Flourasan Hakkında...

peker

Üye
arkadasim bana acil bir bilgi lazim
florasan lam balara kon dan sator takmak mecburimi
bazilari kondan sator olmadan calisiyo

Düzenleme: BuRçin.

Konunuzu yanlış bölüme açtığınızdan konunuz bu bölüme taşınmıştır.Lütfen Forum Kurallarını Gözden Geçirin ve Yanliş Bölümlere Konu Açmayınız....

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Peker Arkadaşım,

Fluoresant lambalara kondansatör takmak mecburimi dedin; yanıt hem evet, hemde cevapsız...
Resmi inşaat ihalelelerinde, 40 w. flor.lamda için 4 uF kond.ç mecburidir, neden dersen, şebekede güç katsayısını düzeltmesi içindir. Dersenki, takılyormu veya kontrol edliyormu, maalesef hayır. İşletmelerde,
büyük salonlarda floresant v eya cıvalı lamba kullanılğında kondasatör bağlanır. Lokal kompanzasyon yapılmış olur. İşi bilmemek vede maliyetden kaçınmak nedenıyle, maalesef mesleğe ihanet ediyoruz , bizzat bizler...

zeybek ' Alıntı:
Peker Arkadaşım,

Fluoresant lambalara kondansatör takmak mecburimi dedin; yanıt hem evet, hemde cevapsız...
Resmi inşaat ihalelelerinde, 40 w. flor.lamda için 4 uF kond.ç mecburidir, neden dersen, şebekede güç katsayısını düzeltmesi içindir. Dersenki, takılyormu veya kontrol edliyormu, maalesef hayır. İşletmelerde,
büyük salonlarda floresant v eya cıvalı lamba kullanılğında kondasatör bağlanır. Lokal kompanzasyon yapılmış olur. İşi bilmemek vede maliyetden kaçınmak nedenıyle, maalesef mesleğe ihanet ediyoruz , bizzat bizler...

Evet bende görmedim
Ama finlandiyadan mobil elektrik santrali gelmişti onun içinde lavabo aynasından tut aklınıza gelebilecek her şey vardı orada görmüştüm ilk kez.

Elektrik iç tesisleri yönetmeliğine göre endüktif balastlı bütün aydınlatma gereçlerine kondansatör takılması mecburidir.Kondansatörün lambanın çalışması ile bir ilgisi yoktur.Cos fi yi düzelterek bir çok fayda sağlar.

evet kaidelerde kondansatör takılı olarak satılmıyor. Benim tafsiyem kendin tak.

tknsyn ' Alıntı:
Elektrik iç tesisleri yönetmeliğine göre endüktif balastlı bütün aydınlatma gereçlerine kondansatör takılması mecburidir.Kondansatörün lambanın çalışması ile bir ilgisi yoktur.Cos fi yi düzelterek bir çok fayda sağlar.

aynen katılıyorum..mecburidir ama maalesef kontrol edilmiyor..

Mesela 15 katlı bi iş merkezinin projesini yaptık çalıştığım firmada..3600 adet 4x20 asma tavan kare tipi..
bunların hepsindede kondansatör kullanıldı..en azından lokal kompanze edildi..yoksa büyük kayıplar olurdu..Keşke heryerde kullanılsa..

Bende ilk defa sanayi sitesinin tesisat işini aldığımızda görmüştüm bunun burda ne işi var diyerekten hepsini sökmüştüm yaklaşık 500 adet nerden bileyim ne işe yaradığını o zaman yaş 12 şimdiki aklım olsa sökermiyim

tknsyn ' Alıntı:
Mesela 15 katlı bi iş merkezinin projesini yaptık çalıştığım firmada..3600 adet 4x20 asma tavan kare tipi..
bunların hepsindede kondansatör kullanıldı..en azından lokal kompanze edildi..yoksa büyük kayıplar olurdu..Keşke heryerde kullanılsa..

arkadaşlar iş yerimde 40x uzun boy çiftli floresan lamba günde 9 saat kadar yanıyor bu bahsettiğiniz kondansatör hiçbirinde takılı degil sadece içlerinde balans lar var bu lambalardada kondansatör olmalımı olursa faturaya katkısı olurmu olursa hangi kondansatörü kullanmalıyım teşekkürler

Sn.newstar,faturaya hiç bir faydası olmaz.Reaktif tarifeye tabi olmamak şartı ile.Lazım olursa 40W floresan için 4,8 mF,20W fl. için 4,5mF kondansatör gerekir.

peki arkadaşlar bu kondansatörlerin seri lamba ile kontrolü nasıl yapılıyor bilen var mı acaba?

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri