Motor Deneme Panosu Yardım..

sasdas

Üye
merhabalar arkadaslar işimin gereği elimdeki motorları tamir ettiğim zaman deneyemiyorum ölçü aleti ile ölçmek zorunda kalıyorum. elimdeki malzemelerden yararlanarak bunu elektrik ile yapmak istiyorum ama elektrikten pek anlamam yardım ederseniz böyle bi pano yapmak istiyorum. elimdeki malzemeler :

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
daha komplex birşey yapabilirsin anlattığın çok basit mesela;50x50 bir suntaya 3x25 amp bir otomat bağla çıkışını bir kontaktöre sonrada termiğe termik çıkışınıda bir trifaze prize veya 4 çıkışlı sıra klemense bağla kontaktörüde bir anahtar ve startla mühürle deneyeceğin motoru hızlıca klemense veya prize tak bas starta dene geri sök malzemelerinide ucuzun da kullanırsan maliyet bedevaya gelecek kadar düşer.daha basit birşey istiyosan 1 adet sigorta,şalter veya pako şalter kullan aç kapa yaparak çalıştırabilirsin kolayca senin resimde gösterdiğin anahtar soba ve ocak anahtarı 4 ad diş dediğin ise 2 tanesi devre 2 tanesi fazdır sonra o anahtar basit ve ilkel olur çabuk bozulur ve tehlikelidir.diğer yandan motorda 3 çıkışlı kablo kullanıyoruz diyorsun prizi monofaze gösteriyosun bence sen motorların gücünü kaç volt olduğunu ve işyerinde trifaz elektriğin olup olmadığınıda belirtmelisin teşekkürler.

daha komplex birşey yapabilirsin anlattığın çok basit mesela;50x50 bir suntaya 3x25 amp bir otomat bağla çıkışını bir kontaktöre sonrada termiğe termik çıkışınıda bir trifaze prize veya 4 çıkışlı sıra klemense bağla kontaktörüde bir anahtar ve startla mühürle deneyeceğin motoru hızlıca klemense veya prize tak bas starta dene geri sök malzemelerinide ucuzun da kullanırsan maliyet bedevaya gelecek kadar düşer.daha basit birşey istiyosan 1 adet sigorta,şalter veya pako şalter kullan aç kapa yaparak çalıştırabilirsin kolayca senin resimde gösterdiğin anahtar soba ve ocak anahtarı 4 ad diş dediğin ise 2 tanesi devre 2 tanesi fazdır sonra o anahtar basit ve ilkel olur çabuk bozulur ve tehlikelidir.diğer yandan motorda 3 çıkışlı kablo kullanıyoruz diyorsun prizi monofaze gösteriyosun bence sen motorların gücünü kaç volt olduğunu ve işyerinde trifaz elektriğin olup olmadığınıda belirtmelisin teşekkürler.

evet iş yerinde trifaze elektrik var normelde bu motorun kablolarını fişe soktuğun zamanda çalışıyor ama biraz tehlikeli bende böyle bişe düşündüm.

Motor yüksüz çalışacağından termik kullanmana gerek yoktur.En ekonomik çözüm;
Sistem trifaze ise yıldız-üçgen, sağ-sol için pako şalter ve w-otomat kullanman.
Sistem monofaze ise sadece sağ-sol çalışan bir sistem yapabilirsin.

peki bunu çizim olarak göstermeniz mümkünmü acaba :)

Motor yüksüz çalışacağından termik kullanmana gerek yoktur.En ekonomik çözüm;
Sistem trifaze ise yıldız-üçgen, sağ-sol için pako şalter ve w-otomat kullanman.
Sistem monofaze ise sadece sağ-sol çalışan bir sistem yapabilirsin.
sayın alperbugra
hocam müşteri motoru arızalı gelirde mesela kollektör sıkışık veya içine hafif su girmiş yanarsa nolacak termik olsa işi sağlama alsa :D

sayın alperbugra
hocam müşteri motoru arızalı gelirde mesela kollektör sıkışık veya içine hafif su girmiş yanarsa nolacak termik olsa işi sağlama alsa :D

Ama soruyu soran üye tamir edilmiş motoru deneyeceğini söylemiş.

sn.sasdas,

tamire gelen motorlar, gucleri, baglanti sekilleri... yapmak istediginiz test sisteminde kullanacaginiz malzemeleri belirlemeniz acisindan gereken on bilgilerdir. sadece monofaze motor tamir ediyorken, trifaze bir test sistemi ile, ya da yildiz ucgen gecisi gereken bir test sistemi ihtiyaci varken, faz-notr kesici anahtarla cozum tarif etmeye baslamadan once, gereken bilgileri paylasmaniz, uygulamayi bir defada ve uzun omurlu olarak yapmaniz konusunda fayda saglayacaktir.

kolay gelsin...

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri