halogen lamba problemi

peker

Üye
benim birsorunum var
230voltla calisan halogen spot lambalardan 10tane taktim bunlarin yedisi kisa süreyle tektek patladi.ayni linye üzerinde 4 florasanlamba da bagli florasan lambalarda kondansotör vardi bozuktu kondansatörü cikarttim
bu arizaya florasanlar in etkisi olabilirmi?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
benim birsorunum var
230voltla calisan halogen spot lambalardan 10tane taktim bunlarin yedisi kisa süreyle tektek patladi.ayni linye üzerinde 4 florasanlamba da bagli florasan lambalarda kondansotör vardi bozuktu kondansatörü cikarttim
bu arizaya florasanlar in etkisi olabilirmi?

Sn peker
1 linye üzerinde 14 lamba ! kablo kesiti 1,5mm2 ve mesafe 8m. Lamba güçleri gerilim düşümü değerini görebilmek açısından önemli. Balastlar devreden endüktif akım çekerler kondansatörler bunu kompanze etmek için konur siz bunları kaldırınca çekilen toplam akım artmış lamba sayısıda fazla dolayısıyla gerilim düşümünüz artmış. Gerilim düşümü artınca güç sabit lamba daha fazla akım çekmek ister ve lambanın belirli bir süre sonra yanmasına neden olur. Yapmanız gereken mesafe madem kısa kablo kesitini arttırın ve fluoresanlarınıza yeni uygun değerde kondansatörler koyun.

Dünyada en fazla arıza veren armatör bence halojenlerdir,yol yakınken hepsini sök metal kullan hemde elektrik tasaruf etmiş olursun.Yoksa çin,tayvan malı armatörlerle başa çıkamazsın,kolay gelsin.

Sn.peker,direkt Şebeke gerilimi ile çalışan halojen spotlar,sizinde başınıza geldiği gibi çok çabuk arızalanır.Hiç bir çözümü yoktur.Bu nedenle halojen kullanmanız gerekiyorsa 12 volt gerilim ile çalışan tipleri tercih etmelisiniz.

Floresanın etkisi olamaz.

Bana göre %99 halojen ampulün markasından kaynaklanıyor. 12 V/50 W elektronik trafo ile bilinen marka (Philips, Osram vb.) halojen ampul veya yine bilinen marka 230 V halojen ampul kullanın. Mekanik trafo kullanmak isterseniz de Tridonic öneririm. Aksi halde "astarı yüzünden pahalı" bir iş yapmış olursunuz.

Ülke çapında kurumsal bayi ağına teşhir ürünleri gönderen bir çalışan olarak söylüyorum.

florasanlamba bayagi cok ve bunlar da kondansatör vardi söktüm cünkü bozuktu
kondansatörleri sökünce kompanze edilmemis oluyo
bunun bir etkisi olabilirmi.....bir arkadasta dedi gerilim düsümüyle alakali

Bu 230V halojenlerin LED li olan tiplerinden istanbulda nerde bulabilirim?
Yardımcı olur musunuz lütfen? Bir örneğini aşağıdaki likte görebilirsiniz.

Belki de sorunu olan arkadaşa da bu vesileyle yardımcı olur.

ebest24bg82em.jpg

Bu 230V halojenlerin LED li olan tiplerinden istanbulda nerde bulabilirim?
Yardımcı olur musunuz lütfen? Bir örneğini aşağıdaki likte görebilirsiniz.

Belki de sorunu olan arkadaşa da bu vesileyle yardımcı olur.

ebest24bg82em.jpg

osramın led kataloğu ...

Ekli dosyalar

• OSRAM_LED_fiyat_listesi.pdf
    1.1 MB · Görüntüleme: 33
sorunun cevabı en başta verilmiş.aydınlatma linyesinin üzerine o sayıda lamba bağlanması imkansızdır tabi kullanılan kablo kesidi artırılmadığı sürece.ayrıca flüoresan lambalarınız kompanze edilmelidir.yoksa hattınızdaki hiçbir aygıttan verim alamazsınız.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri