Direnc , Volt ve Amper Hesaplamaları

saltukakar

Üye
arkadaşlar aşağıdaki devrenin eş değer hesaplaması akım toplamları çekilen gücü (60 p) her bir direnç üzerindeki gerlimi hesaplamamda yardım edermisiniz işin içinden çıkamadım

Ekli dosyalar

• soru1.JPG
    soru1.JPG
    27.4 KB · Görüntüleme: 195
Çözümü ekte gönderiyorum. Şifreyi biliyorsunuzdur. İyi çalışmalar dilerim.

Ekli dosyalar

• saltukakar.rar
    81.5 KB · Görüntüleme: 221
Paralel dirençlerde eşdeger direnç, paralel kolda bulunan küçük olan direncten daha küçük ve ona yakın çıkar, bunu şundan dolayı söylüyorum, paralel dirençlerle hesap yapılırken hata mı yaptım acaba, sorusunda bunu göze alırdım, bir nevi kabaca sağlama...

arkadaşlar aşağıdaki devrenin eş değer hesaplaması akım toplamları çekilen gücü (60 p) her bir direnç üzerindeki gerlimi hesaplamamda yardım edermisiniz işin içinden çıkamadım

"60 p" nedir ..
rar dosyasındaki çözümün "d" şıkkında çok küçük bir hata var.
P = U x I
P = 70 x 1
P = 60W olmuş.

Sayın Hayrettin Demir,

Söylediğiniz gibi (d) şıkkında 70 çarpı 1 eşittir 60 yazmışım. Dalgınlık olmuş. Dikkatiniz ve düzeltmeniz için teşekkür ederim.

* r4 ün hiç bir etkisiyok ne direnç ne akım nede gerilim olarak çünkü kısadevre edilmiş, bu nedenle I3=I2 , I4=0 diyebiliriz

* r2 ile r3 paralel, bunlar r1 e seri bağlı. önce paralel olan iki direncin toplam eşdeğer direncini
Rt =(R2xR3/R2+R3) formülünden bulup, bulduğun eşdeğer direnci r1 ile toplarsan sana devrenin toplam eşdeğer direncini verir. Reş = Rt + R1

* devre ana akımı gerilim/eşdeğer direnç (I= E/Reş).

*I1 i bulmak için öncelikle: r2 ile r3 ün eşdeğer direncine Rt dersek , r2 ve r3 paralel dirençlerinin üzerine düşen gerilim E2=E3= IxRt formülünden bulunur. daha sonra I1=E2/R2
I2 = E3/R3 ( burada E2 = E3).
* Devrenin gücü P=E*I formülünden bulunur. Artık bundan sonrası çorap söküğü gibi gelir.

Yanlışım varsa düzeltin abiler, gecenin bu vakti benden bu kadar.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri