neden termik manyetik şalter kullanırız?

papi83

Üye
arkadaslar neden tmş kullanırız? ve bu kompak şalterler nasıl bir şalterdir ve nerelerde kullanırız?şimdiden tesekuurler

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
sevgili arkadaşlarım ve yeni üye olmuş arkadaşlarım merak ettiğiniz sormak istediğiniz şeyler hakkında konu açmadan sitemizi iyice bir gezmenizi rica ediyorum.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/termik-manyetik-ve-kompak-Şalter-seçimi.1325/

Kompakt şalter (Termik-manyetik)şalterlere neden gereklilik duyulur. Termik koruma aşırı yüklere karşı cihazı koruma amaçlıdır, üzerinden aşırı akım geçen bimetal plakaların ısınarak eğilip devreyi açtırması prensibi ile çalışır bu koruma kısa devre halinde sağır kalır termik koruma devreyi açana kadar anlık çok yüksek aşırı akım sistemde tahribata yol açar. Manyetik koruma ise kısa devreye karşı korumadır kısa devre anındaki çok kısa süreli ve çok yüksek akım sisteme hasar vermeden geçen akımın oluşturduğumanyetik alan etkisi ile devreyi çok kısa bir sürede açtırır bu korumada alıcıyı aşırı yükten doğan aşırı akımdan korumaz. Bu iki koruma sistemi bir şalterde birleştirilerek (termik-manyetik koruma)kompakt şalter imal edilmiştir. Özet olarak böyle. saygılarımla...

Benimde eklemek istediğim bir özellik varki bu avrupadaki otomasyon sistemlerinde şart olarak termik manyetik şalter kullanılması istenilmekte.

Klasik olarak kullanılan sigorta+kontaktör+termik kombinasyonunda kontaktörün kontaklarının yapışması durumunda gerilim motora veya almaca doğru akmaya devam etmekte buda istenmeyen durumların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Devreye bağlı olan termiğin yardımcı kontakları kontaktörün bobinine giden gerilimi kesmesine rağmen yapışmış olan kontaklar gerilimi almaca doğru göndermeye devam eder.
Oysaki termik manyetik şalterler böyle durumlarda devreyi açarak kontaktör üzerindeki gerilimi kesmekte ve almaçların zarar görmesini engellemektedir

Benim ilave etmek istediğim nokta kısadevre akımı ile ilgili. Çoğu uygulamada kısadevre akımı hesaplanmadan birşeyler yapılsa da aslında projelerde kısadevre hesapları dikkate alındığında sigortaların bu kısadevre koruma değerlerini kA olarak karşılayamadıklarını görürsünüz. Bu yüzden TMŞ, kompak şalter gibi isimlerle anılan ACB, MCCB kısaltmalarıyla kataloglarda bulabileceğiniz şalterler kullanılmaktadır.

Termik-Manyetik Şalter (MCCB=Moulded Case Circuit Breaker) ile Anahtarlı Otomatik Sigorta yani W-Otomat (MCB=Miniatur Circuit Breaker) arasında Termik Manyetik Şalterlerin anma akımı ayar sahalarının olması dışında hiç bir fark yoktur...Eger yükümüz sabitse ve cektiği akım degeri sigorta standart degerlerinden biriyle örtüşüyorsa,W-Otomat kullanmak daha ekonomiktir.Yok korudugumuz yük değişken veya çektiği akım hassas ise,Kısa devre kesme kapasitesini w-otomatımız karsılamıyorsa,salterimize düşük gerilim koruması veya uzaktan açtırma üniteleri ilave edeceksek vs.. gibi sebeblerden ötürü termik manyetik şalterler tercih edilir.Saygılar

ben şunu sormak istiyorum termik manyetik şalteri nasıl seçeriz trafolarda yani 50 kva da trafoda kaçlık şalter 100 kva da 250 kva da 400 kva da 600 kva da nasıl belirleriz

umut_ ' Alıntı:
ben şunu sormak istiyorum termik manyetik şalteri nasıl seçeriz trafolarda yani 50 kva da trafoda kaçlık şalter 100 kva da 250 kva da 400 kva da 600 kva da nasıl belirleriz

Trafo nominal çıkış akımının bir üzeri TMŞ seçeriz.

50kVA......: 80A
100kVA....: 160A
250kVA....: 400A
400kVA....: 630A
630kVA....: 1000A

www.emo.org.tr/ekler/0dcc0d0012f3056_ek.doc
www.emo.org.tr/ekler/d151d1059a62813_ek.xls

FERHAT7524 ' Alıntı:
630 kvadan sonra nıcın kulanmayız TMŞ

Kullanılır. Soruda 630kVA'ya kadar olduğu için cevap da 630kVA'ya kadardı.
Vermiş olduğum linkleri inceleseydiniz 4000A'e kadar TMŞ kullanıldığını farkederdiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,100
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri