sorti sayısı hesabı

tahir18

Üye
selamlar.projede sorti sayısı hesabı nasıl olur aydınlatma ve priz için.mesela resimde kaç adet priz kaç adet komütatör ve paralel sorti bulnuyor.saygılar.

Ekli dosyalar

• aaa.JPG
    aaa.JPG
    21.4 KB · Görüntüleme: 2,216
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
elektrik iç tesisleri yönetmeliğine baktığımızda aydınlatma linyelerinde sorti sayısı 9 dan ; priz linyelerinde ise sorti sayısı 7 den byük olamaz. ancak özel linyeler (çamaşır makinası bulaşık makinası fırın vb.) için bağımsız linye hattı çekilmelidir. sizin projenizde 3 priz var eğer prizleriniz özel amaçla kullanılmayacaksa her prizi aynı linye hattından besleyebilirsin. el kurutma gibi fazla akım isteyen elektrik aygıtlarını bu prilerden besleyeceksen linyesi ayrı olsun. projenizde 14 aydınlatma armatürü bulunmakta 6-8 yada 4-4-6 olarak 3 linye hattı çekebilirsin. kolay gelsin..

selamlar.projede sorti sayısı hesabı nasıl olur aydınlatma ve priz için.mesela resimde kaç adet priz kaç adet komütatör ve paralel sorti bulnuyor.saygılar.

12 Aydınlatma armatürü ve 2 adet komütatör anahtar mevcut olup.
2 komütatör sorti ve 8 paralel sorti mevcut projenizde(yalnız aydınlatmadan bahsediyorum). çizim net görünmüyor eğer tek linyeden alınmışsa yönetmeliklerimize aykırı. 10 sorti var max 9 sorti olması gerekir. 3 adet priz için ayrı linye hattı çekilmeli.Çok ekstra bir durum olmadıkça mecbur kalınmadıkça (oda 1 priz sortisi) olmak kaydıyla aydınlatma linyesinden priz sortisi alınmaz.Yönetmelik bu şekildedir.

Son düzenleme:
evet resimde ne gözükmüyor herhalde priz linyesi ayrı aydınlatma linyesi ayrı öğrenmek istediğim bu şekilde şuan kaç adet komütatör sorti kaç adet paralel sorti ve kaç adet priz sortisi var bunu sayma yöntemi hakkında yardım istiyorum.saygılar.

evet resimde ne gözükmüyor herhalde priz linyesi ayrı aydınlatma linyesi ayrı öğrenmek istediğim bu şekilde şuan kaç adet komütatör sorti kaç adet paralel sorti ve kaç adet priz sortisi var bunu sayma yöntemi hakkında yardım istiyorum.saygılar.

tahir 18 kardeşim
projendeki 7 adet prize minimum 1 adet priz linyesi
projendeki 9 adet aydınlatma sortisine min 1 adet aydınlatma linyesi verebilirsin.
Gelelim aydınlatma sortilerini nasıl hesaplayacağına;
2 aydınlatma armatürü 1 komütatör anahtar = 1 komütatör sorti
1 aydınlatma armatürü 1 adi anahtar = 1 normal sorti
Bunların dışında o linyeye bağlı her aydınlatma armatürü paralel sortidir.

Anlamadığın kafanın karıştığı bir husus varsa sorabilirsin.
Senin şemanda 1 priz linyesi 2 aydınlatma linyesi olmalı.

teşekkür ederim peki 3 adet priz için 1 priz sortisi 2 paralel sorti mi diyoruz.

teşekkür ederim peki 3 adet priz için 1 priz sortisi 2 paralel sorti mi diyoruz.

İç tesisat yönetmeliğine göre 1 Priz linyesine 7 adet priz bağlayabilirsin. Projelendirmede 5-6 prize 1 linye verilir.Gerilim düşümüne göre linye mesafesi uzadıkça projelendirmede priz sayısı düşürülür. Prizin paralel sortisi olmaz.
Birde Özel linyeler vardır çamaşır makinesi,bulaşık makinesi, fırın gibi onların prizine 1 adet linye çekilir yani 1 cihaz 1 linye.

ilginiz için teşekkürler.yani ücretleme yaparken linye ucuna 1 prizde takılsa 5-6 prizde takılsa yanı fiyatla priz sorti fiyatıyla mı ücretlenecek yönetmeliğe göre.

ilginiz için teşekkürler.yani ücretleme yaparken linye ucuna 1 prizde takılsa 5-6 prizde takılsa yanı fiyatla priz sorti fiyatıyla mı ücretlenecek yönetmeliğe göre.

Aynen öyle bayındırlık birim fiyatları tarifine göre olay bahsettiğiniz gibi. Yani linye kablosu sortiye dahil 35m'ye kadar olan linyeler için. 35m'üzeri ayrıca fiyatlandırılıyor.
***35m aydınlatma içinde geçerli priz içinde.

slm arkadaşlar ben bişey sorucam yardım ederseniz sevinirim bir linyede 3 adi anahtar var mesela bunlardan 2 tanesinde tek armatür digerinde ise 2 armatür var ben bu sistemde 3 aydınlarma sortisi bir paralel sorti var diye düşünüyorum ama nette biraz araştırdım ve kafam karıştı bazı yerlerde bir linyedeki ilk adi anahtara kadar olan kısma normal sorti burdan diger anahtar ve bu anahtara baglı armatüre kadar olan kısma paralel sorti deniyo bunlardan hangisi daha dogru yardımlarınız için teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri