ana pano sorunu

öncelikle herkese merhabalar
arkadaşlar, binanın 36kw'lık ana panosu var, ama bu pano daha önceden 20kw'lık dizayn edilmiş ama şu an toplam gücü 36kw. Bu panoya şunlar bağlı: aydınlatma, priz, 3 faz pompa, 2 adet dizel pompanın yakıt ısıtıcıları, redresör panosu ve UPS panosu.
sorun şu: UPS panosuna bağlı kameralar sürekli atlama yapıyor, ya da görüntü tamamen gidiyor. sorun güçte, o garanti, çünkü olabilecek diğer herşeye baktım,kameralarda yada bağlantılarında sorun yok.ne nerde yanlış oluyor anlayamadım, yardımcı olursanız sevinirim. diğer bilgiler aşağıda:

3 faz pompa 6kw gücünde
ısıtıcıların herbiri tek faza bağlı ve 2.2kw gücünde
UPS 1kva ama yaklaşık %30u kadar yük bağlı.o da 240 watt civarı yapıyo.
redresör panosuna da iki ayrı redresör bağlı. her biri 1-7 amper arası çekiyo.

birinci faz L1 olsun. bu hatta ısıtıcılar,ups panosu bağlı.
redresör panosu L2 ve L3e bağlı.

fazlar arası yük dağılımı dengesiz. cosinüs fi değerleri de şöyle: L1 için- 0.3 , L2 için 0.5 , L3 için 1. 3 faz pompa çalıştıgında L1 0.2 oluyor, L2 0.8 , L3 eksi 0.88 oluyor.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
kimse bi anlam veremedi galiba. hak veriyorum gerçekten karışık bir durum

durum geçekten karışık. aynı panonun içinde hem ups hemde motor kontrol sistemleri mi var.

Yazından anladığım kadarıyla kompanzasyon sisteminde sorun var. Kompanzasyon sistemindeki sorunu hallettikten sonra cos fi değerinin 0,96 lara geldiğini göreceksin.

Dolayısıyla sistemindeki sorunların büyük bir bölümü çözüme kavuşmuş olacaktır. Birde sisteminde harmonik var mı? Bunu kontrol etmen gerekecek bu kontrolu sistemine takacağın bir analizatörle yapabilirsin. Eğer sisteminde harmonik değerleri normalın çok üzerindeyse sistemine özel filtreler koyman gerekecek.

Sistemi görmeden yorum yapmak zor, ama bir fikirde ben vereyim, panonun önceden 20kW tasarlandığını söylüyorsunuz, panoya gelen kablo kesiti de buna göre dizayn edilmiştir, şu anda ise 36kW güç çekiliyor, kablonun akım taşıma kapasitesi buna yeterli gelebiliyor olsa da gerilim düşümü artacaktır. bundan dolayıdır ki muhtemelen ups düşük gerilimde devreye girip-çıkıyordur. girip-çıkma süresine bağlı olarak kameralar atlayabilir, upsin akülerinin doluluğuna bağlı olarak da tamamen gidebilir.

Sistemi görmeden yorum yapmak zor, ama bir fikirde ben vereyim, panonun önceden 20kW tasarlandığını söylüyorsunuz, panoya gelen kablo kesiti de buna göre dizayn edilmiştir, şu anda ise 36kW güç çekiliyor, kablonun akım taşıma kapasitesi buna yeterli gelebiliyor olsa da gerilim düşümü artacaktır. bundan dolayıdır ki muhtemelen ups düşük gerilimde devreye girip-çıkıyordur. girip-çıkma süresine bağlı olarak kameralar atlayabilir, upsin akülerinin doluluğuna bağlı olarak da tamamen gidebilir.
Bende aynı şekilde ups'de sorun olduğunu düşünüyorum. ups çıkışına analizör bağlayıp dalgalanma varmı ona bak.

Bende aynı şekilde ups'de sorun olduğunu düşünüyorum. ups çıkışına analizör bağlayıp dalgalanma varmı ona bak.

UPS panosuna priz hattından 220 V çektim. yani panoyu UPS'den deil de prizden besledim. aynı şey devam etti.

harmiklere UPS çıkışından deil de ana panodan bakmam gerekecek sanırım

aynı pano içerisinde hem ups hemde motor kontrol sistemleri varsa motorlar devreye girip çıktığında oluşan manyetik alan ups gibi çok hassas elektronik devreleri anormal çalışmasına neden olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri