topraklı priz

neden prizlerin hep nötür uçları yanar.?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İlginç doğrusu ben hiç böyle bir gözlemde bulunmadım.Eminmisiniz?hep nötr terminallerimi yanıyor?Benim pek kanatim yok.Gevşek olan ısınır diye düşünüyorum.

ben de duymadım notrun ısındıgını ama kompanzasyon da bıraz faklı olabılır harmonık yukler oldugunda dolayı notrun akımı artar onu bılıyorum....ev tesisatlarında gormedım faz yerıne notr e bakmayasınız.......

kesinlikle nötür uçları yanmaktadır faz değil bende bilmediğimden dolayı bilen arkadaşlara danışıyorum.bu konuda tecrübe sahibi olanlardan cevap bekliyorum. saygılar.

nötr uçlarının yanma sebebi Türkiyedeki sistemlerde nötrün devreyi tamamlamasıdır yani elektrik biyerden girer devredeki elamana enerjiyi verir ve devrenin tamamlanmasında nötr etkili olur bu yüzden dolayı en son nötr devreyi tamamladığı için zamanla aşınır, ısınır.

Amerika'daki sistemlerde ise 110VAC'dir yani nötr yoktur enerji 110 110 paralel şekilde devreyi tamamlar.

açıkçası buna hiç dikkat etmemiştim nötrün yanma sebebi genelde karşılaştığım kablolarda boşluk gevşeklik temassızlık vs bu gibi durumlardan dolayı oluyodu

işte size bilimsel açıklama.Hepinizin cevabı yanlış.Çünkü,soru yanlış :)

Tembellikten değiştirmediğim prizi görüntülemek için,tembellik etmeyip,bu yaşta, kaç kat yukarı çıktım :)

Ekli dosyalar

• 09021717253900.JPG
    09021717253900.JPG
    40.2 KB · Görüntüleme: 41
  • 09021717254900.JPG
    09021717254900.JPG
    49 KB · Görüntüleme: 38
  • 09021717255700.JPG
    09021717255700.JPG
    48.8 KB · Görüntüleme: 33
Sn.gcwebs,bir yanlışınız olmasın?Ben Amerikan sisteminde çalıştım.Faz,faz arası 220 V. Faz ,nötr arası 110 V. Frekans 60 Hz. İdi.Ayrıca nötr terminalinin yanıyor olmasına pek ikna olmadığım gibi,bunun sebebi olarak ileri sürdüğünüz açıklamada beni tatmin etmedi.Saygılarımla...

konuyla alakalı olurmu bilemiyorum ancak kablo üretim firmasında çalışan arkadaşımla msn muhabbetinde mavi renkli kabloların nötr olarak kullanıldığı için üretim esnasında diğer renk kablolardan teknik olarak daha az dayanıklı üretildiğini söylemişti. muhabbetin geyik mi yoksa gerçek mi olduğunu bilemiyorum. ancak tesisat kontrollerinde ara sıra denk geliyor mavi renkli nötr 2.5 kesitli kablonun faz kablosundan çok az farkla ince olduğunu görüyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri