Tesisat arızası konusunda fikriniz lütfen...

cemuc

Üye
Öncelikle herkese merhaba...Baştan belirteyim bu işlerden hiç anlamıyorum...Bir tesisatçı çağıracağım fakat daha önce benim bir fikrim olsun istedim...Olay şu şekilde gelişti...Salondaki tavan lambasını iptal edip yerine lambader kullanmak istiyordum...salondaki kabloların ucunu izole edip üzerine kapatacaktım fakat yanlışlıkla birbirine değdi bu kablolar ve sigorta attı...Ben de gidip sigortayı tekrar açtım...Fakat şimdi diğer odalardaki lambalar yanmıyor...Odalardaki prizlerde elektrik var ve evde başka herhangi bir sorun yok...Sadece 3 odadaki lambalar yanmıyor...Arızanın ne olduğu ve tamiratının yaklaşık ne kadara mal olacağı konusunda fikirlerinizi rica ediyorum...Saygılar...

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Lambaların sigortaları ayrı, prizlerin sigortaları da ayrı olduğu için muhtemelen o lambaların bağlı olduğu sigortayı kaldırmadınız. eğer o sigortayı da kaldırırsanız sorununuz çözülür.

ama zaten iki tane var akıllı sayacın altında ve her ikisi de aynı konumda şuanda...üstelik banyonun, mutfağın koridorun lambaları yanıyor...

Sayacınız anladığım kadarıyla trifaze yani sanayi elektriği sayacın üzerindeki sigortaları kontrol ediniz sigortayı aaçın kapatın çunkü bazı sigortalar mandalı açık konumda olduğu halde üzerinden enerji geçmiyor özellikle çinmalı kesiciler

sayaç ev sayacı...apartmandaki herkesin aynı...alt kısmı metal bir levha ile kapalı vidalı ve mühürlü...görünen kısımda ise sadece iki tane anahtar var...ve her ikisi de açık...başka açılacak kapatılacak birşey yok görünürde...

koskoca evde 2 sıgortamı var kardeş.saatın ordakı muhtemeleken dısardadır zaten ana sıgorta olmasın?evın ıcınde sıgorta yokmu??

kardeşim haklısın bana da mantıklı gelmiyor pek anlamıyor olmama rağmen ama evin içinde de göremedim ki...evi yeni satın aldım zaten...ben tekrar bir araştırayım sigortayı :) yani kesin sigortadandır diyorsun sanırım...tesisatçı çağırmaya gerek yok sigortayı bulursak o zaman :)

Sigorta kutusunu öyle saçma bi yere koymuşlar ki sırf onu bulmak için tesisatçı gerek...evet ana sigortayla birlikte bir tane daha atmış...sorun çözüldü arkadaşlar sonsuz teşekkürler...

Moderatör tarafında düzenlendi:
evin içindeki sigortalara bak kanka

Kesin dolabın içine falan koymuştur. Neyse geçmiş olsun diyelim.

Söz konusu 3 odanın aydınlatma nötr hattı yanmış gibi görünüyor. Geçmiş olsun...

Forum istatistikleri

Konular
128,175
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri