Ya ben otocad dersi almaktayım şu gerilim düşümü hesabını bie türlü anlayamadım içinizden biri örnekle beraber cevap verebilir

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Arkadaşlar 400 KVA lık trafodan 190KW lık bir enerji müsadesi verilecek Yer altından Burada gerilim düşümü hesabı
0,0124*L*P/q bu formüldenmi yapılır ayrıca kablo kesitini nasıl belirleriz..

Arkadaşlar Merhaba

45 kw motora 45 metrede yıldız üçgen yol vermek için 3*25 + 16 kablo çekilir mi?
yine aynı özeliklerde ki motora sürücü ile yol verirken aynı kesit kullanılır mı ?
Yaptığım hesaplar doğru gibi ama tecrübenizden birikiminizden yararlanmakta iyi olur

park bahçe aydınlatması için gerilim düşümü sınırı ne olmalıdır.normal bina tesisatında olduğu gibi 1,5 mu yoksa daha fazlamı acil bilen varsa cevplarsanız çok sevnrm
CEVAPLIYORUM:Hiç birşey çekme arkadaşım

arkadaslar ben araniza yeni katildim. Eger izin verirseniz kafama takilan bisey var onu sormak istiorum.
türkiyedeki gerilim düsümü hesabiyla avrupada kullanilan gerilim düsümü hesabi birbirinden degisikmidir? (IEC 60634):confused:
cevaplarsaniz sevinirim kolay gelsin

üstatlar
iki gündür internetten aydınlatma projeleri indiriyorum hiçbirinin gerilim düşümü hesabı birbirini tutmuyor.i
1)bazı projelerde bina giriş kablosu yani ana kolon kablosuna gerilim düşümü hesabı yapılıp < 5 yazılmış oysaki yönetmelikte öyle bişey yok.
Geri kalan ara kolon hattı ile linye hattının ayrı gerilim düşümü yapılıp < 1,5 var.
2)bazı projelerde ana kolon+ara kolon+linye< 1,5 var.hangisi doğrudur.
Yani konutlarda gerilim düşümü yaparken hesaba ana panodanmı başlamalıyız yani sadece ara kolon ve linye gerilim düşümü <1,5 mi.
Yoksa ana panoya gelmeden olan kablo yuda dahil edeceğizmi yani ana kolon+ara kolon+linye<1,5 mi.
Bu konuda yönetmelik çok karışık ; yapı bağlantı kutusu ve enerji tüketen cihaz yazıyor burdaki yapı bağlantı kutusu ana panomu yoksa tedaş kofresi mi yada enerji alınan direkmi.
Acil yardımcı olursanız çok teşekkür ederim.

üstatlar
iki gündür internetten aydınlatma projeleri indiriyorum hiçbirinin gerilim düşümü hesabı birbirini tutmuyor.i
1)bazı projelerde bina giriş kablosu yani ana kolon kablosuna gerilim düşümü hesabı yapılıp < 5 yazılmış oysaki yönetmelikte öyle bişey yok.
Geri kalan ara kolon hattı ile linye hattının ayrı gerilim düşümü yapılıp < 1,5 var.
2)bazı projelerde ana kolon+ara kolon+linye< 1,5 var.hangisi doğrudur.
Yani konutlarda gerilim düşümü yaparken hesaba ana panodanmı başlamalıyız yani sadece ara kolon ve linye gerilim düşümü <1,5 mi.
Yoksa ana panoya gelmeden olan kablo yuda dahil edeceğizmi yani ana kolon+ara kolon+linye<1,5 mi.
Bu konuda yönetmelik çok karışık ; yapı bağlantı kutusu ve enerji tüketen cihaz yazıyor burdaki yapı bağlantı kutusu ana panomu yoksa tedaş kofresi mi yada enerji alınan direkmi.
Acil yardımcı olursanız çok teşekkür ederim.

almanyada farklıdır çünkü nötr ve topraklamada da aynı kesitte iletken kullanıyorlar

alüminyum katsayısı 35 tir emo ajanda arka kısımda ayrıntılı formuller var.

motorlarda gerilim düşümü hesaplamak için, her motorun cos. ayrı mı hesaplanmalı ? yoksa sabit bir cos. varmı?

Cosq sabit değildir.Aynı güç ve devir sayılarında olmasına rağmen,marka faklılığında bile farklı olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,842
Son üye
hpysu

Yeni konular

Geri