sigorta atması

kral23

Üye
arkadaşlar bir tesiste bir binadan diğer binaya 3x26+16 lık nyy kablo ile besleme hattı çekilmiş. bu besleme hattındaki 2 fazı iptal edip tek fazdan beslediğimizde sigortalar atmıyor. ancak iptal ettiğimiz fazlardan birisini tekrar bağladığımızda binanın girişindeki ana sigorta atıyor. ben bu besleme kablosunda kısa devre olduğunu düşünüyorum. sizce başka bir durum olabilirmi yoksa besleme kablosunu değiştirsem sorunum çözülürmü.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Hocam soru tam açık değil ya da ben anlayamadım.
Başta 3 adet besleme Hatttı çalışıyor muydu?
Her besleme hattı ayrı ayrı sigortalara bağlı değil mi?
Sigortalar atmıyor demişsiniz soruda ana sigorta(Tek) atıyor demişsiniz.
Tam olarak soruyu yazabilir msiniz?
Anladığım kadarıyla cevaplarsam;
Besleme hattında kısa devre olabilir.

iptal etme işlemini hangi taraftan yapıyorsunuz anlaşılmıyor en iyisi her iki taraftan kablonun uçlarını boşa çıkartıp kısa devre kontrolü yapmak gerekir aksi takdirde ek binadaki 3 fazlı cihazların birinde arıza olabilir mesala en basidi 3 fazlı bir motor yanmış olabilir.......

ek bina girişindeki sigortayı kapatıp geldiği yerdeki sigortayı açtığımızda atmıyorsa ek binada arıza var demektir

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hocam soru tam açık değil ya da ben anlayamadım.
Başta 3 adet besleme Hatttı çalışıyor muydu?
Her besleme hattı ayrı ayrı sigortalara bağlı değil mi?
Tam olarak soruyu yazabilir msiniz?
Anladığım kadarıyla cevaplarsam;
Besleme hattında kısa devre olabilir.

Başta 3 adet besleme Hatttı çalışıyor muydu? EVET
Her besleme hattı ayrı ayrı sigortalara bağlı değil mi? EVET
(hocam sistemde 3 fazlı cihaz olmadığı için fazların 2 tanesini iptal ederek tek fazdan beslediğimizde bağlı olduğu fazdaki sigorta atmıyor. ancak diğer 2 fazdan birisini bağladığımızda bağlı olduğu hattaki sigortayı attırıyor.)
bende besleme hattında kısa devre olduğunu düşünüyorum. farklı bir durum olabilirmi diye öğrenmek istemiştim. boşuna kabloyu değiştirmeyelim 100 m kablo yer altından gidiyor.

iptal etme işlemini hangi taraftan yapıyorsunuz anlaşılmıyor en iyisi her iki taraftan kablonun uçlarını boşa çıkartıp kısa devre kontrolü yapmak gerekir aksi takdirde ek binadaki 3 fazlı cihazların birinde arıza olabilir mesala en basidi 3 fazlı bir motor yanmış olabilir.......

ek bina girişindeki sigortayı kapatıp geldiği yerdeki sigortayı açtığımızda atmıyorsa ek binada arıza var demektir

hocam işin güzel tarafı sistemde 3 fazlı cihaz yok. bu nedenle tek fazdan tüm sistemi besliyebiliyoruz. ve tek fazdan beslediğimizde sistem çalışıyor. besleme hattımızın diğer 2 fazından birisini beslediğimizde o fazı besleyen sigortayı attırıyor.

Öncelikle 3x26+16 lık kablo ile, literatürümüze yeni bir şey kazandırdığınız için teşekkür ederim.
Sisteminiz 3 faza göre tasarlanmış. fazlar arası dengesizlik olmasın diye, fazlar lambalara yahut, prizlere dağıtılmış.
Fakat, 3 fazlı bir prizde kısadevre olma gibi küçük bir ihtimal dışında, bir buattaki ısınma ve erime sonucu, 2 fazın kablosu birbirine deyiyor olma ihtimali var.
Ama aklıma gelen en kuvvetli ihtimal, bir tadilat sırasında, tadilat yapan arkadaşımızın, bunların ikisi de faz kablosu diyerekten, iki fazı birleştirmesi ihtimalidir. Yani sizin tesisatınızda, iki faz bir birine deyiyor.
Giriş besleme sigortalarınızı kapattıktan sonra, ölçü aleti ile omaj kontrolünde bunu görebilirsiniz. Madem ki sisteminizde 3 fazlı alıcı yok, o halde, faz faz arası direncinizin sonsun ohm gözükmesi lazım. Ama siz ölçtüğünüzde muhtemelen, 0-20 ohm arasında bir direnç göreceksiniz.
Yakın zamanda yapılan elektrik tadilatlarınızı gözden geçirmenizde fayda var.
hemen ekleme ve düzeltme yapıyorum;
Bu dediklerimi denemeden önce kabloyu değiştirmeyin. Zaten kabloda sorun olsaydı, sisteminize vermeden önce de sigortayı attırırdı değil mi ? ( atan sigorta, kablodan önceki sigorta ise eğer.Atan sigorta kablodan sonraki sigorta ise, zaten kablo ile alakası yoktur)

hocam dediklerinizi yeniden kontrol ettikten sonra son durumu sizlerle paylaşacağım. tabiki kablo kesitini yanlış yazmışım. 3x25+16 olması gerekiyordu saygılar

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri