havaalanı pist aydınlatması projesi gerek

ApocanH

Üye
arkadaşlar ne olur bana yardım edin hiç bir yerde bulamıyorum pist aydınlatma hesabı nasıl olur örnek bi proje yokmu ne olur yardım edin yaa :(

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Sevgili Apocan,

Eğer gerçekten bitirme projenin sana ve mesleğine faydalı olmasını istiyor isen araştırma yapmanı ve kurulmuş sistemleri gözlemlemeni ve gereksinimlerini araştırmanı tavsiye ederim. Bundan sonra aydınlatma firmalarından örn: Philips projektör tipine göre aydınlatma yazılımı elde edip lux değerlerini yakalamanı, ışık dağılımlarını çıkarmanı ve daha sonra elektriksel direk ve projelerini hazırlaman bitirme projende başarılı olmanı sağlayacaktır. Bunun dışında pistlerde kullanılan ışıklar projene dahil ise bu özel ışıkların üreticilerini ve havalimanlarında uygulanması gereken/şart olabilecek uluslararası standartları araştırman gerekecektir. Başarılar

hava alanlarında ocem.thorn ve ema gibi şirketlerin armatürleri kullanılır.seri devre şeklinde çalışıp,regülatörden 1500-3000 volt çıkıp armatür diplerinde özel akım trafolarıylaenerji sağlanır.seri devre olduğu için akımı değiştirerek ışık şiddeti ayarlanabilir.

Ocem
sitesinde örnek aydınlatma armatürleri var.pist lambaları anlattığım gibi seri devre halinde gider.ve atlamalı bağlanır.2 regülatörden beslenebilir.yani piste döşeme sırası r1-r2-r1-r2 gibi devam eder.kısıtlı bilgi verdiğim için kusura bakma

arkadasım ne olur bu proje kimde varsa eklesin ne olur
bana da helikopter pisti gerekli
ısıgın ayarlanması gercekten gerekli mi
akım trafosunu nerde kullanıyoruz
bu konuyu acıp anlatacak kimse yok mu
tesekkürler
m_cevlik arkadasım ne olur ekle projeyi ya
tesekkürler

Işık ayarı İzolasyon Trafoları denilen özel akım trafoları ile oluyor.Çünkü her ampulün farklı ışık akılarına ihtiyacı var, böylece km'lerce öteden gelen uçak veya helikopterler o ışıkları rahatlıkla görebiliyor.

İzolasyon trafoları her armatür için bir adet olmak üzere, armatürden 5 ile 10 metre uzakta bulunan Menhol denilen lögarların içinde bulunur.Trafolara 3 ila 6bin volt primer yani tek damar kablolar ile taşınır, armatürlere trofodan sonra Sekonder denilen çıkış kabloları irtibatlanır.

www.dhmi.gov.tr sitesinde belki bir kaç teknik detay bulabilirsin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,167
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri