ev tesisatı

iyi akşamlar diliyorum yardımcı olabilirseniz bir kaç sorum olucak 2+1 evin elektrik borusu nasıl yapılır tesisatı nasıl çekilir kaç tane sigorta gerekir anlata bilirseniz sevinirim mesela oturma sigorta kutusu girişe konuyor antre lambalarına direk sigorta kuusundanmı faz veriliyor lambalara ayrımı boru konuyor odalara sadece buat borusumu çekiliyor detaylı anlata bilen olursa çok yardımcı olmuş olur

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
siz elektrikçiliği mi öğreneceksiniz yoksa tesisat mı yapacaksınız sorularınıza bakılırsa hiç bir bilkginiz yok bu işler yazıyla anlatılmaz ama biraz anlatayımönce inşaat kalıp aşamasındayken
projesine bakılarak boruları atılır tabiii proje okumayı bilmek gerekir ondan sonra borular döşenip kablosu çekilir sigorta işi de tesisatta kullanılan alıcılara göre belirlenir sorti sayısına göre belirlenir yapan elektrikçi arkadaş nasıl isterse odalara gidecek hatları belirler anlıyacağınız mesleğimiz öyle yazmakla veya karşıdan bakmakla öğrenilecek şeyler deil her yapılacak işimizin bir hesabı vardır 10 yıldır uğraştığım işi 2 dakikaya nasıl sığdırırım

ustalık belgem var ama usta olduğumu hiç düşünmemiştim meğerseeeee

ben sizden meslek bilginizi kaç yıldır bu işi yaptığınızı sormadım yardım edemiyorsanız hiç yazmasaydınız daha iyiydi

konu fazla gerilime uğramadan hemen soruya cvp yöneltelim ortam gerilmesin
birinci incelikli husus temel topraklama binalarda elektrik namına ilk yapılacak şey budur
temel betonu atılmadan öncelikle galvaniz şeritler ve bakır levhalar kullanılarak temel topraklama yapılır ayrıntılar forumda mevcut.

sonrası plançe bina da her kat atılışında plançe yapılır yani oda lambaları mutfak banyo v.s lambaları atılır lamba boruları anahtarın konulması gereken yerlere atılır ve buna ilave olarak sigorta kutusundanda linye borusu atılır bu tüm oda banyo mutfak v.s. için geçerlidir koridor için eğer eğer koridor küçükse genelde sigorta kutusuna lamba borusu atılır ve sigorta kutusundan bi boru çıkarak uygun yere anahtar konulur kolon borusu (daire basleme) zil telefon borusu tespit edilen ana giriş panosunun üzerine denk gelecekşekilde atılır bu birinci kat için dir daha sonra merdiven sağnağında tespit edilen uygun yerden atılacak diğer katlar içinde boru bırakılır ve her kat atıldığında bu böyle devam eder telefon borusuda plançenin içindir sigorta kutusunun yanına zayıf akım buatı konur ve o buattan telefon hattı istenilen her odaya dağıtım yapılır birde anten borusu atılır anten kablosu istenilen odalarda uygun yerden kat sayısına orantılı olarak uygun sayıda boru bırakılır sonrasında iç tesisat başlar önce desant boru döşeme işlemi önceden attığımız lamba ve linye borularına buat konur piriz anahtar v.s kasaları konur telefon içinde aynısı geçerlidir odaya giden telefon borusuna zayıf akım buatı konur ve sonra kasası uygun yere konur antenler ise kat aralarına plançede bıraktığımız borular her kat için buat yapılır ve her kata anten pirizi kasası konur sonrası kaablolama son olarak montaj kısmı kalır pano anahtar piriz v.s. bunlar temel olan şeyler tabi bunları istediğiniz ölçüde esnetip genişletebilirsiniz tamamen arzunuza kalmış bişey yani.

