asma tavan tesisatı

tigris28

Üye
oturduğumuz binanın altındaki kahveye asma tavan tesisatı cekeceğim daha önce bu konuda tecrübem olmadı 3 ayrı linye geliyor asma tavan yapılacak yere asma tavan tesisatı ceken arkadaslardan yardım bekliyorum nasıl hesapmalar yapmalıyım nelere dikat etmeliyimm

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Hesabı kitabı oradaki duruma nazaran değişmekte fakat öyle çok hesap kitaplada ilgilenmene gerek olacağını düşünmüyorum.
Kahvenin zaten bir sigorta tablosu olacaktır oraya asıl kolon hattı diye tabir ettiğimiz ana elektrik hattını getirdikten sonra sigorta tablosundan gerekli yerlere linye çekerek buatlardan istediğin gibi dağıtabilirsin.

Fakat asmalarda dikkat edilmesi en çok gereken konular tavanın üstündeki çatı ile arada kalan boşluk bu boşlukta bol bol fareler cirit atabiliyolar dolayısı ile kabloları kemirme riskleride çok fazla oluyo.

Tavan arasından geçireceğin kabloları çelik spiral içinden geçirmende büyük fayda olacaktır.
Ayrıca sigorta tablosundan ayrım yaparken lamba hatlarını 10A sigorta priz hatlarını 16A sigortalara bağladınmı başka bir sorun olacağını sanmıyorum

asmatavan ile ilgili olarak sadece yangın alarm sistemi etkilenecektir. eğer asmatavan boşluğu arası 40cmyı gecıyorsa bır tane daha dedektore ıhtıyacınız olacaktır(tabii kahvehanede yangın alarm sistemi var ise).

Aydınlatma tesisatında kullanacagınız armaturlerede dıkkat etmenız gerekcektır. eğer gomme spot (downlıght) armatur kullanacak ısenız asmatavan derınlıgını armaturun derınlıgıyle orantılı olması gerekmektedır(mesela asmatavan boslugu 10cm ıse, sececegınız armaturun derınlıgı bu olcuden az olması gerekıyor).

kahvehanelere asma tavan olmaz nedeni ise,kahvehaneler sürekli sigara ortamında oldugu için cabuk kirlenme oluyor,üstüne bide tavan yüksekliği düşüyor oda cabası....illede olacak diyorsan has artvinlinin mesajına katılıyorum...

Ne tür bi asma tavan yapılacak.Metal iskeletin üzeri direkt alçıpanla kapatılacak mı,böyle olacaksa,spotların yerini ayarlarken dikkat etmen gerekecek.Estetik görünüm için ölçümler yapıp spotların yerine karar verdiğin zaman delerken alttan metal profil çıkabilir.Ayrıca bu sistemde tavan alçıyla kapatıldıktan sonra kabloları spotdan spota döşemek zor oluyor,ya önceden döşeyeceksin,ya da tavan kapandıktan sonra bir spotun deliğinden diğer spota bi boru uzatıp boru içinden kolay oluyo

Taş yün denilen kare kare bölmeli olacaksa bunların iskeleti biraz zayıf,kabloları tavana,duvara birkaç yerinden tutturman iyi olur,yük iskelete binmesin.(tabii az kablo kullanırsan sorun olmaz).
Bu kare kare olup metal asma tavanlarda var.

arkadaslar bilgilerinize tşk ederim asmatavan alçıpan olacak spotları yerleştirmek iiçin spot deliğini delecek makine varmi fiyatı ne kadar yardımcı olursanız sevinirim

matkap uclarına baglanan "panc"lar vardır dostum spot delıgı acmanın en guzel ve temız yontemıdır. eger delıklerı sen acmayacaksan alcıpanı yapacak olan kısılere spot ıc capını verıp aradan cekılebılırsın. fıyat konusunda markaya gore degısır ne desem yalan...

her yıgıdın karı degıuldır arkadaslar dekor ısı kolaya olamz

vakumlu pançlar var özelliği hem alçı tozunu aşağüıya vermiyor hemde ayarloanabiliyor olması ortalama 100 tl civarı tabii kaliteye göredeğişir..

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri