1 Fazlı Elektrik sayaçları ters bağlanırsa ne olur?

mahmut34

Üye
Merhaba arkadaşlar ,bir konutta kullanılan monofaze sayaç ters bağlanırsa ne olur ? ters bağlantı şöyle olacak normalde ilk önce faz girip faz çıkar sonrada nötür girer çıkar toplam 4 uç.
bağlantıyı ilk önce nötür giriş çıkışı ve ikinci olarak faz giriş çıkışı
biçiminde değiştirirsek eğer mekanik ve elektronik sayaçlarda nasıl bir sonuçla karşılaşırız?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
dijital saatler yanar mekanik saatlerde kararlı bir çalışma görülmez.

dijital sayaç en fazla 4 ay sonra bozuluyor
mekanik sayaç kararlı çalışır teknik sorun vermez
mekanik sayaçta ise 3 lü grup przi kaçağı yapılabileceğinden tedaş otomatik olarak kaçak elektrik raporu tutar ceza çıkar.

monofaze sayaçlardaki bu giriş ve çıkış uçlarını söylediniz şekilde degiştirdiginizde devre tamamlandıgı için digital ve mekanik sayaçlarda dogru ölçüm yapar zaten digital sayaçlarda ölçümü etkilemeniz uçları degiştirmenizden etkilenmez sadece mekanik sayaçlar indiksiyon prensibiyle ölçüm yaptıgından dolayı gerilimbobin uçu ile akım bobon uç girişi tersyapılırsa ters endeks yazar

arkadaşlar digital sayaçların kullanım ömürlerine bakarsanız içindeki pil ile birlikte kullanım ömürleride üretici firmanın katologlarındada genelde belirtilgi gibi azemi 10 yıldır sonuçta kimseninde kullandıgı digital sayaçın mekanik sayaç gibi uzun süredir kullandıgınıda sanmıyorum

arkadaşlar digital sayaçların kullanım ömürlerine bakarsanız içindeki pil ile birlikte kullanım ömürleride üretici firmanın katologlarındada genelde belirtilgi gibi azemi 10 yıldır sonuçta kimseninde kullandıgı digital sayaçın mekanik sayaç gibi uzun süredir kullandıgınıda sanmıyorum

mekanik saatlerde zaten belirli sürelerde Bakım diye sökülüp 50 tl alınıyor . testedilip tekrar takılıyor ben bakımdan önce değiştirdim elektronik sayaçla birdahaki bakım zamanına kadar rahatım birde sayacı 30 tl aldım 20 tl avantajlıyım

mekanik sayaçlarda notr yerine faz faz yerine notr bağlar isen mekanik sayaç ters doner....

mekanik saatlerde zaten belirli sürelerde bakım diye sökülüp 50 tl alınıyor . testedilip tekrar takılıyor ben bakımdan önce değiştirdim elektronik sayaçla birdahaki bakım zamanına kadar rahatım birde sayacı 30 tl aldım 20 tl avantajlıyım

sayaçlarda belirlenen süre dolduğunda idareden gelip sökülüyor
benim oturduğum binanın sayaçları 15 yıl dolunca değiştirilmişdi.(hepsi mekanik sayaçdı)
yerine aynı anda (dijital) yenisi takılıyor. sökülen sayaçda idarenin muayene servisine gönderiliyor. eğer muayene servisinde sayacınız o anki çalışanın işgüzarlığına gelmesse kontrol ediliyor kontrol sebebi üzerinde oynama yapılmışmı yapılmamışmı kaçak kullanım vb. için eğer böyle bi tespitte bulunulursa tekrardan geri bildirim olarak sayaç abonesi bilgilendirilerek hakkında yasal işlem yapılıyor (para cezası)

fakat sayaçda herhangi bi sorun yoksa yani sapa sağlamsa tekrardan sayacınız size getirilip yerine konmuyor sebebi ise zaten uzun yıllar kullnılmakda olan aletin arıza yapma ihtimalinin artması. hem idare yeni takdığı sayacın parasını ve yapılan işlemleri faturaya en kısa sürede yansıtıyor o yüzden eskisini tekrar getirip takmayla uğraşmıyorlar.
tabi bu arada eski sayacı tekrar getirmelerine şaşırdım ilk kez sizden duydum.

dijital sayaçlar ekrana kalın bir t harfi çıkar analog sayaçlar ters e dönebilirveya hiç dönmeyebilir

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,854
Son üye
Enes.trk

Yeni konular

Geri