Elektrikte Faz nedir?

Elektrikte faz nedir?
Elektrikte “faz” denildiğinde kastedilen şeyaslında “faz farkı” dır. Ancak bugün kullanılan üç fazlı elektriksistemlerinde aralarında 120’şer derece faz farkı olan üç akımkullanıldığı için bu tellerin her biri bir “faz” olarak anılır.Herhangi bir elektrik akımının fazından direk olarak bahsetmek genelolarak yanlıştır, ancak diğer bir akımdan yada bir referanstan olan“faz farkından” bahsedilebilir.

RST ise özel bir anlamı yok. sadece 1. faz 2.faz 3.faz gibi ayırt etmek için kullanılır. şuan da trafo üretici firmalar A B C olarak adlandırıyorlar. R S T fazları birbirinden farklıdır voltaj gerilim akım olarak birbirinden pek farkı olmayan aynı trafodaya girer ve aynı trafodan çıkan niteliklerdir birbirinden tek farkı sinisoydal faz açılarıdır birinin açısı diğerinden farklıdır ve üçü uyum içinde çalışır birbiriyle çakışında normal bir kısadevreden daha fazla patlama oluşur.Elektrikte 3 faz için aralarında 120 şer derece açı olan yönleri farklı 3 kuvvet diyebiliriz.

3 fazın için kullanılan RST nin anlamı hakkında duydugum bır sey vardı.dogrumudur bılmıyorum ama 3 fazı bırlestırdıgınızde bırlesım noktasındakı gerılım 0 voltdur dolayısıyla RESET (sıfırlama) baş harflerı olan RST Alınmış ne derece dogrudur bılemıyorum

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
elektriktek. ' Alıntı:
3 fazın için kullanılan RST nin anlamı hakkında duydugum bır sey vardı.dogrumudur bılmıyorum ama 3 fazı bırlestırdıgınızde bırlesım noktasındakı gerılım 0 voltdur dolayısıyla RESET (sıfırlama) baş harflerı olan RST Alınmış ne derece dogrudur bılemıyorum

bu kısmını anlayamadım:) üç fazı birleştirmek büyük bi patlama yapmazmı yani:) bu kısmı anlayamadım

ArkadaŞim AÇiklaman Ve Emegİn İÇİn Çok Sagol Ama İnsanlari YanliŞ YÖnlendİrmeyelİm LÜtfen.gerÇİ Ne Derece Dogrudur Dİye Bİr İbare YazmiŞsin Ama Konuya Tam Vakif Olmayan ArkadaŞlar Bu ÜÇ Fazi BİrleŞtİrme Olayini Deneye Bİlİrler Buda Ortaya Sakincali Durumlarin Çikmasina Sebebİyet Verebİlİr...
dolayisi İle Arasinda Faz AÇisi Olmayan Yanİ Ayni Fazlari Bİle Parelele Gİrme Şartlari Uygun Degİl İse Bİrbİrİne Baglayamazsin...
neden Rst Dersen;İngİlİz Alfabesİnİn Siralamasi R_s_t U_v_w X_y_z Dİye Siralanir Burdakİ Rst Fazlarin İsİmlerİ Uvw Xyz İse Trafo Ve Asenkron Motorlardakİ Baglanti UÇlarinin İsİmlerİdİr...

Su sekılde acıklamaya calısıyım arkadasım

3 fazın birleştiği yer derken teorik olarak yazılmıs bır acıklama.Yani 3 fazın sinisoidal eğrilerini gözünüzün önünde canlandırırsanız üçününde sadece 0 noktasında bırlestıgını fark edersızını
kolay gelsın

sn. erisen tamamda ozaman sizin bahsettiginiz konu bir fazdada geçerlidir ondada artıdan eksiye geçerken kesişme noktasında sıfırlanır ( 0 ) .. . O sadece görsel bi şeydir örnegin bir osilascopta bakıldıgında, ama gerçekte hiç bir zaman birleşmezler,yada birleştirilmezler.Gerçi sizde kısmi olarak bundan bahsetmişsiniz ama konuyu ben biraz daha açmak istedim.
Saygılarımla;

hımmm evet kusura bakmayın yanlış bı ıbare kullanmısım duzeltmenız ıcın teşekkurler

arkadaşlar bende sizin gibi düşündüm demekki bu konuda düşüncesi olan duyumum 3 fazı birbirine birleştirfigimizde herhangi bir gerilim olmayacagından yani patlama veya kısadevre vs. sizler nasıl ibare ederseniz o şekildede olmuş olabilir.

Arkadaşlar !
Acaba şöyle deseydik dahamı doğru olurdu. 3 fazlı devrelerde, devreye yıldız bağlı alıcıların ortak bağlantı noktası 0 (sıfır) olur. Yani 3 fazı getirip, direk birbirine bağlama değilde, yıldız bağlı almaçlarla yapılır. HOŞÇAKALIN

Vallahi arkadaşlar kim nereye çekerse oraya gidiyor bu konu dolayısı ile yoruma açık...

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,912
Son üye
mavilacivert11

Yeni konular

Geri