220-110 Volt Çevirici

Anladığım kadarı ile frekans farkı var ise bu tip cihazları bizdeki Şebeke sisteminde kullanmak pahalıya mal oluyor.Bende 110Vluk Mikrodalga fırın var, frekansına bakmadım ama, eğer 50Hz ise, basit bir trafo ile 220V'u 110 V'a düşürerek, cihazı çalıştırabilirmiyim. Yani mikrodalga olduğu için gücü yüksek bir trafo almak veya yaptırmak, pahalıyamı mal olur.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Anladığım kadarı ile frekans farkı var ise bu tip cihazları bizdeki şebeke sisteminde kullanmak pahalıya mal oluyor.Bende 110Vluk mikrodalga fırın var, frekansına bakmadım ama, eğer 50Hz ise, basit bir trafo ile 220V'u 110 V'a düşürerek, cihazı çalıştırabilirmiyim. Yani mikrodalga olduğu için gücü yüksek bir trafo almak veya yaptırmak, pahalıyamı mal olur.

Frekansına bi bak muhtemelen 60 hz dir... Birkaç kez yurtdışında küçük ev aletleri getirenler bana getirdiler (ama arızalanmış olarak -220 volta bağlayınca-)
Genelde amerikadan gelenlerde oluyor bu...

arkadaşım sonuç çok basit :)
aynı şey benimde beşıma geldi...
2 adet trafo (100w) alıyosun 220/24-12 çıkışlı...

1. trafoya 220 giriyosun--> 12 çıkışını 2. trafonun 24 ucuna bağlıyorsun ve çıkış 110 v oluyor....

:):):):)

arkadaşım sonuç çok basit :)
aynı şey benimde beşıma geldi...
2 adet trafo (100w) alıyosun 220/24-12 çıkışlı...

1. trafoya 220 giriyosun--> 12 çıkışını 2. trafonun 24 ucuna bağlıyorsun ve çıkış 110 v oluyor....

:):):):)

neden bu şekilde 2 adet trafo kullandığınızı anlayamadım 220/110 trafolar zaten piyasada mevcut daha pahalı bir çözüm üretiyorsunuz. ayrıca yukarıda anlatılanlara dikkat ederseniz sorun gerilimi düşürmek değil frekansı ayarlamak.

Merhaba 220/110 trafoya ihtiyacım var ama siz gücünü belirtmmişsiniz acaba kaç watt Ayrıca fiyatı ne kadar

Frekansına bi bak muhtemelen 60 hz dir... Birkaç kez yurtdışında küçük ev aletleri getirenler bana getirdiler (ama arızalanmış olarak -220 volta bağlayınca-)
Genelde amerikadan gelenlerde oluyor bu...

Merhaba mesutleb,

Dediğiniz gibi ABD'den bir ürün getirttim, bir yakınımdan bulduğum bir fiş dönüştürücü ile prize bağladım. Bir süre çalıştı, kapandı ve bir daha açılmadı.
Bu aletin tamiri mümkün mü? İstanbul'dayım, kime gösterebilirim...

Not-1) Fiş dönüştürücüye baktım, "dikkat! bu alet voltajı dönüştürmez" yazıyor. Ancak çok geç, aldığım aletin de çok gizli bir yerinde 120 V i60 Hz. 40 W. ile uyumlu olduğu yazıyor.
Not-2) Alet bir masaj minderi.

Cihazınızın çalışma gerilimi Dc volttur amerikadaki cihazların devre dönüştürücüleri her ne kadar 120 volt 60 Hz olsada sizin cıhazınız Dc 15-24 volt arası bir gerilimle çalışır.
şimdi yapılması gereken şey trafonuzun kaç volt çıkardıgının tespitini yaptırıp uygun gerilimler altında çalışacak trafoyu cıhazınızın içine veya dışarıdan adapte etmektir .
Kolay gelsin

Cihazınızın çalışma gerilimi Dc volttur amerikadaki cihazların devre dönüştürücüleri her ne kadar 120 volt 60 Hz olsada sizin cıhazınız Dc 15-24 volt arası bir gerilimle çalışır.
şimdi yapılması gereken şey trafonuzun kaç volt çıkardıgının tespitini yaptırıp uygun gerilimler altında çalışacak trafoyu cıhazınızın içine veya dışarıdan adapte etmektir .
Kolay gelsin

Fişi prize takarken dediğiniz 15-24 Volt'a dönüştüren aletler bulunmaz mı?

Sizin belirttiğinizden anladığım sadece trafonun değişmesi gerekiyor, peki benim yanlış müdahalemden ötürü masaj minderinin iç aksamı yüksek voltajla yanmış ve tüm yapının değişmesi gerekir mi?

Not: (Maalesef hem terimlere, hem de sürece yabancı olduğumdan, anlamakta zorluk çekiyorum, eğer bu durum canınızı sıkıyorsa lütfen kendinizi yormayın.)

Aşağıdaki gibi prize takılarak yapılan dönüştürücü bundan sonrası için iş görür mü?

ATABA AT-1122C30
30W 110V AC Convertor (Düşürücü)
110Volt ile çalışan cihazlarınızda güvenle kullanabileceğiniz 220Volttan 110Volt'a düşürücü besleme adaptörü.
Plastik Kasa

INPUT : 220 ~ 240 Volt AC 50 Hz
OUTPUT : 110 ~ 120 Volt AC
POWER : 30 Watt

Yurtdışından aldığım masaj minderinin özellikleri de bu adreste;

Therapist Select Quad-Roller Massaging Cushion - QRM-400H

Teşekkürler.

Sn. hsnuys
Neden frekansı önemsemeyin diye arkadaşa fikir verdiğini anlayamadım. çünkü çalıştırılacak cihazın içindeki doğrultma devresi olsa bile trafo 60 Hz e göre dizayn edilmiş se 50 Hz 110 Vta bile çalışsa trafo bir süre sonra aşırı ısınıp yanacaktır. Bunun için de 60 Hz lik trafoyu 50 Hz' de güvenli olarak çalıştırabilmek için gerilimi nominal çalışma geriliminden %20 daha az olacak şekilde beslenmelidir. Ancak devre bu %20 gerilim düşümünü destekleyemez durumda ise bence en doğrusu cihazın içindeki trafonun aynısından 220 V 50 Hz e göre yeni bir trafo sardırılmasını tavsiye ederim. Yok ben orjinal halinde çalışmasını isterim denirse o zamanda 1 adet frekans konvertörü alması gerekir ki astarı yüzünden pahalıya gelir.

50 Hz'i 60 Hz'e çevirmenin burada bir natığı olduğunu düşünmüyorum. Sn. Hsnuys arkadaşın yazdığı gibi herhangi bir 220/110 trafo kullanarak sorunu çözebilir. Her ne kadar cihazın ne olduğunu bilmesem de, basit bir ev aleti olabileceği varsayımından yola çıkarak trafonun ısınıp yanması oldukça uzak ihtimal diye düşünüyorum.

Forum istatistikleri

Konular
127,951
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri