3 anahtarlı vavien tesisat

arkadaşlar benim sorum 3 anahtarla vavien sistem nasıl yapılır. yani koridorun başında ampulu yakıp söndürebilicem. koridorun ortasında tekrar açıp kapatabilicem. koridorun sonunda tekrar yakıp söndürebilicem. cevaplarınızı bekliyorum.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Sayın turkereryek !
Sizin bahsettiğiniz sistemin adı deviyatör ya da ara vaviyen dir. Eskiden kullanılırdı, şimdi ise sn. Mustak' ın dediği gibi impuls (darbe) rölesi var. İstediğiniz kadar buton bağlanabiliyor. Butona bir basmada çeker, ikinci basmada çıkar. Büyüklüğü de w.otomat büyüklüğündedir. Ray tipidir. Genede deviyatör bağlantısı isterseniz şöyle ;

Koridorun iki başına bildiğimiz 3 klemensli vaviyen anahtar bağlanıyor. Elektrik alabileceğimiz anahtarın orta klemensine faz giriyoruz. Diğer vaviyenin orta klemensinden lambaya çıkış yapıyoruz. Her iki vaviyenin alt ve üstünde kalan klemensleri birbirine köprü yapıyoruz. Buraya kadar yapılan işlem bildiğimiz vaviyen tesisatıdır. Deviyatör anahtar ise 4 klemensli dir. Ve vaviyenler arası köprü yaptığımız 2 kablonun ortasına bağlanır. Üst köprü kabloları bir kontağa, alt köprü kablolarıda diğer kontağa bağlanır. Yalnız halen piyasada deviyatör varmı bilmiyorum. Kolay gelsin.

Evet deviyatör,ara vaviyen hala bulunabiliyor.Şimdi bulup taksan bile ilerde arızalanırsa bulamayabilirsin.Darbe akım anahtarı önerisini yabana atma bence.

darbe akım anahtarı liht anahtarla kullanılır sadece hatırlatmak istedim.

arkadaşlar ara vaviyen hala piyasada kullanıulmakta. hatta toki konutlarında hala ara vavıyen ıle korıdr lambası yakılıp sonduruluyor....

yüksek gerilim ' Alıntı:
arkadaşlar ara vaviyen hala piyasada kullanıulmakta. hatta toki konutlarında hala ara vavıyen ıle korıdr lambası yakılıp sonduruluyor....
Teşekkürler yüksek gerilim !

Kullanmayalı yıllar oldu. Onun için varmı yokmu bilmiyordum doğrusu.

deviatör mutlaka bulunur canım
ama sen toki olursan kiptaş olursan bulunur
ama sen ben her dakka olabilecek arızalara daha kolay müdahale edecem dersen
darbe akım anahtarı ve liht butonla işi çözmelisin

arkadaslar belkı bu ara vavıyenı bağlamayı bilmeyen arkadaslarrımız vardır onlar için semasını gonderıyorum

Ekli dosyalar

• ara vavıyen.rar
    6.2 KB · Görüntüleme: 65
Arkadasim artik bahsettİĞİn sİsteme Çok eskİİd Şİmdİ darbe akim rÖlelerİ var bu rÖlelere İstedİĞİn kadar anahtar baliya bİlİrsİn
İlk basiŞta aak İkİnİ basiŞtada kapatir lİgt anahtarda kullanaliyor

evet eskıdığının bende farkındayım tabı yenı mlzemeler kullanmak bır ayrıcalık ama bu sıstemde hala kullanılıyo yukarıda bahsettığım gıbı o yuzden bılmeyeyn arkadaslarımız olursa dıye ben sema gonderdım . çunku bır ınsan ne kadar işinde profesyone olsada karsısına cıkan eskı sısıtem bır seyı bılmedığı zaman bence kendını kotu hısseder . o yuzden ne oğrenırsek bızım için zarralı deıl yarralıdır. hepınıze saygılarımı sunuyorum .....

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri