Elektrik faturası kabarıyor

muratcyber

Üye
Hükümetin yılbaşından geçerli olmak üzere konutlarda yüzde 15, sanayide yüzde 10 olarak kararlaştırdığı elektrik zammı enflasyon güncellemesinin etkisiyle konutta yüzde 19.5 ve sanayide de yüzde 12 olarak tüketiciye yansıyacak. Hükümet maliyetlerdeki artışa ve Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) taleplerine rağmen yaklaşık 4.5 yıldır elektrik fiyatlarında artışa gitmemişti. Ancak son dönemde Türkiye'deki elektrik üretiminin yaklaşık yarısının hammaddesi olan doğalgazın, petrol fiyatlarına bağlı olarak artması ve IMF'nin ısrarı bu konuda hükümeti adım atmaya zorladı. Bir ekonomi yetkilisi, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) 31 Aralık'taki toplantısında, Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) ve 20 dağıtım şirketinin başvurusuna ilişkin aldığı kararla 2008 yılı nihai tüketici tarifelerinin, enflasyon oranında güncelleştirilen dağıtım, iletim ve perakende satış hizmeti tarifelerinin eklenmesi ile belirlendiğini ifade etti. Bir başka yetkilinin verdiği bilgiye göre, fon ve paylar hariç olmak üzere, 11.518 Ykr/kWh olan tek zamanlı orta gerilim sanayi tarifesi yüzde 12 oranında artırılarak 12.904 Ykr/kWh, 12.405 Ykr/kWh olan mesken tarifesi yüzde 19.5 oranında artırılarak 14.830 Ykr/kWh, 14.505 Ykr/kWh olan ticarethane tarifesi de yüzde 18.8 oranında artırılarak 17.239 Ykr/kWh olarak yeniden belirlendi. EPDK tarafından belirlenen yeni tarifeler dün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girerken, TEDAŞ ve 20 dağıtım şirketine bildirildi. TÜKETİCİ HAKLARI, ELEKTRİK ZAMMININ İPTALİ İÇİN DAVA AÇTI Tüketici Hakları Derneği, elektrik zammının iptali için dava açtı. Danıştay'da dava açan Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar, Türkiye'nin, milli gelir düzeyine göre dünyada en pahalı elektrik kullanan ülkeler arasında yer aldığını söyledi. Çakar, tüketiciye dayatılan bu zammın kabul edilemeyeceğini bildirdi.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri