200 adet led

led direnç hesaplarında neden hep ikişerli 3şerli seri bağlı ledler önüne konmuş dirençler olarak karşımıza çıkyor yani mesala 200 tane led 20 ma den 4 amper çeker(tabi ledin cinsine göre değişir) besleme girişine tek bir watlı direnç takıp paralel çalıştıramayızmı...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
ben 75 ledi seri baglayıp 220 ac girişe köprü diyot bagladım çalıştı.dış cephe için kullanacaktım.ilk sorun çıkarmadı ama 3 hafta içinde led kalitesi yüzünden bozuldu.biri patlayınca hepsi gitti.tamir etmekten sıkıldım attım bir kenara

birden fazla ledi tek direnç üzerinden paralel bağlamak önerilmez. Devrede kullanılan ledler arasında küçük te olsa nitelik farkları varsa,devreden geçen akımın paylaşımında en küçük voltajlı led yanar.Bütün özellikleri tam olarak aynı ledlerin,tek direnç kullanılarak paralel bağlanmasının sakıncası eğer bir led yanarsa diğer ledler yanmaz fakat ışık vermezler.

bu sistemde unuttuğunuz birşey var !!! devredeki herhangi bir led için kendi çektiği gerilimi ve akımı düşürüp verilen enerjiyi diğer ledlere aktarır ancak tasarımsal olarak ledler diyot veya direnç gibi üzerinden akım veya sabit gerilim geçmesi için değil ışık yayması için tasarlanır üretildiği madde üzerinden yük geçirmeye başladığınızda hasar görmeye zamanlada ölmeye başlar sorun bu ha siz piyasadaki hortum ışıklar nasıl çalışıyor derseniz ledler bu durumu dikkate alınarak özel seçiliyor yinede belirli sayıda ledden sonra direnç ekleniyor

sayın ttrkn son cümlenizi anlayamadım tek direnç çıkışındaki bağlı ledlerden biri patlayınca diğer ledlerde üzerlerine düşen akımın biraz artması dışında ne gibi bir sakınca var dır neden ışık vermeyecekler anlayamadım anlatırsanız sevinirim teşekkürler..

sayın ttrkn son cümlenizi anlayamadım tek direnç çıkışındaki bağlı ledlerden biri patlayınca diğer ledlerde üzerlerine düşen akımın biraz artması dışında ne gibi bir sakınca var dır neden ışık vermeyecekler anlayamadım anlatırsanız sevinirim teşekkürler..

şöyle düşünüm bir direnç ve buna seri bağlı kendi aralarında da paralel bağlı iki adet aynı tip led var bunlardan bir tanesi yandığında ışıma özelliğini yitirir ve kısa devre davranışı sergiler bu durumda yanmış lede paralel bağlı olan ledden herhangi bir akım akmaz çünkü yanmış olan ledin direnci sıfıra yakın yani kısa devre olmuş olur. Kirşof kanunları gereği direnci düşük olan koldan daha fazla akım geçer haliyle kısa devre olmuş ledin üzerinden bütün akım geçmiş olur bu durumda sağlam da olsa paralel kolda ki led de yanmamış olur.

bilgileriniz çok güzel devam edin lütfen yanmış her led kısa devre davranışı mı sergiler yoksa sergileyebilirmi...?sonuçta şu elimizdeki 9 ledli felan paralel bağlı küçük el fenerleri var 3 ince kalem pille felan çalışır.onların ampüllerinin yarısı patlıyor digerleri normal çalışıyor kısa devre davranışı sergilese onlarında pili kısa devre edecğinden ledlerin ışık verememesi gerekmezmi saygılar...

el fenerler paralel baglıdır genellikle.Yada 2 ser veya 3li guruplar halinde paralel baglanırlar.

Forum istatistikleri

Konular
128,134
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri