AG Şebekelerde Sıfırlama ve Zararları

https://www.kontrolkalemi.com/forum/topraklama-and-yildirimdan-korunma/72692-topraklama-direnci.html bu konuda yazdığım cevaba bakarmısın belki tam düşündüğün şey'e cevap olur :)

haha ya okadarda degil biliyorum sorunun cevabini ama derdimi anlatamadim ben :D
derdim coktur hangisine yanayim :D
saka bir yana tsk ederim anladim benimde aklima böyle gelmisti sormadan ama yinede bir bilene danis demisler herkese ilgisinden dolayi tsk ederim :)

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Gövdeye kaçak varsa akım faz-gövde ve topraga akar tabi topraklama varsa. Böylece kaçak akım koruma rölesinin kontagı atarak devreyi açar ve hata oldugunu bize bildirir. Diyelimki sıfırlama yapıldı; Bu durumda akım faz-gövde-toprak hattı iletkeni ve sıfırlama yoluyla nört üzerinden akar ve alıcıya ulaşmaz.Çünkü gövde metal oldugu için direnci alıcıdan küçüktür. Bu durumda da kısa devre olur.

Ben de sıfırlamayla ilgili başımdan geçen iki hadiseyi anlatayım:

3 yıl önce 20 inç samsung lcd monitör aldım. Getirdim kurdum, baktım ki ekranda acayip bir titreme var, daha doğrusu renksiz çizgiler akıyor. Hemen kutuladım aldığım yere götürdüm, orada taktık titreme yok. Eve geri geldim evde yine var. Sonra aklıma geldi, odamdaki prize 2002 yılında ilk bilgisayar aldığımda topraksız prize elektrikçi sıfırlama yapıp topraklı priz takmıştı. Monitörü evde topraksız başka bir prize taktım onda da yapmadı. Sonra kendi prizini açtım sıfırlamayı iptal ettim ve monitör düzgün çalışmaya başladı ondan sonra.

İkincisi de, 2005 yılıydı sanırım. Teyzem ünlü bir markanın fritözünü almış. İlk takıp çalıştırdıklarında biraz çalıştıktan sonra ana sigortayı attırmış. Ev dubleks, kuzenim de sigortayı açarken panodan hafif çarpılmış. Kontrol kalemiyle baktık elektrik var, fritözü fişten çekince yok. Neyse yandaki komşunun evine götürüp taktık, orada da takar takmaz kaçak akımı attırdı. Demek ki kendi evlerinde doğal topraklama var ama yeterli değil panodaki elektriği tam almadığına göre. Tabi bir de onlardaki kaçak akımın atmaması da var.

Neyse aldım bunu servisine götürdüm durum bu dedim, günü geldi gittim bizde sigorta falan attırmadı bu sağlam dediler. Tek tek olanları anlattım, bana cahil muamelesi yaptıktan sonra sizin tesisatlarda vardır bişey deyip gönderdiler. İyi dedim aldım, bu sefer kendi apartman daireme geldim. Cihazı mutfakta prize taktığım anda büyük bir kıvılcım ve sesle patlama oldu, 16 amper priz sigortası attı. Ve benim olaya yorumum şu oldu, iç metal gövdeye fazdan kaçak var. Bizim 20 yıllık apartmanda gerçek topraklama olmadığını da o fritözün sayesinde öğrendim, tesisat sıfırlamalı olduğu için bende direk patladı ve sigorta attı. Daha sonra prizi açıp bakmıştım, sıfırlama yoktu, toprak tesisattan geliyordu. İki kez apartman toplantılarında durumu dile getirdim ve binaya topraklama yaptıralım dedim, havada kaldı ve şimdi evde kiracı oturuyor. Eve geri dönünce tekrar dile getirmeyi düşünüyorum. Fritözü de ikinci götürdüğümde yenisini verdiler sorun kalmadı bu arada. :)

Yalnız yanlış bilinen birşey var.. sıfırlama yapılan tesisatlarda kısadevre olup şalter atması diye birşey yoktur...

sıfırlama yapılan tesisatlarda gövdeye kaçan elektrik,fazın nötrden geri dönmesi gibi nötre akar gider. kısadevre gibi bir olay olmaz.

sayacın nötr girişinde problem olduğunda haliyle ewe çift faz gelir. toprağıda nötr'e bağladığında evin bütün topraklı yerlerinde faz olacağından büyük sıkıntı çıkabilir, çok sakıncalıdır

elektrikte herşeyi hesap edeceksin. yoksa şakaya gelmez kötü sonuçlar doğurabilir

Yalnız yanlış bilinen birşey var.. sıfırlama yapılan tesisatlarda kısadevre olup şalter atması diye birşey yoktur...

sıfırlama yapılan tesisatlarda gövdeye kaçan elektrik,fazın nötrden geri dönmesi gibi nötre akar gider. kısadevre gibi bir olay olmaz.

Bu olay faz-nötr kısa devresi değil midir sonuçta? Toprak ile nötrü birleştiriyoruz ve gövdeye gelen faz, nötr ile birleştirilmiş oluyor. Zaten kısa devre de fazdan gelen akımın nötr ile dönmesi ama direnç çok küçük olduğundan çok büyük bir akım meydana gelmesi ve tehlike yaratması değil midir?

yalnız yanlış bilinen birşey var.. Sıfırlama yapılan tesisatlarda kısadevre olup şalter atması diye birşey yoktur...

Sıfırlama yapılan tesisatlarda gövdeye kaçan elektrik,fazın nötrden geri dönmesi gibi nötre akar gider. Kısadevre gibi bir olay olmaz.
sayın kocaeliklimacı normalde faz devresini nötr üzerinden tamamlayıp akıp gider. çünkü yıldız noktası ve direklerin belirli araklarında nötr topraklandıgı için. Ama sıfırlamada topragın yerine nötr veridiğinde faz ile gövdedeki nötr temas ederse sigorta atması lazım. Gövdedeki topragın yerine nötr verildigi için gövdeye kaçak oldugunda faz topragın yerine bağlanan nötr üzerinden akıp gidemeden bir akım meydana gelip sigortayı attırır.çünkü gövdedeki kaçak faz nötr ile karşı karşıya gelip bir akım meydana gelir ve sigorta atar.

sayın kocaeliklimacı normalde faz devresini nötr üzerinden tamamlayıp akıp gider. çünkü yıldız noktası ve direklerin belirli araklarında nötr topraklandıgı için. Ama sıfırlamada topragın yerine nötr veridiğinde faz ile gövdedeki nötr temas ederse sigorta atması lazım. Gövdedeki topragın yerine nötr verildigi için gövdeye kaçak oldugunda faz topragın yerine bağlanan nötr üzerinden akıp gidemeden bir akım meydana gelip sigortayı attırır.çünkü gövdedeki kaçak faz nötr ile karşı karşıya gelip bir akım meydana gelir ve sigorta atar.

Merhabalar Sayın DGN FRT

Faz nötrden döner ve gider belirttiğiniz gibi ... gövdedeki kaçak elektrik te fazın nötrden döndüğü gibi nötrden akıp gidiyor... çünkü Akım az. akım az olduğu için de kısadevre olmuyor...

Eski ev tesisatlarında sıfırlama bolca bulunur... hiç sigorta attığını söyleyen olmadı. kaçak akım rölesi ayrı tabii sıfırlama olduğu için durup dururken atabiliyor olabilir..

merhabalar sayın dgn frt

faz nötrden döner ve gider belirttiğiniz gibi ... Gövdedeki kaçak elektrik te fazın nötrden döndüğü gibi nötrden akıp gidiyor... çünkü akım az. Akım az olduğu için de kısadevre olmuyor...

Eski ev tesisatlarında sıfırlama bolca bulunur... Hiç sigorta attığını söyleyen olmadı. Kaçak akım rölesi ayrı tabii sıfırlama olduğu için durup dururken atabiliyor olabilir..

peki sıfırlama olan bir priz yap. Fırınlı ocak veya tost makinesinin gövdesine fazı köprüle. Bakalım sigorta atacak mı atmayacak mı?

Forum istatistikleri

Konular
127,951
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri