Fen adamlarının yetki sınır yönetmeliği değişti mi?

mesutelb

Onursal Üye
Onursal Üye
Arkadaşlar Tekniker bir arkadaş için proje çizdim 6 Daire Kurulu güç :60 000 k W civarı talep gücü (diversiteli) :
29500 W civarı (30 kW altı) Yapı denetim firması mühendisi bu sınırlarını aşıyor demiş...Benim bildiğim Teknikerler Bağlantı (Kurulu güç) üzerinden 30Kw akadar imza atabiliyor...
Bir ayrdımcı olun Mühendis le papaz olmayalım... İlgili kanun değişti ise de bildiriverin ...Teşekkürler...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
3 veya 4 senelik yüksek öğrenim yapanlar 50 kw a imza atabiliyorlar.bağlantı gücü
kurulu güç olarak alınırsa 60 kw için mühendis imzası gerekir.
fen adamları yönetmeliğini bir incele.asansör falan da işin içine giriyor.bu gücün düşmesi gerekiyor
zannederim.

Elektrikle ilgili fen adamlarının Yetki ,Görev ve sorumlulukları hakkında yönetmelik ( 11 Kasım 1989 - değişiklik 1990/20422 ) derki :
İki yıllık mezunları Bağlantı gücü üzerinden 30 KW a kadar imza atabilir...
Bağlantı gücü de talep gücüdür ( Yani diversite ile çarpınca elde edilen güç)

Benim bildiğim bu bundan başkaca yeni bir yönetmelik var mı? Benim bildiğim yok...

İmza yetki ve sorumlulukları Bağlantı Gücüne göre yani "Talep edilen güce" göre belirlenir...

Bundan hariç bilgisi olan varmı?

aşağıdaki elektrik iç tesisleri proje hazırlama yönetmeliğinde kurulu gücün tanımı var, oradan bir inceler.

http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/21661.html

burada da İstanbul elektrik teknikerleri odasının web adresi var. burada hem fen adamları yönetmeliğine ulaşabiilirsin, hemde soruna bir cevap alabilirsin.

http://www.etoist.org.tr/

Aslında ELEKTRİKLE İLGİLİ FEN ADAMLARININ GÖREV, YETKİ. VE SORUMLULUKLARI ile ilgili yönetmelikte :
) Elektrik iç tesisi plan, proje, resim ve hesaplarının hazırlanması ve imzalanması , Bağlantı gücü 30 KW'a kadar olan binaların elektrik iç tesisleri. diyor
Bu açık fakat Bağlantı gücü hesaplanmasında anlaşamıyoruz...
Ben bağlantı gücü : Kurulu güç x Diversite (katsayı) diyorum ,benim bildiğim budur...
O ise Kurulu güç üzerinden 50 KW diyor .... Nereden çıktığını belirtemiyor Ama bu benim anladığım şu
Bağlantı gücü : Kurulu güç x 0,6 oluyor...

proje elektrik idaresine verilmiyormu?yoksa ilk önce denetim firmasındanmı geçiyor?

Önce yapı denetim firması inceliyor... Fenni mesuliyeti olduğundan dolayı , önce onlar inceliyor...

elektrik idaresinin önceki uygulamalarına bakmak lazım.EMO ile teknisyenlerin bu konuda zaten
tartışmaları var.

Zaten sorun burada TEDAŞ mühendisleri Diversite ile çarpılan güce göre onay yapıyor...
EMO nun bazı baskıları var , mühendislere sorun buradan kaynaklanıyor...
Aynen hukuk kurallarının kimine göre başka ,kimine göre daha başka yorumlanması gibi...
Buradada mühendis arkadaşlar var ama onların kalbini kırmak istemem... Lakin bir gerçek var.. Mühendislerin proje olayından Elektrik teknikerlerine ve Teknik Öğretmenlere pay vermek istememesinden kaynaklanıyor daha çok...

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri