U ile E arasinda ne fark var tam olarak?

tank

Üye
Hep sey diyoruz U=E+RI , bu formulu cok kullaniyoruz ama ben hep karistiriyorum,U ve E'yi nedir bunlar arasindaki fark aciklayan olursa cok sevinirim.
Cok tesekkurler:)

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
şimdi tabii sen bu formulu nerden aldın ama bilmiyorum aslında E genelde elektro motor kuvvet gerilimi denliyor motorlarda da armatur gerilimi olarak alınıyor yani anlayacağın ıkısıde gerilimdir ve birimleri voltajdır arada hiç bir fark yoktur daha çok ....
yani U ya hat ya da Şebeke gerilimi diyebilirsin diğer E de dediğim gibi farklı gerilim olabilir

Devrenin açık olduğu ve devreden elektrik akımı çekilmediği durumda devredeki kaynağın iki kutbu arasındaki potansiyel fark. Elektromotor kuvvet emk harfleri ile tanımlanır ve sembolü ise E dir ve birimi ise V'dir.

Elektrik ya da elktronik devrenin uçları açıkken iki uç arasındaki gerilim yani potansiyel fark emk iken devre kapandığında yani iki uç arası artık açık olmadığında emk'nin yerini gerilimhttp://tr.wikipedia.org/wiki/Gerilim_(elektrik) almaktadır.

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,933
Son üye
selcukbatman54

Yeni konular

Geri