Linye ve Sorti

hakkım

Üye
Linye ve Sorti nedir BİLGİ VERİRMİSİNİZ

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
linye :Dağıtım tablosundan son aydınlatma armatürü ya da prizin bağlandığı buata kadar olan hatlardır. Linye hattı, bir sigorta devresine bağlanan hat olarak ta düşünülebilir.

sorti:Linye hattı ile aydınlatma aracı ya da prizi arasındaki bağlantı hattıdır

aydınlatma linyesinde 2.5mm2 kablo sortilerinde ise 1.5mm2 kablo kullanılır
priz linyelerinde ise linye ve sorti de 2.5 mm kablo kullanılır

linye aslında 'line' (hat) dan geldiği için, anlamını rahat kestirebilirsiniz

Arkadaşlar elektrik iç tesisleri yönetmeliğindeki tabirde anlatım bozukluğu vardır. Türkçem iyi olmamasına rağmen ben bunu farkedebiliyorsam bunu yazanların da farketmesi gerektiğini düşünüyorum. Zaten tüm bu fiyat listelerinin, şartnamelerin, standartların anlaşılması zor olsun diye uğraş verilerek yazıldığını düşünüyorum.

linye :Dağıtım tablosundan son aydınlatma armatürü ya da prizin bağlandığı buata kadar olan hatlardır.

Bu cümledeki "armatürü" kelimesinin "armatürüne" ya da "armatürünün" olması gerekmektedir. Ben bu cümleden linye uzunluğunun nasıl hesaplanması gerektiğini anlayamıyorum. Linye son aydınlatma armatürene kadar olan uzunluk mu yoksa son aydınlatma armatürünün bağlandığı buata kadar olan uzunluk mu?

Arkadaşlar elektrik iç tesisleri yönetmeliğindeki tabirde anlatım bozukluğu vardır. Türkçem iyi olmamasına rağmen ben bunu farkedebiliyorsam bunu yazanların da farketmesi gerektiğini düşünüyorum. Zaten tüm bu fiyat listelerinin, şartnamelerin, standartların anlaşılması zor olsun diye uğraş verilerek yazıldığını düşünüyorum.

linye :Dağıtım tablosundan son aydınlatma armatürü ya da prizin bağlandığı buata kadar olan hatlardır.

Bu cümledeki "armatürü" kelimesinin "armatürüne" ya da "armatürünün" olması gerekmektedir. Ben bu cümleden linye uzunluğunun nasıl hesaplanması gerektiğini anlayamıyorum. Linye son aydınlatma armatürene kadar olan uzunluk mu yoksa son aydınlatma armatürünün bağlandığı buata kadar olan uzunluk mu?

Yönetmelik maddesi gayet net. Sigorta kutusundan son buat'a kadar olan kısım linyedir. Herhangi bir buat'tan priz yada armatüre kadar olan kısım sortidir.

Aydınlatma Sortileri
  • Normal sorti
  • Komütatör sorti
  • Vaevien sorti
  • Paralel sorti
  • Avize sortisi
  • Paralel avize sorti
  • Trifaze sorti
  • Trifaze paralel sorti
Keşifte biz adi anahtar olsun komütatör anahtar olsun anahtarları direk sayısını hesaplamıyoruz. Yukarıda saydığımız sorti kısımları olarak çıkarıyoruz. Peki bu sortilerin içinde neler vardır onlara bakalım;
  • anahtarlar
  • klemensler
  • buatlar
  • borular
  • linye uzunluğu 35 metreye kadar daha fazlasında metrajı hesaplanır ve sortinin üzerine eklenir.
  • diğer küçük malzemeler vardır.
NORMAL SORTİ: 1 adi anahtar ve 1 armatürden oluşur.

KOMÜTATÖR SORTİ: 1 komütatör anahtar ve 2 armatürden oluşur.

PARALEL SORTİ: Toplam armatür sayısı- her bir komütatör anahtar için 2 ile çarpıp normal ya da adi anahtar için 1 ile çarparak buluruz.Buna örnek verirsek daha iyi anlaşılır.

Örnek olarak elimizde toplam 100 adet armatür var, komütatör anahtar sayımız 10, adi anahtar sayımız 5 olsun.
Sonuç olarak; Paralel Sorti Hesabi= 100- (10*2) – (5*1)= 100-20-5=75 adet olarak buluruz.

:Linye kablosu sortiye dahildir ayrıca yazılmaz (linye uzunluğu 35m’yi geçmez ise).

Aşağıda birim fiyat kitabından alıntıyı okuyarak daha iyi anlamamıza yardımcı olur.

BİRİM FİYAT KİTABINDAN ALINTI

Ölçü: Linye uzunluğu 35 m.yi geçmedikçe ayrıca bedel ödenmez. Linye hattının 35 mt.den sonrası için ayrıca besleme hattı olarak Birim Fiyat No. 727-000‘den ödeme yapılır.

Normal sorti ve avize sortisinde bir tek sorti normal olarak alınacak. Bu sortilere bağlanan ilave sortiler paralel olarak kabul edilecektir. Vaevien sortisinde iki vaevien anahtar ve bir sorti normal vaevien sortisi, buna bağlı diğer sortiler paralel sorti kabul edilecektir. Deviyatör anahtarları kendi birim fiyatlarından ayrıca ödenir. Komütatör anahtar ile idare edilen sortilerden aynı mahalde bulunan ilk iki sorti bir komütatör sorti, diğerleri paralel sorti olarak kabul edilecektir. Anahtar yerine şalter kullanıldığında anahtar fiyatı düşülecek, ayrıca şalter fiyatı ödenecektir. Trifaze sorti, her armatüre üç fazlı dört veya beş iletkenli besleme yapılan normal sortiye benzer. Trifaze sortide anahtar kontaktör, kontaktör kumanda hatları ayrıca ödenir. Her armatürün ayrı fazdan beslenmesi halinde ilk sorti tek fazlı normal, buna bağlı diğer sortiler tek fazlı paralel sorti olarak ödenecektir. Armatür bedelleri birim fiyat No. 742-000’den ayrıca ödenir.

Linye ve Sorti nedir BİLGİ VERİRMİSİNİZ
bir de desant var tabi. anahtardan ya da komütatörden armatüre kadar olan ve enerjinin anahtardan/komütatörden armatüre ulaşmasını sağlayan kablo/kablolar desant olarak adlandırılır. buattan anahtara/komütatöre enerjiyi getiren kablo ise fazdır.

Desant Lehçeden Türkçeye geçmiş bir kelime olup iniş anlamındadır. Sıvadan önce duvara atılan borulara denir. Piyasa ağzı olup yönetmeliklerde ve birim fiyat tariflerinde geçmez.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri