faz toprak sorunu

tolga264

Üye
arkadaşlar prizimizde faz toprak arası 120 volt civarı bir değer , nötr toprak arası 90 volt gibi bir değer okuyorum ve kontrol kalemi toprak ucunda yanıyor.faz nötr normal 220 v. sorun nerede olabilir

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
topraklaman çok zayıf muhtemelen topraklama çubuğu veya levhası zemini taş strabilize veya topraktan uzak bir yerde yada temel taş kırınıtsı üzerinde
levhan çürümüş yada çubuk ufaktır
cihazlardan şaseden toprağa akan kaçak elektrik nötr olmadığından yani topraklamanın zayıf olması neticesiyle silinmemesinden ( %50 si tesisatta toprak hattı üzerinde yüksek voltaj olarak okuyosun
yada ciddi anlamda bir cihazın elektrik kaçırıyor
veya tesisatta faz toprak teması var
kaçak akım rolesi bağlayarak linye sigortaları tek tek deneyip kaçak hattı bulabilirsin
öte yandan topraklama çubuğuna 1 ad 1 mt som cu çubuk ekleyerek destekleyebilirsin
anlamadıysan ve ya yapamayacaksan ustalık belgesi olan uzman birinden yardım isteyiniz lütfen.

yavuz arkadasıma katılıyorum eyer uygunsa tuz ve kömür dökebilirsin eyer uygun degilse bol tuzlu su yap ve topraklama cubugunun oldugu bölgeye dökebilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri