trifaze arıza

denizim

Üye
Arkadaşlar merhaba,

Trifaze beslenen bir dairede fazlardan birisi yok... Fazı sigortadan ayırdığımda faz görünüyor ama tesisata verdiğimde gidiyor. Saat çıkışında her şey normal... Tesisatı 2 faz a düşürmek zorunda kaldım... Tespitim bağlantı yapıldığında faz olmayan kablo bir yerlerde hasar gördü boşa aldığımda faz göstermeside diğer fazlardan kaynaklı manyetik alan ... Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
arkadaşım kendin sorunun cevabını yazmışın zaten kablo biryerde kopuk

Faz eksik görünen kabloda kopuk var. Kablodan biraz akım çekildiğinde faz kayboluyor. Kabloyu takib edin üzerinde ezik, kopuk veya yanık bir yer olması lazım. Kolay gelsin.

Fazın evdeki ana sigorta bağlantısında gevşeklik vardır büyük ihtimalle.
Ev 3 fazlı ise büyük ihtimalle yeni bir evdir ve kablo kopması ihtimali biraz daha düşüktür.

bu konuyla alakalı olarak bende kendi evimde uğraştım bir gün 2 faz bir gün tek faz derken canım sıkldı ve kolon kablosunu zorda olsa söktüm ve kablo yanmıştı borunun içide su ile doludu heralde kablo çekilirken oluşan sıyrıklar su ile de temas edince yanma olmuş.....buna benzer başka bi arızaya gittiğimde de sayaçta gevşeklik tespit ettim....kolay gelsin....

kabloda sorun olduğu aşikar yük geçince faz kesiliyor panoda başıma gelmişdi sigorta baraları gevşek kaldığı için yüke binince faz gidiyordu ...

tedaştan gelen kolon kablolarını ölçtünüzmü binaya kadar 3faz normalmi tedaştan kaynaklanan arıza olmadıgından emin olun sayaç klemenslerini kontroledin eğer herşey normalse sizinde söylediğiniz gibi kablo kopukluğu vardır ama kopuk ihtimali azdır bence

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri