Elektrik Hesaplamalarda Kullandığımız Formüller Paylaşımı

30kwa*1000=30000/380=79amp Yapar Bu Benden

kw Sina GÖre Amperİ Bulma

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Yalnış yapmışsın değerli arkadaşım .Bir kere kwa denmez ,ikinci olarak monofaze mi yoksa trifazemi olduğu belli değil ,ayrıca cosfi yi nereye koyacaksın onu anlayamadım .Bu konuda birçok formül var ve nette verildi tekrar bu konuya dönmek istemiyorum ama verdiği örnek yalnış uyarayım dedim

Düzeltiyorum özür dilerim 380 v yazmişsın demekki trifaze ama bu konundaki yalnış hesaplama hatası düşüncemi değiştirmemektedir

Sadece Kw Yada Kva Ama İkİ Durumdada Hesaplar DeĞİŞİr. ArkadaŞin DedİĞİ Gİbİ GÜÇ Katsayisi BelİrtİlmemİŞ.yanliŞ Bİr Hesaplama YÖntemİ......

TEK FAZ İSE

I=P / U x cosQ

ÜÇ FAZ DA

I= P / 1.73 x U x cosQ

BU ARADA
P= WAT CİNSİNDEN GÜÇ
U=GERLİMDİR

kva terimi trafo ve jeneratör makinelerinde kullanılan bir güç birimidir. bu gibi durumlarda akım tam anlamıyla belli değildir. akım cos@ ile orantılıdır. cos yüksek olursa akım düşer şayet cos azalırsa akım artar.

Ben size çeşitli değerlerle yazılmış formül değilde, en pratik şekilde 3 fazlı kapasitif devrelerde gücü belli olan alıcının akımının en kolay yoldan nasıl buluduğunu vereyim. Güç X 2 Yani 10 kw= 20 amper (kabaca)

genelde cos 0.8 olarak alınır buna göre de I=P/(1.73x0.8x380) dir daha da kısacası I=P/525.92 bu ac 380V için geçerlidir.

yazmakla biter mi ? dünyanın formülü var

aynen çok formül var ama kısa ve pratik olan yaklaşık 10kw*2=20amp ben böyle hesaplıyorum tabi yaklaşık

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri