3 faz yıldız bağlı ısıtıcı için güç hesabı

denz52

Üye
İyi çalışmalar

İşletmemde kullandığım tristor kontrollü ısıtıcılar için güç hesabı yapmam gerekiyor. Isıtıcılar plc ile PID kontrol yapılarak tristor tetiklenerek enerjileniyor.
Yani örneğin 7 sn tristor tetikleniyor ,ısıtıcı akım çekiyor ,13sn ısıtıcı akım çekmiyor.( yani 7/20=%35 ile çalışıyor) saatlik güç tüketimini bulmak için
P=1.73*400V*Akım değerinin %35 ini mi almam gerekiyor?
saygılarımla...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
arkadasim o calistigi anda reziztansin gucu/657.4 (1,73*380)hesabina gore akim hesabi yapmalisiniz.cunku zamanla cekilen akim degismemektedir.sadece sizin harcadiginiz toplam enerji miktari degismektedir.

1dakikada 21sn çalışıyor.Bu hesapla işlem uzar gider.En iyi seçenek saat takmaktır.tabiki yedek saatiniz varsa.Tutanaklarınızı tuttuktan sonra saati sökersiniz.
Çalıştığım fabrikada her panonun kendine ait sayacı var.Tasarruf çalışması yaptığım zamanda makinanın ısıtıcılar dışındaki sigortaları kapatıp saatten ne kadar harcadığını hesaplamıştım.kolay yöntemi bu

öncelikle verdiğiniz cevaplar için teşşekkür ederim.

Ben her bir fazdan (tristorden ısıtıcıya giden kablolar üzerinden) akım ölçüyorum pensampermetre ile.Örneğin birinci bölge için akım değerleri
253A-256A-260A şeklinde. Güç hesabından P=1.73*400*(253+256+260)/3
P=177kw buluyorum. Ancak dediğim gibi tristor 20sn lik bir peryotta 7sn tetikliyor. Bu nedenle 1 saatlik harcamada P değerinin %35 ini mi almalıyım?
Bu bölge için installed (kurulu güç) power:180kw elektrik projesinde ve toplam ısıtıcılar üzerindeki güçlerde yazılıdır.

Sayaç ve akım trafosu takmak şu an zor bir seçenek.

saygılarımla...

arkadasim simdi hesaplamanizda bence hata var
1.incisi p1=1.73*380*1kol akimi
olarak hesaplayiniz o sizin 1 fazdan cektiginiz guctur .daha sonra ucunu toplayiniz vede aktif olan zamanla carparak kwh olarak harcadiginiz enerji miktarini bulursunuz.cunku kol akimlariniz farkli

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular

Geri