faz toprak patlaması ve hata

yavuz31

Usta Üye
Arkadaşlar bugün hiç yapmadığım bir hata yaptım mesleğimde kendime stantard ve olmazsa olmazlar listesinin en başında aldığım karardı ama ben onu yapmadım 30 cm çapında küçük bir trifaze sayaç panosundan 3x63 amp otomatı söküp 3x100 amp bağlayacaktım imkanım olmasına rağmen elektriği kesmedim 2 fazı girdikten sonra 3 cü fazı girerken yeni aldığım knipex pense izoleyi sıyırmış pense panoya değince müthiş bir patlama ve alev arasında kaldım sol baş parmağım çok kötü yandı ucuz atlattım ve 5 saat beynimde kendimi yargıladım neden elektriği kesmedin diye hayatımda ilk di bu penseninde yarısı kayboldu
bu arada şaşırdığım husus faz toprak parlaması neden bu kadar şiddetli oldu ? siz siz olun 1 priz dahi değişecekseniz bile elektriği üşenmeden kesin

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Geçmiş olsun sevgili meslektaşım. Bu sorun sanırım birçoğumuzda olan bir sorun aşırı güven insanı malesef hatalara karşı tedbir almamak gibi durumlarla karşı karşıya bırakıyor. Halbuki işimiz tehlikeli ve önce emniyet kuralı sürekli aklımızın baş köşesinde olmalı.

geçmiş olsun

bu arada şaşırdığım husus faz toprak parlaması neden bu kadar şiddetli oldu ? siz siz olun 1 priz dahi değişecekseniz bile elektriği üşenmeden kesin

3x100 amper takacakmışsınız. önceki sigortanın en az 125 amper olduğunu varsayalım. Kısadevre esnasında, direnç, sıfıra çok yakın olur. biz direnci falan boşverelim, bir önceki sigorta kadar akım aktığını düşünelim.Yani 125 amper. 220 volt ta gerilim olursa, 220x125=27500 VA ortada endüktif bir yük olmadığına göre, 27500 watt diyebiliriz. Kabaca (teorikte kısadevre hesapları çok farklıdır) hesap bu. Sizin eliniz 27500 wattlık bir ısıtıcının yanına yaklaşmış.
bir de kaynak makinalarında kaynağın düşük bir gerilimle ve 50-100 amper seviyelerde yapıldığını düşünürseniz, sizin patlamanız ve aleviniz normaldir.
Çok geçmiş olsun.Neyse parmağınız iyileşir de, yazık olmuş knipexe :)

herkese teşekkürler parmağımda şuan fazla bi sorun yok hafif su topladı yalnız gümüş renginde şuan parmağım :) tırnakda hafif morarma var hafif sızlama neyse buna da şükür penseyide yeni almıştım çaktırmadan rafdan değiştirsemmi acaba :)
kablo 4x10 nyy 10 luklar tek damrlı idi çok telli olsaydı yanlışda olsa kabloyu bükerken panoya değmezdi neden tek damarlı üretirler veya bizler neden ana hatta tek damarlı kullanırızki anlayamadım buarada voltaj da yüksekmiş 400 volt ben açıkcası 370 düşünüyordum

çok geçmiş olsun demekki iyi bir topraklama varmış pensede sahtedir kesin piyasada birçok sahte pense war

Sn meslektaşım öncelikle boşverin penseyi falanda Çok çok geçmiş olsun Elektrik Tedbirini almazsan çok büyük maddi ve manevi hasarlara yol açabilir,allah'tan FAZ Nötr olsa nyse derdimde ,Evet sanayii elektriği 400-415V civarında değişkendir (Trafodaki mesafe ve gerilim düşümüne göre değişir.) bilginize... Tedbiri elden bırakmamak üzere İyi çalışmalar

geçmişolsun arkadaşım kolay gelsin.

Çok geçmiş olsun usta...
Benzerini ben de yaptım... Ben faz-faz değdirdim... 2 ay iki elim sargılı gezdim... Patlamadan sonra saçlarımı elimle söndürdüm... Güneş gözlüğü olmasa, kesin gözlerimde de sorun olurdu... Çalışırken müşterip bir laf etti, gayri ihtiyari kafamı ona doğru çevirdim... Gümmmmmm !!!
Ama bazen yine mecbur kalıp, enerji altında çalışıyorum... Müşteri de olsa, enerji altında çalışırken kimseyi yanıma sokmuyorum... :)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri