Anahtar'a Spot Bağlama Yardım Lütfen

orion_-_

Üye
Selam Arkadaşlar
Siteye yeni üye oldum o yüzden başlık açımında bir hata yaptıysam affola.

Benim çok basit bir sorunum var elektrik konusunda çok fazla bir bilgim yok ancak dün bütün denemelerime rağmen yapamadım o yüzden yardımlarınızı rica ediyorum.

Yeni aldığım banyo dolabının üstünde bir adet anahtar ve bir adet spot bulunuyor. Normalde daha önce tekli anahtara kablo takmıştım, bir kabloyu atlatıp diyer kabloyu iki ayrı uca bağlayınca poluyordu ancak bu seferki anahtarın girişleri farklı. Aşağıya resmini koydum. Mantıken dün şu şekilde bağlantı yaptım.
Elektrik 1.kablo = a
Elektrik 2.kablo = b
Spot 1. kablo = c
Spot 2. kablo = d olsun.

1 e a yı 2 ye c yi 3 e b yi 4 e d yi taktım. anahtar ilk pozisyonunda sorun yoktu ikinci pozisyona alınca sigorta attı.

Lütfen yardım edin, nasıl bağlayacağım hakkında hiçbir yerde bilgi bulamadım.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
1 ve 2 ye elektriği , 3 ve 4'e spot kablolarını bağla....
Aslında Elektrikçinin işini Elektrikçiye bıraksan daha iyi olur... Elektrik şakaya gelmez....

1 ve 2 ye elektriği , 3 ve 4'e spot kablolarını bağla....
Aslında Elektrikçinin işini Elektrikçiye bıraksan daha iyi olur... Elektrik şakaya gelmez....

Hocam o şekil de de denedim durum aynı.

Hocam dediğinizde haklısınız tabi de damlatan musluk için tesisatçıyı kabloya priz takmak için elektrikçiyi çağıracaksak işimiz var:)

Eyer çözüm bulamazsam tabiki daha çok şansımı zorlamadan elektrikçi çağıracağım;)

arkadasım eger spotunda trafo yoksa 220 v ise elektrik kablolarının birini direk spota bagla digerinide anahtarın 1-3 olmadı 1-2 nolu ucuna bagla kolay gelsin

Çok teşekkür ederim eve gidince deneyeceğim.

Elektrik kablolarından toprak olanı(kontrolkalemi ile bakınca elektrik olmayanı) spotun uçlarından birine direkt bagla .

ondan sonra kalan iki kabloyla anahtarı istediğin şekilde deneyerek bağla ...

artık sigorta atmaz çünkü anahtarda toprak yok...
kolay gelsin :)

sn. orion_-_,

bence 1 ve 2 - 3 ve 4 kendi aralarinda koprulu. daha once yapmis oldugunuz tek baglantili anahtar uygulamasi ile su andaki ayni aslinda. bu anahtarin baglanti uclari iki tane gibi dusunun. kablonun birini direkt olarak spota baglayin, diger ucunu 1-2 ve 3-4 arasindan kesintiye ugrayacak sekilde baglayin. tabi herseyden once spotunuzun saglam ve calisabilir oldugunu teyid ettiginizi dusunuyorum.

kolay gelsin...

sn. orion_-_,

bence 1 ve 2 - 3 ve 4 kendi aralarinda koprulu. daha once yapmis oldugunuz tek baglantili anahtar uygulamasi ile su andaki ayni aslinda. bu anahtarin baglanti uclari iki tane gibi dusunun. kablonun birini direkt olarak spota baglayin, diger ucunu 1-2 ve 3-4 arasindan kesintiye ugrayacak sekilde baglayin. tabi herseyden once spotunuzun saglam ve calisabilir oldugunu teyid ettiginizi dusunuyorum.

kolay gelsin...

Evet dediğiniz doğru 1-2,3-4 kendi aralarında bağlantılı, demek istediğinizi anladım ben düşünememiştim bunu.

Size ve yardımcı olan bütün arkadaşlara çok teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri