimum akımının %5inde düzgün çalışması istenmekteymiş. 60A sayacın %5'i 3A yapıyor sayaçfirmaları bu akımı 10A olarak alıyorlar. Diyorlar ki benim sayacım 10A de düzgün çalışır.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri