elektrik sayacı nasıl baglanır

oğuz57

Üye
sevgili arkadaşlar elimde makel t300 trifaze aktif elektronik elektrik sayacı var üstünde 8 çıkış var ama ben bunu sanayi elektrigiyle degilde evdeki prizde çalıştırmak istiyorum okul için bir proje hazırladımda nasıl baglicam benim bagladıgım şekilde devreye toprak dahil hepsine elektrik geliyor benim yaptıgım devrenin sigortalarını sayaca taktıgım sigortayıda kapatsam yine aynı elektrik geçiyor bir yardım edin acil

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Kısaca tarif etmek gerekirse sayacı karşına alıyorsun ;
1 - R faz giriş , 2 - R Faz Çıkışı
3- S faz giriş, 4 - S Faz Çıkış
5 - T faz giriş, 6 - T faz Çıkış en son iki çıkışında Nötr giriş ve çıkışı bağlıyorsun sayaçın çalışıyor. bu 3 fazlı bağlantıdır sen sayacını 1 ~ 'da kullanmak istediğinden sendeki faz ucunu 1 - 3 ve 5 numaralı girişlerden herhangi birine bağlayıp kullanabilirsin . ama üç ucada tek faz vermek ıstersende 1-3 v 5 numaralı gırıslere atlama yapmalısın . sen nasıl bi devre oluşturmak istiyorsun kısaca tarif etsen daha iyi şekilde yardım edebilirim sana. Ayrıca sigorta taktım ve kapattığımda ise enerji var demişsin buyuk i ihtimal bi yerde bağlantı hatası yapmışındır . Bağlantılarına dikkat et.

Son düzenleme:
ben 3 faz baglamicam tek fazla halledemezmiyiz biraz acemiyimde

slm arkadaşım
mono sayaç 1 faz - trifaze sayaç 3 faz
Sayaçlar amacına göre imal edilmiştir .
Kusura bakma ne gibi sonuç elde edeceksin proje için .
Bence daha mantıklı projeler için koştur .
Sayğılarımla...

halledersin onda bişey yokki. 3 faz bağlantısı
3- S faz giriş, 4 - S Faz Çıkış
5 - T faz giriş, 6 - T faz Çıkış en son iki çıkışında Nötr giriş ve çıkışı bu şekil . sen buna R-S ve T yerine sadece R fazını bağlamak istiyorsan Bağlantın bu sekil olcak
3- boşta, 4 - boşta
5 - boşta, 6 - boşta en son iki çıkışında Nötr giriş ve çıkışı bu şekil
yaparsan 3 fazlı sayacı 1 fazlı sayac gıbı bağlamış olursun . Eğer sayacın diğer iki faz çıkışınıda kullanmak istiyorum dersen

1 - R faz giriş , 2 - faz çıkışın
3- 1. faz girişten atlama 4 - faz çıkışın
5 - 3. faz girişten atlama, 6 - faz çıkışın en son iki çıkışında Nötr giriş ve çıkışı bu şekil
yaparsan da 1 - 3 ve 5 numaralı gırışe tek faz vermiş, 3 çıkışıda kullanmış oluyorsun. karar senin. bu iki sekıldede tek fazlı bağlantı yaparsın ama 3 fazlı sayac yerıne 1 fazlı sayac kullanman daha mantıklı olur.

3-4-5-6 boşta olunca topragı nereye baglicam üste 2 tane küçük yer var orayamı yoksa başka bir yeremi

Selamın aleyküm bi evi ikiye bölüp saat kamam gerekiyorda biraz daha açıklamalı bi bağlantı üsülü
söyleyebilirmisiniz

Makel T300'ün hangi tipi elindeki kombi x/5 ise sadece akım trafoları üzerinden bağlanabilir. Kullanma kılavuzunu incele.

Elektronik Kombi Sayaç T300.KMY.5851

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/elektrik-sayaç-bağlantıları.1455/
akıllısayaç.jpg
sayac.jpg

Alacağın sayaçta balantı tarifi var, 2. el alıyorsan başka... :)

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,601
Son üye
AlienInc

Yeni konular

Geri