ayrıca konuya daha önce forumda değinilmiş likten bi bakın:

https://www.kontrolkalemi.com/forum/elektrik-genel/20302-elektrik-ic-tesisleri-yonetmeligi.html

boru tesisatı aslında anlatma ile anlaşılmaz ama teknik detay istiyorsanız;
girişte antreye 12 li sigorta kutusu koyarsınız buradan gerek tavan gerekse duvardan işlenerek her odaya mümkünse ayrı ayrı 18 lik boru döşenir her oda girişine kare buat her odaya yine önceden atılmış tavan da döşeli lamba borusu buata birleştirilerek kablolamaya geçilir ve anahtar priz ayrıca her odanın istenilen bölge yada köşesine priz,tv,telefon prizi konur varsa yada mümkünse şofben ve klimalarınıza bağımsız ayrı bir boru ve bu cihazlara diğer tesisatta kullanılan kabloların bir üst kesiti kullanılarak tamamlanır örnk.lambalara 1.5 prizlere 2.5 şofben ve klimaya 4 mm2 kesit kullanılır,buatlarınızın tamamı kare anahtar rpizlerin kasasıda geçmeli kasa olursa daha iyi olacaktır
diğer bir husus da genel olarak söylemek istiyorunm bu sizinle alakalı değil

ben 1999 yılından itibaren tavan borusunu (plançe) atmıyor uygulamıyorum sadece oda tavan lambalarını atıyor bırakıyorum diğer kalan işlemleri %95 ni duvardan işliyorum her oda için ayrı ayrı 18 lik boru döşeyerek faydasıise bana göre ;

1-tavan borusunda zaman ve mal kaybı
2-ileriki yıllarda doğacak sorunlar neticesinde zorlanma
3-her odaya ayrı ayır boru sayesinde ayrı nötr ve linye çekme
4-duvar borusunun tavan borusuna kıyasen daha kolay kablolama ve arızada değişim
5-duvarda tavana nispeten boru tıkanma dirsek çıkma klavuza asılarak zorlama olmayışı
ve istediğiniz kadar kablo çekme
6-ileride doğacak sorunlarda rahat değişim ve yenileme
bunlar bana daha kolay ve sağlam geliyo yazdıklarım yoruma açıktır teşekkürler.

Son düzenleme:
teşekkür ederim yardımlarınız için birinin ödevi bu tabiki ben yapıcak değilim siz yardım ediyorsunuz bende ona yardım edicem mantığımın almadığı ise mesela boru atılırken sigorta kutusu koncak yerde topluyoruzya boruları hep lamba borusunu direk sigorta kutusunda topla dediler lamba borularını bu şekilde sigorta kutusunda toplarsak anahtarları nasıl koyucaz ve şöyle yapılsa olmazmı her odaya bi buat konsa ayrı ayrı her odanın buatına enerji götürsek ordan lambaya prize anahtara dağatsak olmazmı

Sn Serpil Burs Yavuz31 Beyin yazısını dikkatli okursanız her odaya buatı yazmış sanırım gözden kaçmış. her odaya mümkünse ayrı ayrı 18 lik boru döşenir her oda girişine kare buat .................

ödev veriliyor birisine ama ödevi yapacak olan insanın bu konuda hiç bir bilgisi yok ne garip bir sistem

ödevi veren acaba ödevi verdiği kişiye bu konuyla ilgili bilgi vermişmi acaba. bence ödevi veren de kendisi öğrenmek için bu ödevi vermiş.(tekerleme gibi oldu :))

bence tavan borularını çok iyi atmalı. yavuz31 in yorumlarına katılmıyorum. tavanda yapılan 1 saatlik işçilik dairede 1 günden kurtarır. üstelik kiriş ve kolon kırmaya da uğraşmazsın. maliyet olarak da daha az tutar. biz yaptığımız işçiliklerde kesinlikle duvarı yatay olarak kırmayız. tavandan gelen borulara buvat bırakıp anahtar ve prizleri ineriz. buvatlara gelince, oda içlerine değilde hepsini antre ve hollere koymaya özen gösteririz. bayolara zaten buvat konmaz. Ayrıca priz ve lamba buvatlarını ayırmak gerekir. bütün prizler topraklamalı olmalıdır. sağlıklı bir tesisat için sigorta ve güç hesaplamaları da iyi hesaplanmalıdır. bu hesaba göre bikaç buvatı birlrştirip sigorta kutusuna tek hat gidebilir. Yani her buvatı sigorta kutusuna götürmeye gerek yok. kabaca 5 prize tek 16amp. , 7 lamba ya 10amp. siğorta konulabilir. aspratör çamaşır mak. gibi makinalar için ayrı hatlar ve ayrı sigortalar konulması gerekir. bunlar sigorta kutularına direk veya aktarmalı çekilebilir.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri