AG Şebekelerde Sıfırlama ve Zararları

ReiS_

Üye
Elektrikli aygıtların metal bölümleriyle nötr iletkeninin birbirine bağlanmasına sıfırlama denir. topraklamaya göre daha kolay ve ucuz olan sıfırlama yönteminde, elektrikli aygıtta herhangi bir kaçak olduğunda kısa devre oluşur ve sigorta atarak cihazın enerjisini keser.

sıfırlamanın sakıncaları şunlardır:

i. binayı besleyen ana kolon hattının kopması sonucu yeniden bağlantı yapılırken nötr ve faz uçları yer değiştirebilir. bu durumda sıfırlamayla korunan aygıtın gövdesine faz gider, sigorta atmaz.

ii. sıfırlamayla korunan aygıtın besleme kablosunda nötr hattı koptuğunda faz alıcının gövdesine gider, sigorta atmaz.

unutmamali tn sİstem (eskİ adi İle sifirlama) ancak mÜŞterek trafosu olan İŞletmelerde kullanilabİlİr.yanİ tt (toprak nÖtr ayri) ve tn (toprak nÖtr bİr) sİstemİn seÇİmİ bu tİp yerlerde yapilir.tn seÇİmİnİ İse trafonun gİrİŞİnde yapmak gereklİdİr.nedenİne gelİnce ag İŞletmelerİn beslendİĞİ tedaŞa aİt trafolar tt sİstem kullandiĞindan dolayi, bu sİstemİ trafodan uzak bİr yerde yanİ kofralarda veya prİzlerde yapmak sonderece sakincalidir. eĞer tedaŞ trafolari tn sİstem İle yapilmiŞ olsa İdİ (yanİ toprak nÖtr trafoda bİr)ag den beslenen İŞletmeler de tn sİstem olacakti.bu durumda bİle olsa dahİ prİz kisminda kesİnlİkle toprak ve nÖtr bİrleŞtİrİlemez.sİstemİn seÇİleceĞİ tek yer trafo kisminda olmalidir

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
ancak yeni nesil cihazlar genellikle elektronik bölümler içerdiği için sıfırlama pek sağlıklı ve tavsiye edilir bir yöntem deyil bence

tehlikeli bir yöntem çünkü nötr hattının koptuğunu düşünün manyetik alandan dolayı tesisatınızdaki nötrde de elektrik oluyor oda sıfırlamada cihazların gövdesine bağlı olduğuna göre allah korusun buz dolabını açmak istersen küt diye gider insan

peki notrde akim geri donerken govdeyle birlestirildiginde govdede zaren akim olmazmi?

özür dilerim ama anlamadim neden gövdede akim olmayacagini yani nötrde akim var aliyorum nötrü iletken bir gövdeylede birlestiriyorum neden olmasin iletken gövdede akim olacaktir ozaman. neden olmadigini aciklarsan sevinirim kardesim.

yani akimin yolu ikiye ayrilmis olur diye düsünmüstüm

özür dilerim ama anlamadim neden gövdede akim olmayacagini yani nötrde akim var aliyorum nötrü iletken bir gövdeylede birlestiriyorum neden olmasin iletken gövdede akim olacaktir ozaman. neden olmadigini aciklarsan sevinirim kardesim.

Selamlar Kardeşim...

Trafonun Nötr'ü Topraklıdır...

Elektrik te Kolay Yolu Seçer... Gövdeye gitmez. nötrden toprağa akar..

topraklamadan kaçan elektrik te nötrden kolay yoldan akar..

anlamadığınız yer varsa lütfen sorunuz..

Saygılar...

Selamlar Kardeşim...

Trafonun Nötr'ü Topraklıdır...

Elektrik te Kolay Yolu Seçer... Gövdeye gitmez. nötrden toprağa akar..

topraklamadan kaçan elektrik te nötrden kolay yoldan akar..

anlamadığınız yer varsa lütfen sorunuz..

Saygılar...

anladim galiba tesekkür ederim :) sanki kisa devre olmus gibi oluyor yani akim direnci az olan yerden akiyor.
UMARIM dogru anlamisimdir yeniden tesekkür ederim

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri