sigorta kataloglarındaki 3-6-10 kA ne demek ?

hkns

Üye
herkese hayırlı işler
arkadaşlar çeşitli firmaların sigorta katologlarını incelediğimizde
3 kA 6 kA ve 10 kA diye guruplandırmalar görüyoruz
her gurup için bildiğimiz 6 10 16 20 25 vs sigorta değerlerinde sigortalar B ve C krakteristikleri için var
acaba bu guruplandırmalar ne anlama geliyor Hangi durumda hangi gurup sigortayı kullanmalıyız arasında ki farklar nedir
ilginize teşekkürler

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
3 ka 6ka 10 ka kısa devre kesme kapasiteleri olarak biliyorum B normal kesme C gecikmeli kesme oldugunu biliyorum kolay gelsin

evet katalog bilgilerinde de kısa devre kesme kapasitesi yazıyor fakat her biri için aynı değerde sigortalar mevcut bu durumda sigorta seçerken neye dikkat etmeliyiz örneğin 3 kA 25 Amper sigortamı kullanmalıyım yoksa 10 kA 25 Amper sigortamı kullanmalıyım bunu belirleyen özellik nedir

• Beğen
Tepkiler: ayc
evet katalog bilgilerinde de kısa devre kesme kapasitesi yazıyor fakat her biri için aynı değerde sigortalar mevcut bu durumda sigorta seçerken neye dikkat etmeliyiz örneğin 3 kA 25 Amper sigortamı kullanmalıyım yoksa 10 kA 25 Amper sigortamı kullanmalıyım bunu belirleyen özellik nedir

b tipi sigortalar normal koruma c tıpı ıse gecıkmelı atan.genelıkle fabrıkalarda kullanılır cunku buyuk motorlar ılk kalkıs anında yuksek akım ceker buyuzdende c tıpı kullanılır.sıgorta secımı yaparkende.

kA alıcıya gore secilir
siz evdeki sigoratyı 3 kA secersınız
45 kw lık motor için 10 kA olanını secersınız
tam teorık olarak anlatamıyorum k bakmayın
şöyle diyeyim
bir motor 16 A cekıyor normal calıştıgında
o motor ilk anda 25 A ceker
siz bu motora 16A 3 kA sıgorta kullanırsanız motor ilk anda sıgortayı attırır
16 A 6 kA sıgorta takarsanız problem olmaz
ben uygulamada boyle bılıyorum yanlışım varsa lutfen duzeltın

cevaplar için teşekkürler fakat kapsamlı bilgisi olan arkadaşlarımız teorik olarak daha detaylı açıklayabilirmi lütfen örneğin bir motorumuz var ve ampermetre de 12 A değer görüdük bir üst değer olan 16 A sigortayı yavaş karakteristikli C serisinden seçtik fakat sigortamız 3 kA mı 6 kA mı 15 ka mı olacak hangi kurala hesaplamaya veya etiket bilgisine göre seçmeliyiz

B tipi sigortalar genellikle akkor flamanlı ev aydınlatması ve elektrikli ısıtıcılar gibi
anahtarlama sırasında ani aşırı akımların oluşmadığı aydınlatma ve priz devrelerinin
korunmasında kullanılır.
C tipi sigortalar genellikle anahtarlama veya devreye girme anında ani aşırı akımların
oluştuğu endüktif karakterleri devrelerin, transformatörlerin, klimaların, buzdolaplarının
ve çok sayıda fluoresan lambaların korunmasında kullanılır.
D tipi sigortalar devreye girme anında çok yüksek ani aşırı akımların oluştuğu motor,
kaynak ve punta makineleri, halojen ve sodyum buharlı lambalar ve x-ray cihazları
gibi ekipmanların korunmasında kullanılır.

B tipi sigortalar lambalarda,elektrikli ısıtıcılarda yani evde kullanılır.C tipi sigortalar ise gecikmelidir ve motorlu aletlerde kullanılır.

herkese hayırlı işler
arkadaşlar çeşitli firmaların sigorta katologlarını incelediğimizde
3 kA 6 kA ve 10 kA diye guruplandırmalar görüyoruz
her gurup için bildiğimiz 6 10 16 20 25 vs sigorta değerlerinde sigortalar B ve C krakteristikleri için var
acaba bu guruplandırmalar ne anlama geliyor Hangi durumda hangi gurup sigortayı kullanmalıyız arasında ki farklar nedir
ilginize teşekkürler

kA değerleri sigortanın akım kesme kapasitesini belirler. Örneğin 6 kA lik sigorta en fazla 6kA akımı kesebilir. Sigortaların kesme kapasitesi yükseldikce fiyatlarıda pahalanır. 3 kA üstünde kısa devre akımı oluşmayacak bir yerde 10 kA lik sigorta kullanmak gereksiz maliyet yaratır. Ama teknik olarak kullanılmasında sakınca yoktur.

Harflere gelince . Arkadaşlarında bahsettiği gibi B hızlı C yavaş açma karakteristiklidir.

Kolay gelsin................

sn testcimurat bey verdiğiniz cevap çok açıklayıcı oldu ilginize teşekkürler
peki testcimurat bey beki gereksiz detaycı davranıyorum ama şunlarıda da öğrenmek istiyorum
6kA lik sigorta en fazla 6kA lık akımı keser demişsiniz peki kısa devre anında 10 kA lik akım oluşsa sigrta atmaz anlamına mı geliyor
Bi de şu var devremizin herhangi bi kısa devre anında ki oluşacak kısa devre akımının kaç kA olacağını nasıl bilebiliriz hayırlı işler

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri