Ani Su Isıtıcı(ihlas Tarzı)

elektronmu

Üye
Merhaba Arkadaşlar.

Benim Merak ettiğim ani su ısıtıcısı yani (ihlas tarzı) 7kw bir yüke sahip aletler;
1.Kontrol mekanizmaları nasıldır?
2.Koruma(emniyet) önlemleri nasıldır ve nelerdir?
3.Bu emniyetler nasıl sağlanıyor?
4.Bu emniyetler gerçekten yeterli midir?

Bu cihazlar hakkında genel ve derinlemesine bilgisi olan arkadaşların cevaplarını bekliyorum.

Saygılar...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Ani su ısıtıcalında Resiztans- Termal devre kesici (termostat) ,su valfi ( su basıncı ile çalışan ve elektrik enerjisini ileten bir sviç) ,kademe anahtarları vardır... Valf su cihazın içine girmezken açıktır yani ısıtıcı resiztanslarına enerjiyi iletmez...
Termal devre kesici (bu ütülerde de , termosifonlarda da vardır) suyun sıcaklığının aşırı yükselmesini engeller ve belli bir sıcaklıkta(80-95 derece arası) devreyi açar...
Su ısıtıcılarında topraklama önemlidir... Olası bir resiztans deformasyonunda elektrik akımı direk sudan yol bulabilir... Sistemde Kaçak akım rölesi olması sağlıklı ve güvenli olma şartlarındandır...

sayın mesutelb ustamın dediklerine katılarak eklemek istediklerimi yazacağım bu tür şofbenlerde emniyet hem üretim hemde tecrübesiz meslektaşlarımızın uyguladığı teknik sistem yetersiz olmakla beraber çok tehlikeli şofbenin iç tesisatını incelersek bir çoğunda termostatın nötür kestiğini görecez halbuki faz termostata çıkışı ise kademe anahtarına kademenin çıkışları ise su basınç siwiçlerine gitmelidir bu üretim yada teknik hata siz bunu düzeltmelisiniz elektrik tesisatını ise daha öncede belirttiğim konularda olduğu gibi 3x4 nym kablo ile saat yada linye sigortalara kadar yek pare eksiz bir şekilde çekilmeli kaçak koruma rolesi kullanılmalıdır bu şekilde tesisat sağlam dahi olsa şofben 7000 watta çalıştığında zamanla su basınç siwici kademe anahtarı ve bağlantı noktaları yanmaktadır ben bu hususa ise şofbenin içerisine yada banyo giriş kapısına kontaktör koyarak swiç ve anahtarın üzerinden ark ve akımı alarak kontaktörden yolvermeyi daha sağlam ve garantili çözüm olarak fikren söyledi isemde bazı arkadaşlar bu kadar masrafa gerek olmadığını ancak zamanla şofbene yapılan masrafın benim tavsiye ettiğim sistemden daha fala paraya malolduğunu hesaplayarak göreceklerine eminim ayrıca nötr kopmalarında kontaktör devreyi açacağından bu şekildeki ciddi bir tehlikeyide kesin olarak çözmüş oluyoruz ancak bu sistem eminim şofben servisi ve üreticisinin çok hoşuna gitmeyecektir çünki yedek parça satışı azalacak

mutlaka kaçak akım rölesi bağlayın içiniz rahat olur

değerli ustalar bu tip cihazların evlere sokulması zaten bir muamma.nesine güvenerek eve sokuyorlar halen anlamış değilim.işibilen bir insan evden çıktımı mutlaka geride ne olacağını her an düşünür.ben hiç bir arkadaşıma bu tip çihazların eve sokulmasını önermem. şöyle bir şey aklıma geldi .bu çihazın içine kontaklar yerine relay tipi (solidstade)deniyor herhalde öyle bir parça konsa çok daha güvenli olur sanırım. ne ark olur nne kablo yanar . saygılarımla.

Diğer arkadaşlara katılıyorum, mutlaka kaçak akım koruma rölesi bağlatın.

bizde evde bu tip bir cihaz kullanıyoruz. geçenlerde evi değiştirdik. ve montajı için bir elektrikçi arkadaş geldi banyodaki prize takalım dedi fişle. bende sağlıklı olurmu diye sordum fiş ısınmazmı bi sakatlık olmasın dedim. yok olmaz dedi adam bende evde böle kullanıyorum falan deyip esnaf ağızlığı yaptı. tmm dedim bende ama içim rhat etmedi. sayaçta kaçak akım roleli sigorta var.daire içinde ki sigortada sanırım 32 amper. bir de kullanılan kablo üçlü kahve mavi ve sarı renkte üç tane kablo var içlerindeki telleri çoklu olanlardan tek damar değil yani.pek terimleri bilmediğim için derdimi anlatmaya çalıştım fdeğerli fikirlerinizi bekliyorum.

bizde evde bu tip bir cihaz kullanıyoruz. geçenlerde evi değiştirdik. ve montajı için bir elektrikçi arkadaş geldi banyodaki prize takalım dedi fişle. bende sağlıklı olurmu diye sordum fiş ısınmazmı bi sakatlık olmasın dedim. yok olmaz dedi adam bende evde böle kullanıyorum falan deyip esnaf ağızlığı yaptı. tmm dedim bende ama içim rhat etmedi. sayaçta kaçak akım roleli sigorta var.daire içinde ki sigortada sanırım 32 amper. bir de kullanılan kablo üçlü kahve mavi ve sarı renkte üç tane kablo var içlerindeki telleri çoklu olanlardan tek damar değil yani.pek terimleri bilmediğim için derdimi anlatmaya çalıştım fdeğerli fikirlerinizi bekliyorum.

O şekilde kullanmamanızı öneririm.Buvattan ekle alınan şofben bağlantılarında birçok kez llinye hattındaki kabloların yandığını,kavrulduğunu gördüm.
Yukarda Sn. yavuz31 in önerilerini dikkate almanızda fayda var.(kontaktör şart değil ama kablo kesiti,bağlantı,kaçak akım koruma ve enerjinin nerden alınacağı önemli)

Akım kontrolörü koyup kontrölörün Amax'ını iyi kalibre edip A( kaçak akım solidstate veya kontoktörle) A( sistem modernize edilebilir ama en önemlisi kullanıcının modernize olmasıdır)Bu tip cihazları 2 yıl kullandıktan sonra bi yerinden arıza vermesi durumu artık cihazın yaşlanması işini iyi yapamaması anlamına gelir ki tamir ettirmek Bakım yaptırmak ciddi tehlikelere yol açabilir.Artık miadını doldurmuştur.Emekliliğe sevk etmek gerekir.

şimdi ben teknik terimlerden anlamıyorum elektrikçi değilim. elektrikçi benim şofbenimi fişli yaptı benim istediğim ise prizin arkasından almasıydı ama "o zaman prizi kullanamazsın" dedi bende "fişi eritirmi" dedim yok bişey olmaz dedi. bende tereddütlüyüm şimdi benim tahminime göre o kadar akım geçen bir priz dayanamaz erir.ama ordaki prizi de kullanmam lazım. buna seramik içli priz taktırsam bi çözüm olurmu en azından. bu arada bina tesisatı yeni . bahsettiğim prize sigortadan direkt kablo çekilmiş sigortada büyütülmüş. sanırım 32amperdi. seramik priz alsam rahatça kullanabilrmiyim.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri