3 fazlı sistemlerde güç hesaplama ?

emodiyator

Profesyonel Üye
arkadaşlar 3 fazlı 1000 W gücünde cosfisi 0.8 olan bir motorumuzun olduğunu varsayalım burada güç hesabını yaparsak

W=1.73.U.I.cosfi 1000/1.73.380.0.8= 1.90 A yapar diyoruz

ve motorumuz 1.90 amper çeker herhangi bir fazını ölçersek 1.90 amper görülür.Burada anlamadığım birşey var 1.90 amper 3 fazda toplamından çekilen akımmıdır yani 1.90/3 =0.63 faz başına çekilen akım 0.63 Amper midir yoksa herfazda çekilen akım 1.90 ampermidir sayaç tüketimi açısından ayrı ayrımı hesaplamak gerekir yada sayacımız bunu nasıl yazar yaptığımız hesaba göre

cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
arkadaşlar 3 fazlı 1000 W gücünde cosfisi 0.8 olan bir motorumuzun olduğunu varsayalım burada güç hesabını yaparsak

W=1.73.U.I.cosfi 1000/1.73.380.0.8= 1.90 A yapar diyoruz

ve motorumuz 1.90 amper çeker herhangi bir fazını ölçersek 1.90 amper görülür.Burada anlamadığım birşey var 1.90 amper 3 fazda toplamından çekilen akımmıdır yani 1.90/3 =0.63 faz başına çekilen akım 0.63 Amper midir yoksa herfazda çekilen akım 1.90 ampermidir sayaç tüketimi açısından ayrı ayrımı hesaplamak gerekir yada sayacımız bunu nasıl yazar yaptığımız hesaba göre

cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...

Her fazdan çekilen akım 1,9A'dir.
P=UxIxcosfi
P=220x1,9x0,8
P=334w
üçfazda harcanan güç 334x3≈1000watt

Fazlarda harcanan güçlerin toplamı üç fazda toplam harcanan gücü verir.

Her fazdan çekilen akım 1,9A'dir.
P=UxIxcosfi
P=220x1,9x0,8
P=334w
üçfazda harcanan güç 334x3≈1000watt

Fazlarda harcanan güçlerin toplamı üç fazda toplam harcanan gücü verir.

sayın avcıkaplan hesabınızda bir yanlışlık olmasın 3 fazlı sistemelerde güç hesabı U=380 değilmidir siz P=220x1,9x0,8 yapmışsınız P=380x1,9x0.8 olması gerekmiyormu P=577 w eder 220 nin nerden geldiğini anlayamadım

sayın avcıkaplan hesabınızda bir yanlışlık olmasın 3 fazlı sistemelerde güç hesabı U=380 değilmidir siz P=220x1,9x0,8 yapmışsınız P=380x1,9x0.8 olması gerekmiyormu P=577 w eder 220 nin nerden geldiğini anlayamadım

Sn arkadaşım çekilen akımın fazlara ait akım olduğunu ispatladım. Gördüğün gibi 3 faz dengeli sistemde üç fazlı formülde koyduğun güç değeri tek faz güç değerlerinin toplamına eşittir. Bunu ispatladım sana.
Üç fazda güç formülü: P=1,73x380xIxcosfi
Tek fazda güç formülü: P=220xIxcosfi

okey.

bu konuya bir gözat istersen senin söylediğinle konuya mesaj atan arkadaşların söylediği farklı şeyler

https://www.kontrolkalemi.com/forum/elektrik-motorlari/18737-3-faz-motorda-akim-olcme.html

konuya bir gözat istersen

Kusura bakma ben teorisi+pratiği ile 22 senedir bu işin içindeyim. Herkesin lafı kendini ilgilendirir orada ne yazdığınıda bilmiyorum.
Üç fazlı güç formülündeki akım değeri fazlardan çekilen akım değeridir. Üç fazdan ayrı ayrı çekilen güçlerin toplamı üçfazlı sistem toplam gücünü verir.

P=kök3x380xIxcosfi
P=kök3x(kök3x220)xIxcosfi
P=3x(220xIxcosfi)

Herhalde şimdi daha açıklayıcı oldu.

sn. Avcıkaplan söyledikleriniz doğru bizzat kendim gidip 3 fazlı bir motoru ölçerek denedim ölçtüğüm değerlerde fazlar eşit akım çekti ve P=3x(220xIxcosfi) sistemin toplam gücünü verdi buradan hareketle ikinci bir soru sormak istiyorum trafomuzdan veya jeneratörümüzden toplam gücü bulmak istersek akımı ve sistemin cosfisini bilirsek fazları tek tek ölçüp hesabımızı birfaza görede yapsak P=3x(220xIxcosfi) trafodan toplam çekilen gücü buluruz değilmi ?(bir fazlı ve 3 fazlı yüklerin tek trafodan karışık beslendiğini varsayarsak )

sn. Avcıkaplan söyledikleriniz doğru bizzat kendim gidip 3 fazlı bir motoru ölçerek denedim ölçtüğüm değerlerde fazlar eşit akım çekti ve P=3x(220xIxcosfi) sistemin toplam gücünü verdi buradan hareketle ikinci bir soru sormak istiyorum trafomuzdan veya jeneratörümüzden toplam gücü bulmak istersek akımı ve sistemin cosfisini bilirsek fazları tek tek ölçüp hesabımızı birfaza görede yapsak P=3x(220xIxcosfi) trafodan toplam çekilen gücü buluruz değilmi ?(bir fazlı ve 3 fazlı yüklerin tek trafodan karışık beslendiğini varsayarsak )

Bulursunuz tabiiki amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok elektriğin temel bilgilerinden birisidir bu.
Not:Her fazın cosfi değeri farklıdır(dengesiz yüklenme kaçınılmazdır) ayrı ayrı hesaplayıp toplayacaksınız.

avcıkaplan ın hesabı kesin yüzde yüz doğrudur.

ve akıla en çok kalıcı olan formül tipidir. çünkü mantığa dayanır.

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,830
Son üye
xkullanıcı45

Yeni konular

Geri