neden 230v - 400v ?

otisabi

Üye
kimi monofaz cihazlarda Şebeke 230 v yazıyor.
kimi makinelerde de 400 v.
böyle bir standart da mı var? evlerde 220v var.
türkiyede sanayide bulabileceğiniz gerilim 380v.
speğinde 400v yazan bir cihazı 380 ile beslemek dert edilecek bir şey mi?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
voltaj düşüklüğü ve yüksekliğini hesaba alarak yazılmış olabilir.

arada ki gerilim düşümü tölerans degeri ya 220-230 ve 380-400 gibi bazı şebekelerde de ölçü aletiyle baktında da voltaj kayıpları olabilir ve yükselmeleri

genelde voltaj net 220 çıkmaz 210 da olur 240 dadaha farklı da olabilir aradaki oynamalrı dikkate almışlardır

trafonun çıkışı 400v ve iletken için gerilim düşümü hesapları %5 olarak alınırsa hattın çıkışında fazlar arası 380v okunur. ancak aynı hattın trafoya yakın olan kısımları 380v ile 400v arasında faz-faz gerilimi görülmelidir. 400/kök(3) =230,91v 380/kök(3)=219,39v
kolay gelsin.

Arkedaslar, bu yazan degerler cihaz yada makinanin Avrupa`dan geldigini gösterir. Cunku Almanya ve diger bazi Avrupa ülkelerinde hat gerilimi 400 V faz gerilimi 230 V tur.

merb.
evet 380 volttur ama trafo odası fabrikamın bir ucunda ve öbür uçta bir motorum var öyleki trafo sekonder çıkışı 400 volt olurki gerilim düşümleri karşılana bilsin elbette trafoya yakın yerdeki makinanın voltajı yüksek olur ama bu çok fazla bir değer değildir.aynı şekilde eviniz trafoya yakınsa elbette faz notr arasını 220 den fazla ölçersiniz hatta gece 8 ile sabaha karşı 5 6 gibi ölçün gerçekten de çok fark olur ama cihazın genel çalışmasını etkilemeyeceği kanatindeyim.
ayrıca voltaj dalgalanmalarının ülkemizde çok olması kaçak elektrik tüketiminin ne kadar fazla olduğunuda gösterir.Bilgisayarımı elazıgda bazen elektrik yüzünden çalıştıramazdım zira 240 voltu bazen geçerdi ama şimdi avrupada(polonya) her zaman nerdeyse aynı en azından çok uçuk bi fark yok...

ayrıca voltaj dalgalanmalarının ülkemizde çok olması kaçak elektrik tüketiminin ne kadar fazla olduğunuda gösterir.Bilgisayarımı elazıgda bazen elektrik yüzünden çalıştıramazdım zira 240 voltu bazen geçerdi ama şimdi avrupada(polonya) her zaman nerdeyse aynı en azından çok uçuk bi fark yok...

kaçak elektriğin gerilimin dalgalanmasıyla herhangi bir alakası yok zaten trafo merkezlerinde o yükü görebiliyorsun. elazığda gerilimin yüksek görmenin en büyük nedenide türkiyenin en büyük barajlarından biri olan keban hidroelektrik santralinin olması ve enterkonnekte şebeke çok büyük etkisi olduğu için bara gerilimini yüksek turmasıdır.

kaçak elektriğin gerilimin dalgalanmasıyla herhangi bir alakası yok zaten trafo merkezlerinde o yükü görebiliyorsun. elazığda gerilimin yüksek görmenin en büyük nedenide türkiyenin en büyük barajlarından biri olan keban hidroelektrik santralinin olması ve enterkonnekte şebeke çok büyük etkisi olduğu için bara gerilimini yüksek turmasıdır.
yaşadığım yerde ne olursa olsun ben evimdeki prizde 220 230 v herneyse onu görmeliyim bara gerilimi yüksek istedikleri kadar tutsunlar.o zaman elezığdaki urfadaki insanlar şehrlerinde santral var diye hiç bir cihazını çalıştıramasın motorları yansın bilgisayarlar çalışmasın....kaçak elektriğin vollaj dalgalanmasına etkisi olduğunu hala düşünüyorum benim düşüncem güç elelktroniği devrelerini çeşitli standartları sağlamaması şebekenin kalitesini bozması(şemekeyi harmoniklemesi) buna neden diye gösterilebilir diye düşünüyorum.bu devreler in şebekeden sinüs olmayan akımlar çekmesi bence problemdir...

gayet sade ve anlaşılır bir açıklama, doğrusu da budur zaten, bizler aslında 400/230V kullanıyoruz ama %5 trafo gerilim düşümü ile 380/220V tabiri dilimize dolanmış, zaten 380V diye birşey yoktur, tarfo çıkışları 0.4kV, 400V tur

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri