elektrik projesi(autocad)

akinbaglan

Üye
selam arkadaslar,ekte autocad dosyası ekliycem,bu dosyada bir tane arap kardeşimizin cizdiği rezalet bir elektrik projesi var ve ben onun üzerinde revizyon yapıcam.sizce aydınlatma ve priz olarak ana panodanmı beslesem yoksa araya tali panolar koysammı??

Ekli dosyalar

• bakanlık aydınlatma.rar
    1.7 MB · Görüntüleme: 700
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
bu proje şu hali ile sen bi müdahele yapmadıysan berbat bi halde

aydınlatmayı tali panolara ayırarak yapsan bence daha okunaklı ve anlaşılır olur
bölümler halinde yapabilirsin

kolan,kriş,kapı ihlalli var

bir aydınlatma linyesine max 9 sorti olur güçüne göre kablo ve sigorta secebilirsin
bir priz linyesinide max 7 sorti yaparsın priz için yine tali pano yapsan olur tali panonun gücüne göre tali panoya kablo secersin

hocam proje çizimi üzerine deneyimim yok,ilk etapta pembe ile cizilen çizgiler nana ait,kabloların kolon uzerinden gecmeyeceğini biliyorum ama kapı ihlali derken ne demek istedin anlamadım.

Komple çizim yapamıyormusun ? Reflektörlü lambaların gösterimi de yanlış ... Bazı yerlerde düzeltme yapıp "Düzeltmemesut" adlı LAyer ile göstereceğim (renk -sarı olacak) ... Oradan bakarsın... Akşam saatlerinde, çok acelen yoksa...

Son düzenleme:
kapı ihalali derken şunu kasdettim anahtarlar kapıyo çok yakın konulmaz hatta proje üzerinde kapı arasıdaki mesafede belirtilir.
anahtarların ve prizlerin yerden yüksekliği belirtilir ama çoğu projede yapılmaz ( usta uymaz çünkü)

hocam proje çizimi üzerine deneyimim yok,ilk etapta pembe ile cizilen çizgiler nana ait,kabloların kolon uzerinden gecmeyeceğini biliyorum ama kapı ihlali derken ne demek istedin anlamadım.

Kardeş pembe çizgilerde olmamış ... Binada panonun olduğu yer ELEKTRİK ODASI mı ...

orası elektrik odası için uygun ama pano pencere tarafında olmaz sağ yada sol tarafdakı duvarda gösterilecek

Mesaiden sonra 15 dk ilgilenebildim . projeye bak .... Linye çıkışlarına , linye no larına , sembollere dikkat et.
Koridor ve merdivenlerde impuls(darbe) anahtarı kullanabilirsin.

Galeri boşluklarında spot kullanabilirsin.

Binayı İki bölüm olarak düşündüm ... T1 ve T2 diye iki tali tablo gösterdim...

Bütün linyeleri Ana Panodan çıkarsan karmaşa olur.. Kullanım olarakta sağlıklı olmaz..
korkmaz ın dediği gibi AT nin yerleşimi pencere altı ise olmaz...

Ekli dosyalar

• bakanlık aydınlatma mesut1.rar
    1.8 MB · Görüntüleme: 222
  • tali tablo.gif
    tali tablo.gif
    11.2 KB · Görüntüleme: 115
Komple çizim yapamıyormusun ? Reflektörlü lambaların gösterimi de yanlış ... Bazı yerlerde düzeltme yapıp "Düzeltmemesut" adlı LAyer ile göstereceğim (renk -sarı olacak) ... Oradan bakarsın... Akşam saatlerinde, çok acelen yoksa...

hocam acelem yok teslim etmeme 15 gün var,pembe cizgileri ben çizdim normalde anahtardan çıkışlar gösterilmez ama projenin uygulama yeri afrika oldugu için bizim ustaya anlatma şeklimiz buymuş banada öle dediler.
cevaplarınızı bekliyorum hocam

Mesaiden sonra 15 dk ilgilenebildim . projeye bak .... Linye çıkışlarına , linye no larına , sembollere dikkat et.
Koridor ve merdivenlerde impuls(darbe) anahtarı kullanabilirsin.

Galeri boşluklarında spot kullanabilirsin.

Binayı İki bölüm olarak düşündüm ... T1 ve T2 diye iki tali tablo gösterdim...

Bütün linyeleri Ana Panodan çıkarsan karmaşa olur.. Kullanım olarakta sağlıklı olmaz..
korkmaz ın dediği gibi AT nin yerleşimi pencere altı ise olmaz...

sagolasın hocam bi bakyım

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,930
Son üye
oguuz680

Yeni konular

Geri