seri mi paralel mi?

ersagun45

Üye
Merhabalar arkadaşlar.
Aşağıdaki dc kaynak ve direnç birbirine seri mi bağlı paralel mi bağlıdır?Görüşlerinizi alabilir miyim? Devre şekli tam gözükmüyorsa üzerine tıklayınız...(Not:Kaynak ideal kabul edilecektir.Yani iç direnci 0 alınacaktır.) Görüşleriniz için şimdiden teşekkürler...

Yönetici Notu: Paylaşılan resim, dosya paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
resimdeki şema parelel bağlantıdır

Ne seri ne paraleldir, veya hem seri hem paraleldir, tartismanin bir anlami da yoktur bence.

Seri ve paralel tanımlaması kaynağın yüke göre konumuyla ilgili değildir. Kaynakların yada yüklerin birbirine göre konumuyla ilgilidir.Yani yükler yada kaynaklar birbirine paralel veya seri olabilir. Bundan dolayı paralel yada seri bağlantıdan bahsetmek için , en az iki kaynak yada yük olmalıdır.. Bir adet yük veya kaynak için seri yada paralel tanımlaması olmaz.

Kolay gelsin.......

Son düzenleme:
Seri ve paralel tanımlaması kaynağın yüke göre konumuyla ilgili değildir. Kaynakların yada yüklerin birbirine göre konumuyla ilgilidir.Yani yükler yada kaynaklar birbirine paralel veya seri olabilir. Bundan dolayı paralel yada seri bağlantıdan bahsetmek için , en az iki kaynak yada yük olmalıdır.. Bir adet yük veya kaynak için seri yada paralel tanımlaması olmaz.

Kolay gelsin.......

O zaman 2 kaynak dusunelim 3v ve 5v. Bunlarin (+) uclari bir, (-) uclari bir baglayalim. Seri midir, paralel midir?

aynı olay olur fark etmez yine tek kaynak gibi düşün

Dediğin şekildeki bağlantı paralel bağlantı olur. Ama farklı gerilimdeki kaynaklar paralel bağlanmaz. Bunuda unutmamak lazım.

Kolay gelsin.....

Dediğin şekildeki bağlantı paralel bağlantı olur. Ama farklı gerilimdeki kaynaklar paralel bağlanmaz. Bunuda unutmamak lazım.

Kolay gelsin.....

Tabiyki farkli potansiyelleri baglamanin bir anlami yoktur fakat velevki bagladin :D seri degil de diyemezsin! cunku 1 bateriyi cikartsan devreden akim da gecmeyecektir

Arkadaşlar yorumlarınız için teşekkür ederim ancak konu gördüğüm kadarıyla başka yerlere kaymış.Ben sadece bu devredeki elemanların bağlantısı hakkında fikir almak istedim.
Kendi fikrimi soracak olursanız 2 elemanın seri olması için üzerinden aynı genlikteki akımın geçmesi gereklidir.Burada ikisindende aynı genlikte akım geçiyor.Akımdan bakarsak seri oluyorlar.
2 elemanın paralel olması içinde gerilimlerinin aynı olması gerekiyor.Burada gerilimler aynı.Gerilimden bakarsakta paralel oluyor.
Kaynağın iç direnci olsa seri olacaklar ama kaynakta ideal kaynak.
Sonuç olarak ben işin içinden çıkamadım.Bu dersi analiz dersinde hocamız sınıfa sordu.araştırın dedi.bende sizlerinde fikrini almak istedim.
Başka fikri olan arkadaşlar varsa paylaşmaya devam etsinler.
İlginiz için tekrar teşekkür ederim.İyi çalışmalar...

Bağlantı paralel bir bağlantı. Seri bağlantı için 2 direnç gereklidir fakat paralel için 1 diren yeterlidir.

Bu bağlantıda Gerilimi istediğin yerden ölç aynı çıkacaktır. İç direncide yok sıfır yani, bağlı bile değil, Güç kaynağı kısa devre edilmiş. Fakat Direncin bağlantı şekli Paraleldir ve bence Hocanız bağlantı şeklini sormuş olsa gerek
Cevap olarak; Parelel bağlantı diyorum bende.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri